Стара версія
Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2017 рік

Коментар Національного банку України щодо рівня інфляції у січні 2017 року

09.02.2017

прес-реліз

 

У січні 2017 року споживча інфляція очікувано прискорилась до 12.6% р/р з 12.4% р/р у грудні 2016 року. За січень ціни збільшилися на 1.1%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

 

Динаміка цін у січні була близькою до прогнозної траєкторії річної споживчої інфляції, опублікованої Національним банком у Інфляційному звіті (січень 2017). У подальшому Національний банк очікує на уповільнення інфляції до 9.1% на кінець 2017 року, що відповідатиме цільовому діапазону 8% ± 2 в.п., визначеному Основними засадами грошово-кредитної політики на 2017 рік та середньострокову перспективу

 

Незначне прискорення річної інфляції в січні було очікуваним та відбулося на тлі збільшення виробничих витрат, зростання сировинних цін на світових ринках, у тому числі на нафту та харчові продукти та послаблення гривні наприкінці 2016 року та в першій половині січня 2017 року.

 

   Базова інфляція в січні прискорилась до 6.2% р/р. Це відбулося внаслідок послаблення гривні наприкінці минулого року та на початку 2017 року, що зумовило подорожчання окремих імпортованих товарів (транспортні засоби, окремі види техніки, товари особистого догляду тощо). Також прискорилося зростання ціни на продукти харчування з високим ступенем обробки, що, крім збільшення інших виробничих витрат, пов’язано із вторинними ефектами від зростання цін на окремі сирі продукти, зокрема молоко. Збільшилися також річні темпи зростання цін на послуги, що входять до базової інфляції. Зокрема підвищилися вартість послуг закладів громадського харчування та готелів, що може бути відображенням зростання витрат на оплату праці. Річні темпи зростання цін на одяг та взуття не змінилися, хоча в місячному вимірі ціни на них сезонно знизилися.

 

   Темпи зростання цін на сирі продовольчі товари залишилися на рівні 1.2% р/р. Так, прискорилося зростання цін на молоко внаслідок збільшення закупівельних цін на тлі активного експорту. Також пришвидшилося зростання цін на м’ясо (крім курятини), що зумовлено збільшенням виробничих витрат та підвищенням попиту на м’ясо з боку переробників на тлі тривалого скорочення поголів’я. Крім того, у місячному вимірі стрімко зросли ціни на овочі, хоча вони залишилися суттєво нижчими, ніж у січні попереднього року. Натомість річні темпи зростання цін на продукцію птахівництва не змінилися, а на окремі товари (наприклад, яйця) навіть знизилися. Це пов’язано з дією експортних обмежень через нестабільну епізоотичну ситуацію в країні. Також очікувано поглибилося падіння цін на фрукти в річному вимірі, що пов’язано зі значною пропозицією як вітчизняних (насамперед яблук), так і імпортованих товарів (зокрема цитрусових).

 

   Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, пришвидшилося до 35.9% р/р. Основним чинником цього стало підвищення плати за проїзд у автодорожньому пасажирському транспорті внаслідок зростання собівартості, у тому числі через підвищення вартості палива. Суттєво зросли ціни на тютюнові вироби, насамперед через низьку базу порівняння. Попри підвищення акцизів з початку року річні темпи зростання цін на алкогольні напої не змінилися, що могло бути пов’язано з реалізацією накопичених раніше запасів цієї продукції.

 

   Ціни на паливо прискорили зростання до 24.5% р/р. Це відображало підвищення цін на нафту на світових ринках та послаблення гривні наприкінці 2016 року та в першій половині січня 2017 року.

 

Довідково:

 

З січня 2017 року змінено методологію розрахунку індексів споживчих цін. Зокрема, актуалізовано споживчий набір товарів і послуг, розширено перелік компонент базової інфляції, а також використано нову вагову структуру, що базується на даних національних рахунків. Більш детальна інформація на сайті Державної служби статистики України.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   09.02.2017