Стара версія
Українська | English

Головна » Прес-центр » Пряма мова » Архів » 2017 рік

Інтерв'ю заступника Голови НБУ Дмитра Сологуба для Neue Zuricher Zeitung (укр.мовою)

Націоналізація «ПриватБанку»

Найбільш спірний банк у Києві

 

Матіас Бенц, Відень 24.01.2017 р.

 

«ПриватБанк» - найбільший банк України, колишніми власниками якого є два олігархи, і націоналізація якого спричинила широкий резонанс. У розмові заступник Голови Національного банку України дає відповідь на критику.

 

Ці події були бомбою, яка вибухнула напередодні різдвяних свят в Україні. Націоналізація «ПриватБанку» означає націоналізацію найбільшої в країні фінансової установи, клієнтами якої є не менше половини населення України. Крім того, банк належав одним з найбагатших людей країни – двом публічним олігархам Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову.

 

Було зрозуміло, що порятунок банку обійдеться платникам податків у величезну суму, яка може сягнути 150 млрд. грн. (5,8 млрд. євро). Це 6,5% українського валового внутрішнього продукту (ВВП).

 

Націоналізація банку викликала багато критичних зауважень. Провідна і відома у світі газета «Kyiv Post» надрукувала у коментарях думки широких верств населення. Хоча такий крок, на думку видання, і був необхідним. Насправді, несподіване припинення гарантування вкладів 20 млн. клієнтів «ПриватБанку» призвело б до обвалу фінансової системи України.

 

 

Критика у бік наглядового органу

 

Однак на думку газети «Kyiv Post» націоналізацію було проведено занадто пізно, через що вона коштувала платникам податків занадто дорого. На думку видання центральний банк як наглядовий орган занадто довго довіряв Коломойському і Боголюбову, дозволяючи їм таким чином «обчистити» банк. При цьому в Україні з її великою кількістю корумпованих структур немає жодного шансу, що олігархів буде притягнуто до відповідальності за їхні дії.

 

З огляду на це критика не є притягнутою за вуха. Очевидно, що «ПриватБанк» як і багато інших українських фінансових установ застосовував улюблену практику «пилососа»: банк залучав депозити клієнтів головним чином з метою надання їх у формі кредитів на привілейованих умовах іншим фірмам олігархів-власників. За інформацією Національного банку України «ПриватБанк» надав 97% кредитів підприємствам, пов'язаним з Коломойським і Боголюбовим. Багато з цих кредитів ніколи не будуть повернутими. Таким чином у «ПриватБанку» сформувався величезний дефіцит капіталу у розмірі 150 млрд. грн.

 

Під час розмови у Відні Дмитро Сологуб, заступник Голови Національного банку України з питань фінансової стабільності, висловив незгоду з критикою щодо дій наглядового органу. Перш за все, він зазначив, що керівництво Національного банку України рішуче очищувало банківський сектор після зайняття посад у 2014 році в результаті подій на Майдані. З того часу було виведено з ринку близько половини фінансових установ, оскільки вони або через надання кредитів пов’язаним особам, або через недостатню капіталізацію були нежиттєздатними.

 

За словами Сологуба, до «ПриватБанку», незважаючи на його помітну позицію, застосовувався такий самий підхід, як і до інших банків. Cпочатку, були проведена балансова перевірка та стрес-тест, відповідно до західних стандартів. Надалі з власниками було узгоджено план рекапіталізації. «Ми дійсно намагалися вирішити проблеми спільно з власниками». Тільки після того, як план рекапіталізації виконати не вдалося, з міркувань фінансової стабільності, довелося вдатися до націоналізації банку (а не до його ліквідації).

 

 

Олігархи в боргу

 

Сологуб також заперечує поширену в Україні думку про те, що олігархи змогли втриматися за рахунок державних коштів і платників податків – як це часто відбувалося в минулому. Насправді, не можна відкидати побоювання, що компанії Коломойського і Боголюбова не погасять кредити пов’язаним особам, а збитки ляжуть на платників податків. Сологуб всупереч цьому зазначає: «Так багато грошей не можна просто так втратити. Попередні власники підписали угоду, де визначили своїм пріоритетним завданням до початку липня реструктурувати 75% кредитів». Сологуб вважає можливим повернення грошей, тому що ці два олігархи мають велику бізнес-імперію. Але альтернатива є зрозумілою: якщо повернути гроші не вдасться, ці два олігархи будуть притягнуті до відповідальності.

 

Для України це стане Новиною, якщо такі «великі риби» зі своїми широкими політичними контактами будуть притягнуті до відповідальності. Але чіткі заяви з боку керівництва центрального банку дають зрозуміти, що в Україні з часів революції на Майдані багато що змінилося. Національний банк також є установою, в якій відбулася модернізація. Раніше роздутий управлінський апарат було скорочено більш ніж удвічі, а процеси й структури почали працювати за західним зразком. За рішуче очищення банківського сектора Національний банк України отримав численні схвалення від експертів і донорів, таких, як Міжнародний валютний фонд (МВФ). Ймовірно, НБУ в справі Приватбанку триматиметься жорсткої лінії.

 

  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   24.01.2017