Стара версія
Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2017 рік

Національний банк удосконалив інструмент екстреної підтримки ліквідності платоспроможних банків (ELA)

28.03.2017

прес-реліз

 

Національний банк удосконалив вимоги до застави за кредитами для екстреної підтримки ліквідності банків.

 

Нагадаємо, новий інструмент екстреної підтримки ліквідності платоспроможних банків – Emergency liquidity assistance (ELA) було запроваджено у грудні 2016 року. Кредити, отримані за інструментом ELA, призначені виключно для покриття тимчасового дефіциту ліквідності банку в разі настання надзвичайних ситуацій, коли банки вичерпали інші джерела підтримки ліквідності, зокрема за рахунок коштів акціонерів та стандартних інструментів рефінансування НБУ під заставу державних цінних паперів та іноземної валюти. Отримані в рамках ELA кредитні кошти банки мають спрямувати на виконання зобов’язань перед вкладниками та іншими кредиторами (крім пов’язаних з банком осіб).

 

У грудні також було визначено перелік можливих застав за кредитами ELA:

 

- цінні папери, які гарантовані державою,

 

- ліквідне нерухоме майно (крім об’єктів незавершеного будівництва),

 

- майнові права за укладеними банком кредитними договорами з юридичними особами (крім банків та бюджетних установ) та фізичними особами, виконання зобов’язань за якими в повному обсязі забезпечене іпотекою, крім об’єктів незавершеного будівництва,

 

- майнові права за укладеними банком кредитними договорами з фізичними особами, крім фізичних осіб-підприємців (згідно з реєстром укладених банком кредитних договорів).

 

Вчора Національний банк розширив перелік можливих застав за кредитами ELA та спростив порядок їх оформлення.

 

По-перше, відтепер банки зможуть надавати для отримання кредитів ELA в якості застави майнові права за кредитами юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які забезпечені не лише іпотекою, а й водночас іншими активами, тобто змішаною заставою.

 

По-друге, майнові права за кредитами, наданими фізичним особам, зобов’язання за якими забезпечені іпотекою, прийматимуться Національним банком у заставу на портфельній основі (згідно з реєстром укладених банком кредитних договорів) за балансовою вартістю кредитів, визначеною банком. У якості застави приймаються майнові права за іпотечними кредитами фізичним особам, наданими лише у національній валюті.

 

Національний банк також уточнив, що цінні папери приймаються у якості застави за кредитами ELA за справедливою вартістю.

 

Зазначені зміни передбачені Постановою Правління Національного банку України "Про внесення змін до Положення про екстрену підтримку Національним банком України ліквідності банків" від 27.03.2017 №27 та набирають чинності 28.03.2017.


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   28.03.2017