Стара версія
Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2016 рік

Стан поточного рахунку платіжного балансу у листопаді покращився завдяки збільшенню експорту продовольчих товарів та послуг

30.12.2016

прес-реліз

 

У листопаді 2016 року дефіцит поточного рахунку платіжного балансу зменшувався другий місяць поспіль і становив 165 млн. дол. США.

 

• Основним чинником скорочення дефіциту поточного рахунку стало суттєве зростання експорту товарів (у вартісному вимірі  на 343 млн. дол. США), яке перевищило зростання товарного імпорту (на 281 млн. дол. США).

 

• У листопаді Україна наростила експорт продовольчих товарів. У 2016 році аграрії зібрали рекордний за історію незалежної України врожай соняшнику. Відповідно, у поточному сезоні Україна вкотре утримуватиме світове лідерство як з виробництва насіння соняшнику, так і з виробництва та експорту соняшникової олії. Зокрема в листопаді було експортовано олії та насіння олійних на суму 700 млн. дол. США. Це становило 21% від загального експорту товарів та перевищило минулорічний рівень на 36%. Минулого місяця також продовжив зростати експорту цукру. 

 

• Світова цінова кон’юнктура для українських експортерів в цілому суттєво поліпшилася. Індекс світових цін на товари українського експорту (ЕСРІ) зріс у листопаді на 6% порівняно із жовтнем та на 10% у річному вимірі завдяки подорожчанню сталі та залізної руди. Але поки це мало обмежений ефект на платіжний баланс. Зростання світових цін та попиту на залізну руду сприяло збільшенню вартісних обсягів її експорту (на 26% у річному вимірі та на 15% порівняно із жовтнем). Водночас підвищення цін на сталь не мало суттєвого впливу на експорт металургії в листопаді через існування певного часового лагу між виробництвом та відвантаженням готової продукції.

 

• Крім того, нетипово для листопада зріс експорт послуг. Це було зумовлено збільшенням обсягів транзиту газу до країн Європи.

 

• Імпорт товарів також суттєво зріс, насамперед через збільшення імпорту нафтопродуктів. Проведення кампанії зі збору кукурудзи прискореними темпами зумовило високий попит з боку аграріїв на нафтопродукти. Також збільшився імпорт машинобудівної продукції.

 

Чисті надходження за фінансовим рахунком у листопаді знизилися до 84 млн. дол. США.

 

• У листопаді зберігалася тенденція попередніх кількох місяців до уповільнення темпів скорочення готівкової валюти поза банками. 

 

• Також у листопаді відбувався чистий відплив боргового капіталу з реального сектору, переважно через здійснення компаніями погашення торгових кредитів (344 млн. дол. США).

 

• Погашення урядом ОВДП, номінованих в іноземній валюті, що перебували у власності нерезидентів, (на суму 110 млн. дол. США) залишалося головною причиною скорочення пасивів державного сектору.

 

• У листопаді надходження прямих іноземних інвестицій (132 млн. дол. США) були рівномірно розподілені між реальним та банківським секторами. До банківського сектору ПІІ надходили як в грошовій формі, так і у формі операцій з переоформлення боргу в статутний капітал.

 

Таким чином, за підсумками лмстопада платіжний баланс було зведено з дефіцитом 80 млн. дол. США.

 

У січні-листопаді 2016 року сальдо поточного рахунку було від'ємним і становило 3.1 млрд. дол. США. Однак дефіцит поточного рахунку був компенсований чистими залученнями за фінансовим рахунком обсягом близько 4 млрд. дол. США. Як наслідок, сальдо зведеного платіжного балансу було додатним і становило 987 млн. дол. США.

 

Оновлені дані за результатами листопада можна знайти у статистиці зовнішнього сектору.

 

Детальніше про макроекономічні тенденції листопала читайте сьогодні у "Макроекономічному та монетарному огляді" (грудень 2016 року).


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   30.12.2016