Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2017 рік

Український бізнес продовжує очікувати пожвавлення ділової активності

12.07.2017

прес-реліз

 

Третій квартал поспіль підприємства всіх видів економічної діяльності очікують на пожвавлення ділової активності. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у II кварталі 2017 року.

 

Оптимістичні очікування базуються на поліпшенні прогнозів респондентів щодо інвестиційних видатків, фінансово-економічного стану підприємств, а також збереженні високих очікувань щодо загальних обсягів реалізації продукції.

 

Опитані керівники підприємств продовжують очікувати поліпшення макроекономічної ситуації в Україні. В основі їх оптимістичних прогнозів – очікування прискорення зростання обсягів виробництва, пожвавлення ділової активності, продовження уповільнення темпів інфляції та послаблення девальваційних процесів.

 

За збереження стабільності на валютному ринку у ІІ кварталі 2017 року відбулося послаблення інфляційних та девальваційних очікувань бізнесу. За оцінками керівників підприємств зростання споживчих цін у наступні 12 місяців становитиме 9.9%. При цьому, чотири з десяти респондентів прогнозують, що інфляція не перевищить 9.0% або знизиться. Майже удвічі зросла кількість респондентів, які очікують, що курс гривні до долара США залишиться без змін або зміцниться (з 13.5% у І кварталі до 24.6% у ІІ кварталі 2017 року).

 

Уперше з І кварталу 2014 року бізнес називає вплив курсового фактора не ключовим для зростання споживчих цін. Натомість, основним чинником, що визначатиме зміну споживчих цін в Україні, бізнес вважає витрати на виробництво – 70.5% відповідей (у І кварталі 2017 року – 70.9%).

 

Індекс ділової активності підвищився до 114.3% (у попередньому кварталі – 113.3%). Найбільш оптимістично налаштовані сільськогосподарські виробники (120.6%), представники сфери торгівлі (118.8%) та переробної промисловості (118.3%).

 

Респонденти очікують прискорення зростання обсягів виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців – баланс очікувань становить 14.2% (у І кварталі 2017 року – 6.1%). Найбільш оптимістично налаштовані компанії переробної промисловості, енерго- та водопостачання.

 

Як і в попередньому кварталі найвагомішими чинниками, що обмежують спроможність нарощувати обсяги виробництва, бізнес визнав занадто високі ціни на енергоносії, сировину та матеріали.

 

Вже рік як керівники зберігають позитивні оцінки фінансово-економічного стану своїх підприємств – баланс відповідей підвищився до 6.1% (у І кварталі 2017 року – 2.3%).

 

П’ятий квартал поспіль бізнес високо оцінює перспективи зростання загальних обсягів реалізації власної продукціїбаланс очікувань становить 25.2% (у І кварталі 2017 року – 27.7%). Найбільш оптимістично налаштовані керівники підприємств сільського господарства та торгівлі. При цьому, підприємства усіх основних видів діяльності очікують збільшення обсягів реалізації продукції (послуг) на зовнішньому ринку.

 

Зберігаються позитивні очікування бізнесу і щодо обсягів майбутніх інвестицій – збільшення видатків на машини, обладнання та інвентар прогнозують керівники підприємств усіх видів економічної діяльності – баланс відповідей становить 18.7% (у І кварталі 2017 року – 15.5%). Найбільш оптимістичні очікування серед керівників підприємств транспорту та зв’язку.

 

Суттєво зросли у ІІ кварталі очікування підприємств щодо зростання обсягів залучення іноземних інвестицій – баланс відповідей 10.3%, порівняно з 6.0% у І кварталі поточного року.

 

Другий квартал поспіль бізнес очікує збільшення чисельності працівників на своїх підприємствах – баланс відповідей 2.3% (у І кварталі 2017 року – 1.8%). Розширення штату працівників прогнозують керівники підприємств галузей будівництва, переробної промисловості та торгівлі.

 

Респонденти третій квартал поспіль підвищують свої очікування щодо зростання потреби в позикових коштах найближчим часом: баланс відповідей – 38.5% (у І кварталі 2017 року – 36.7%). Найбільша потреба у запозиченнях у підприємств будівної галузі. За джерелами залучення коштів – 38.2% підприємств планують брати банківські кредити (у І кварталі 2017 року – 34.0%). З них 85.6% мають наміри залучати фінансування у національній валюті. Традиційно, найбільш налаштовані брати кредити у національній валюті керівники підприємств сільського господарства, торгівлі, транспорту та зв’язку та будівництва.

 

Довідково

Опитування проводилося з 11 травня до 09 червня 2017 року. В опитуванні взяли участь 667 підприємства із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України і не є оцінками Національного банку України.

 


  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   12.07.2017