Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Національний банк проти коронавірусу

Коронавірус – це насамперед загроза здоров’ю та життю наших громадян. Утім, поширення цієї інфекції також може мати негативні наслідки для економіки та фінансової системи України. Щоб запобігти цьому, Національний банк впровадив систему антикризових заходів на час карантину в країні і постійно інформує громадськість про перебіг подій в економіці через власний сайт, сторінки у соцмережах, а також ЗМІ. Ми впевнені, що всі ці заходи дадуть змогу пом’якшити вплив коронавірусу на громадян і бізнес та забезпечать якісну і безперебійну роботу фінансової системи.

Як працюють банки під час карантину

Банківська система продовжує працювати у штатному режимі. Ми не запроваджуємо жодних обмежень на роботу банків чи проведення ними операцій – видачі коштів з депозитів, надання кредитів, обміну валюти, роботи банкоматів тощо.

Національний банк домовився з найбільшими банками, на які приходиться більше 50% всієї філіальної мережі в банківській системі про повне покриття послугами всіх регіонів. Втім, ми також порадили банкам закривати ті відділення, які є сьогодні незавантаженими чи знаходяться у великих торгових центрах і будівлях, що закриті на час карантину. Це є важливим превентивним заходом проти поширення коронавірусу.

Таким чином, в банківській системі залишаються працювати головні офіси, філії з високим рівнем навантаження та відділення у «спальних районах». Водночас українські банки мають достатньо розвинуті цифрові сервіси, і значну кількість послуг клієнтам можуть надавати в режимі онлайн. Це сучасно і безпечно.

Щоб банки могли більше часу присвятити комунікації з клієнтами, ми зменшили адміністративне навантаження на них. Зокрема, відтермінували проведення стрес-тестування, впровадження буферів капіталу та скасували виїзні перевірки. Також буде відтерміновано подання банками річної фінансової звітності і перенесена оцінка їх бізнес-моделей.

Що відбувається на валютному ринку

Поширення світом коронавірусу спричинило погіршення настроїв у всьому світі. Падали біржові індекси, стрімко змінювалися ціни на товарних ринках, девальвували валюти більшості країн. Це були як валюти наших географічних сусідів – Польщі, Турції, Росії тощо, так і розвинутих країн – Австралії, Норвегії, Великобританії.

Настрої погіршилися й на українському ринку. Спалах коронавірусу підвищив попит на валюту всередині України. Втім, Національний банк згладжував надмірні курсові коливання і проводив інтервенції з продажу валюти на міжбанківському валютному ринку. Це дає змогу нівелювати ажіотаж, спричинений психологічними, а не економічними чинниками.

Наша політика на валютному ринку залишається незмінною упродовж останніх років. Ми не впливаємо на ринкові тенденції, а лише згладжуємо надмірні коливання. Наприклад, у минулому році ситуація на валютному ринку була сприятливою: пропозиція валюти перевищувала попит, і ми викуповували її надлишок в резерви, формували подушку безпеки. Водночас, коли ми купували валюту, ми не ламали ринковий тренд на зміцнення гривні, просто згладжували коливання, робили рух більш поступовим, щоб і бізнес, і населення могли нормально планувати свої операції. Загалом ми викупили з ринку майже 8 млрд дол. США минулого року. Коли ситуація змінюється в інший бік, ми не намагаємось фіксувати курс гривні, а проводимо інтервенції з продажу валюти і згладжуємо коливання курсу в бік послаблення. Тож наша політика на валютному ринку є послідовною, незалежно від того, куди рухається курс.

За необхідності ми продовжимо валютні інтервенції для згладжування валютних коливань, у нас немає причин ані для введення валютних обмежень, ані дня кардинальної зміни нашої політики.

По-перше, ми маємо достатній рівень резервів – близько 25 млрд дол. США.

По-друге, очікуємо на укладення нової програми з МВФ найближчими тижнями після голосування Радою необхідних проектів. Фінансування МВФ також розблокує доступ до іншого офіційного фінансування – від ЄС, Світового банку.

По-третє, маємо ще один прихований резерв у вигляді компенсації, отриманої Нафтогазом від Газпрому, це кошти, які також згодом опиняться в наших міжнародних резервах.

