Стара версія
Українська | English

Головна » Прес-центр » Новини » Архів » 2014 рік

Національний банк України запроваджує додаткові адміністративні заходи для стабілізації ситуації на валютному ринку

22.08.2014

прес-реліз

 

Сьогодні ситуація на валютному ринку залишається напруженою. Це зумовлено впливом як об’єктивних, так і суб’єктивних чинників. Військові дії на сході нашої країни є головним об’єктивним чинником, що безпосередньо пов’язаний із суб’єктивними – штучним нагнітанням паніки серед населення та бізнесу, бажанням окремих гравців валютного ринку отримати швидкий прибуток.

 

З огляду на це, Правління Національного банку України 20 серпня 2014 року прийняло постанову № 515 "Про врегулювання ситуації на валютному ринку України" (далі – Постанова № 515).

 

Постановою № 515 запроваджено обов’язковий продаж надходжень в іноземній валюті на міжбанківському валютному ринку України. Також установлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів.

 

На думку Голови Національного банку України Валерії Гонтаревої, застосування таких тимчасових заходів з боку регулятора сприятиме стабілізації ситуації на валютному ринку. "Ми продовжили строк дії норми щодо обов’язкового продажу експортерами надходжень в іноземній валюті на три місяці, збільшивши обсяг її продажу до 100%. Це цілком логічний та очікуваний крок, враховуючи вкрай складну суспільно-політичну ситуацію в країні", – відзначила Валерія Гонтарева.

 

Крім того, Постанова № 515 містить норму, згідно з якою  Національний банк України здійснюватиме постійний щоденний моніторинг роботи уповноваженого банку з метою перевірки добросовісного характеру платежів за операціями клієнтів. З цією метою Національний банк України має право вимагати від банків призупинення проведення операцій, що мають підвищений ризик їх використання з протиправною метою, та отримувати документи, що підтверджують добросовісний характер здійснення таких операцій.

 

Коментуючи таке рішення, Голова Національного банку України зазначила: "Звертаю увагу всіх керівників банків на те, що купівля валюти під фіктивні експортно-імпортні контракти, "сміттєві" ЦП, а також удавані угоди, сенсом яких є спотворення реального змісту трансакцій, приховування 100% продажу валютної виручки та інші операції, які вигадуються в обхід уведених регулятором адміністративних обмежень, – це порушення валютного законодавства, що матиме наслідком штраф в розмірі угоди".

 

Згідно з Постановою № 515 відтепер діє вимога щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.

 

Зазначені надходження в іноземній валюті підлягають обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України, у тому числі безпосередньо Національному банку України, у розмірі 100 відсотків.

 

Вимога щодо обов’язкового продажу поширюється на надходження в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів  і в російських рублях.

 

Разом з тим нормативно-правовий акт також містить перелік випадків, коли обов’язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України надходжень із-за кордону в іноземній валюті не діє. Серед них, зокрема:

надходження на користь держави або під державні гарантії;

за кредитами, позиками, що залучаються відповідно до міжнародних договорів України;

на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів в іноземній валюті, відкриті в уповноважених банках, тощо.

 

Визначені Постановою № 515 норми діятимуть із 21 серпня 2014 року до 21 листопада 2014 року.

 

  На початок сторінки  
 
Остання модифiкацiя   22.08.2014