Стара версія
Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2015 рік

Національний банк України контролює ситуацію з підробленими та пошкодженими банкнотами національної валюти

21.01.2015

прес-реліз

 

Національний банк України, констатуючи низький рівень підроблення банкнот національної валюти, за прикладом інших центральних банків світу вдосконалює захист банкнот для посилення протидії підробкам та надання можливості громадянам визначати справжність банкнот.

 

Про це сьогодні йшлося під час тематичної зустрічі з представниками профільних ділових ЗМІ.

 

"На сьогодні ситуація з підробленими банкнотами національної валюти є контрольованою та не має загрозливого характеру. За підсумками 2014 року кількість вилучених з обігу в банківській системі підроблених банкнот гривні є практично такою ж, як у 2013 році", – повідомив заступник Голови Національного банку України Яків Смолій[i].

 

Також він зазначив, що за інформацією Міністерства внутрішніх справ України станом на кінець 2014 року значного збільшення фактів виявлення підроблених банкнот національної валюти у східних регіонах країни також не спостерігалося.

 

Крім того, він нагадав, що, ураховуючи ситуацію на сході України, численні збройні напади бойовиків терористичних організацій, банкам у разі неможливості вивезення готівки та інших цінностей дозволено навмисне пошкодження готівки спеціальною фарбою або в інший спосіб, що забезпечить втрату платіжних ознак грошових знаків.

 

Такі банкноти можуть бути пошкоджені спеціальними розчинами, що фарбують чи склеюють, штампом “Неплатіжна” або обрізанням/обпалюванням 50% від загальної площі або в інший спосіб, що забезпечує втрату платіжних ознак грошових знаків[ii].

 

Важливо, що банкноти гривень, які мають пошкодження у вигляді загального або локального (плями) забруднення різного кольору, вилучаються банками під час приймання готівки від фізичних і юридичних осіб або в разі звернення щодо обміну зазначених банкнот.

 

Банки не мають права здійснювати обмін фізичним та юридичним особам справжніх банкнот, пошкоджених вищезазначеними способами, та інформуватимуть про такі випадки правоохоронні органи.

 

Крім того, Національний банк України звернув увагу банків на необхідність вжиття додаткових заходів, спрямованих на недопущення потрапляння пошкоджених вищезазначеними способами банкнот до кас банків, у тому числі через програмно-технічні комплекси самообслуговування та банкомати з функцією приймання готівки, а також проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи зі своїми клієнтами щодо неприймання ними пошкоджених банкнот.

 

У разі виникнення сумніву щодо справжності та платіжності банкнот громадяни мають звертатися в будь-який банк для подальшого проведення досліджень відповідним територіальним управлінням Національного банку України. За результатами цих досліджень, які здійснюються безкоштовно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Підроблені та пошкоджені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості.

 

Передані банками  до територіальних управлінь пошкоджені банкноти вважаються не придатними до обігу банкнотами й утилізуються в установленому порядку.

 

Що стосується утилізації зношеної готівки, то її здійснюють територіальні управління Національного банку України під час організації оброблення банкнот на автоматизованих системах за допомогою шредера та Центральне сховище з використанням відповідного обладнання.

 [i] У 2014 році на 1 млн. шт. справжніх банкнот гривні припадало близько 3 шт. підроблених банкнот (у 2013 році – 3,5 шт., у 2012 році – 4,1 шт.). Для порівняння: у країнах Європейського Союзу, згідно з інформацією, розміщеною на офіційному сайті Європейського центрального банку, за підсумками 2013 року цей показник становив приблизно 43 шт. підроблених банкнот євро (даних за 2014 рік поки що немає).

 

[ii] Інструкція щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, затверджена постановою Правління Національного банку України від 22.07.2014 № 435.

 

  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   21.01.2015