По-четверте, є стабільне джерело валютних надходжень в Україну завдяки нашому експорту. Вплив коронавірусу на нашу зовнішню торгівлю є радше нейтральним.  Певне падіння цін на наш експорт компенсується як ростом фізичних поставок, так і зниженням цін на енергоносії – нафти і газу, які є головними товарами нашого імпорту.

Як сплачуються кредити і що змінюється у відносинах банків з позичальниками

Розуміючи усю складність ведення бізнесу та потребу в дистанційній роботі чи навіть відпустках за власний рахунок для громадян в умовах карантину, Національний банк запропонував банкам ввести особливий пільговий період обслуговування кредитів в період дії карантину для населення та бізнесу (кредитні канікули).

Пільговий режим за кредитом можуть отримати громадяни та бізнес, які мають фінансові труднощі через карантин. Всі, хто повністю або частково втратив дохід та роботу. Банкам запропоновано декілька варіантів реструктуризації таких кредитів. Вони можуть звільнити повністю або частково від сплати тіла кредиту на час карантину з відповідним подовженням кредиту. Також може бути запропонована капіталізація відсоткових платежів. Все залежить від вашої конкретної ситуації, та домовленостей з банком.

За ініціативою НБУ Верховна Рада заборонила з 1 березня по 30 квітня підвищувати відсоткову ставку за користування споживчим кредитом з інших причин, ніж планова зміна плаваючої відсоткової ставки за договором. Ці зміни розповсюджуються на всі кредити фізичних осіб. Також заборонено застосовувати будь-яку відповідальність (штрафи, пені тощо) за прострочення виконання зобов’язань у період з 01 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року.

Індивідуальний підхід буде застосовано до середнього та великого бізнесу. Особливим має бути підхід і до тих галузей, які через карантин повністю втрачають доходи і сьогодні не працюють, та до громадян, які в результаті карантинних заходів та призупинення роботи окремих компаній тимчасово не працюють.

Чи не буде у вкладників проблем з поверненням своїх коштів з банків

Національний банк не вводив ніяких обмежень щодо форми та обсягу зняття депозитів при закінченні їх терміну. Сьогодні банки мають більш ніж достатньо коштів, щоб задовольнити потреби клієнтів як безпосередньо у касах відділень, так і у банкоматах.

Безперебійне касове обслуговування та поповнення банкоматів забезпечується за будь-яких умов. Якщо банки потребуватимуть ліквідності, Національний банк готовий надати їм всю необхідну підтримку. Втім, наразі такої необхідності немає. Банківська система добре капіталізована та має високий рівень ліквідності.  

Як краще проводити платежі

Ми рекомендуємо українцям максимально переходити на дистанційне банківське обслуговування. Відвідування людних місць (банківських або поштових відділень, інших  установ) сьогодні наражає на ризик як клієнтів, так і їх працівників.

Завдяки технологіям сьогодні можна замовляти і оплачувати продукти та товари онлайн. Також не обов’язково відвідувати банківські відділення, щоб здійснювати комунальні платежі чи купувати валюту тощо. Все це можливо зробити, навіть не виходячи з дому.

Щоб безготівкові платежі були більш вигідними та доступними, Національний банк на період карантину скасував тарифи на роботу Системи електронних платежів (СЕП).

Втім, ми також працюємо над тим, щоб максимально вберегти українців від ймовірності поширення будь-якої інфекції через готівкову гривню. Сьогодні готівка, яку Національний банк отримує від банків, зберігається в окремому сховищі впродовж  щонайменше двох тижнів. Лише після цього періоду зберігання здійснюватиметься обробка банкнот за допомогою спеціалізованих високошвидкісних машин. Тож в обіг ми повертатимемо готівку, яка проходить певний карантин, і користуватися нею буде безпечно.

Повідомлення в соцмережах
Новини банків

Сьогодні банки повинні приділяти багато уваги спілкуванню зі своїми клієнтами громадянами та бізнесом.

Інформувати їх про усі зміни у графіку роботи відділень. Повідомляти, як клієнтам отримати пільговий режим обслуговування кредиту чи як дистанційно продовжити термін дії картки. Правдиво відповідати на запитання, чому банк зараз не має змоги видати доларову готівку з рахунку клієнта.

Українські банки реагують на рекомендації НБУ та інформують своїх клієнтів щодо найактуальніших запитань.