Стара версія
Українська | English

Головна » Прес-центр » Пряма мова » Архів » 2017 рік

Коментарі заступника Голови НБУ Олега Чурія про курс гривні на прес-брифінгу з питань монетарної політики та для телеканалів

Прес-брифінг з монетарної політики, Національний банк України, 14.09.2017

 

112 Украина, 14.09.2017

 

Фінансовий тиждень, 5 канал, 16.09.2017

 

ТСН Тиждень, 1+1, 17.09.2017

 

Подробности недели, Интер, 08.09.2017

 

 

Чому наприкінці серпня – на початку вересня обмінний курс гривні дещо послабився?

 

За оцінками Національного банку, це було зумовлено тимчасовими чинниками. На початку цього місяця відбулося нашарування низки факторів. Зокрема, бізнес отримав значний обсяг відшкодування ПДВ, що забезпечило його гривневою ліквідністю та дало йому можливість зменшити продаж валюти. Разом із зменшенням пропозиції посилився і попит на валюту, у тому числі на виплату дивідендів.

 

Крім того, наклався і психологічний чинник – на поведінку економічних агентів тисне негативний досвід попередніх років, коли на валютному ринку спостерігалася помітна сезонність.

 

Проте фундаментальні фактори, насамперед зовнішня цінова кон’юнктура для товарів вітчизняного експорту, продовжують залишатися сприятливими. Зокрема, українська сталь на світових ринках сьогодні коштує на 57%, залізна руда – на 29%, а пшениця – на 10% більше, ніж рік тому. Завдяки такій ціновій кон’юнктурі на світових ринках гірничо-металургійні та аграрні компанії продовжували забезпечувати близько 80% середньоденних обсягів продажу іноземної валюти.

 

Яким буде курс гривні восени-2017?

 

Ми очікуємо на помірну волатильність обмінного курсу гривні. Останніми тижнями знову стали поширюватися заяви, що курс гривні завжди стрімко девальвує восени, і ця осінь не буде винятком. Ми такі занепокоєння не поділяємо.

 

Дійсно, у роботі валютного ринку в Україні завжди існувала певна сезонність. Проте застосування плаваючого курсоутворення, розвиток валютного ринку та проведення реформ в інших секторах економіки дозволяють очікувати зменшення такої сезонності.

 

Традиційні осінні чинники вже відіграють значно меншу роль. Наприклад, НАК «Нафтогаз» має достатній обсяг валютних находжень і не здійснює тиску на валютний ринок з великими разовими закупівлями. Міністерство фінансів відшкодовує бізнесу ПДВ вже більш-менш рівномірно, а не одноразовими виплатами великих сум наприкінці місяця. Крім того, осінь – це час надходжень валютної виручки від експорту нового врожаю.

 

Як буде поводити себе НБУ у випадку посилення коливань курсу гривні?

 

І не варто забувати, що Національний банк продовжує зберігати присутність на валютному ринку на випадок надмірних коливань обмінного курсу від впливом ситуативних факторів. Наприкінці серпня у зв’язку з перевищенням попиту на валюту над її пропозицією на міжбанківському ринку Національний банк здійснив продаж валюти на 51 млн. дол. США. А з початку вересня чистий продаж валюти Національним банком становив близько 100 млн. дол. США.

 

Ми готові й надалі допомагати ринку знаходити рівновагу за допомогою валютних інтервенцій, коли його розбалансовують тимчасові фактори.

 

Міжнародні резерви на початок вересня становили 18 млрд. дол. США. Цих коштів цілком достатньо для проведення інтервенцій з метою згладжування надмірних коливань на валютному ринку у разі потреби.

 

  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   19.09.2017