Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2017 рік

Дефіцит поточного рахунку за січень-квітень 2017 року залишився на рівні минулого року

30.05.2017

прес-реліз

 

Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу у квітні становив 146 млн. дол. США, тоді як у квітні минулого року сальдо було додатним (164 млн. дол. США). Формування дефіциту поточного рахунку у квітні 2017 року пояснюється розширенням дефіциту зовнішньої торгівлі товарами та послугами та виплатами дивідендів – з червня 2016 року НБУ дозволив виплати за 2014 - 2015 роки, а з квітня 2017 року – також за 2016 рік. Загалом, за перші чотири місяці дефіцит поточного рахунку становив 1.3 млрд. дол. США, залишившись на рівні відповідного періоду минулого року.

 

У квітні 2017 року відбулося суттєве уповільнення зростання експорту в річному вимірі (до 7.5% порівняно з 38.2% у березні). Передусім це відбулося через зниження експорту продукції металургії (на 7.1% р/р порівняно зі зростанням на 36.8% р/р у березні) унаслідок поглиблення падіння металургійного виробництва в умовах призупинення переміщення вантажів між підконтрольними та непідконтрольними територіями Донбасу та захоплення низки підприємств на непідконтрольних територіях.

 

Крім того, внаслідок інтенсивного експорту зернових у попередні періоди та поступове зниження перехідних запасів сповільнилося зростання експорту зернових (до 15.0% р/р порівняно з 49.3% р/р у березні). Натомість високими темпами продовжив зростати експорт залізної руди (61.8% р/р).

 

За січень – квітень 2017 року експорт товарів зріс на 28.0% порівняно з відповідним періодом минулого року.

 

Зростання імпорту товарів також відчутно сповільнилося (до 13.4% р/р порівняно з 31.6% у березні) переважно за рахунок енергоносіїв та окремої продукції машинобудування. Зокрема, обсяги імпорту природного газу суттєво перевищували минулорічні (у 2.6 раза), але річні темпи зростання суттєво сповільнилися. Водночас, через дефіцит на внутрішньому ринку, а також високі ціни другий місяць поспіль істотно зростав імпорт вугілля в річному вимірі (78.6% у квітні). Тож, попри незначне уповільнення, енергетичний імпорт продовжував зростати високими темпами. Уповільнення зростання імпорту продукції машинобудування значною мірою було зумовлено скороченням закупівель мобільних телефонів та легкових автомобілів порівняно з березнем.

 

Загалом за січень – квітень 2017 року імпорт товарів зріс на 22.4%.

 

Чисті надходження за фінансовим рахунком у квітні суттєво збільшилися (до 1.1 млрд. дол. США) завдяки залученням державного сектору. Після успішного завершення третього перегляду програми EFF з МВФ уряд отримав черговий транш кредиту макрофінансової допомоги від Європейської Комісії на суму 0.6 млрд. євро. Надходження ПІІ упродовж останніх шести місяців залишалися низькими (у квітні лише 43 млн. дол. США).

 

За підсумками січня – квітня 2017 року чисті надходження за фінансовим рахунком становили 1.7 млрд. дол. США (за аналогічний період минулого року – 952 млн. дол. США).

 

За підсумками квітня платіжний баланс України зведено з профіцитом у розмірі 970 млн. дол. США (у квітні 2016 року – 469 млн. дол. США). Разом з отриманням четвертого траншу від Міжнародного валютного фонду (на суму 996 млн. дол. США) це зумовило зростання міжнародних резервів до 17.2 млрд. дол. США, що забезпечує фінансування імпорту майбутнього періоду протягом 3.6 місяця.

 

Профіцит зведеного платіжного балансу за підсумками чотирьох місяців становив 386 млн. дол. США.

 

З оновленими даними за підсумками квітня 2017 року можна ознайомитися у розділі Статистика зовнішнього сектору.

 

Детальніше про макроекономічні тенденції квітня читайте у новому інформаційному продукті "Макроекономічний та монетарний огляд" (травень 2017 року), який буде опубліковано 31 травня 2017 року.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   30.05.2017