Національний банк України

Звернення Голови Національного банку України Валерії Гонтаревої
[повернутись

19.06.2015

 

Шановні українці, дорогі колеги!

 

З великою приємністю зазначаю, що вчора рішенням Верховної Ради було посилено інституційну незалежність Національного банку. Вітаю ухвалення цих виключно необхідних змін до законодавства про Національний банк і щиро вдячна народним депутатам України за конструктивну роботу.

 

Це переможний результат спільної з Парламентом та Міжнародним валютним фондом праці довжиною у рік і наш черговий рішучий крок на шляху до Європейського Союзу. Його слід розглядати не лише з точки зору сьогодення, а й як стратегічне рішення на довгі роки. Тепер Національний банк має можливість проводити незалежну монетарну політику та підвищити ефективність свого функціонування як інституції. Уперше Правління Національного банку України отримує право делегувати окремим комітетам частину своїх повноважень. Таким чином, система управління трансформується від прийняття одноосібних рішень до рішень комітетів, що наближують регулятора до кращих практик центральних банків світу. І такі комітети вже сформовані: комітет з монетарної політики, кредитний комітет, комітет з трансформації та стратегічних питань, комітет з управління активами та пасивами тощо.

 

Символічно, що закон про посилення інституційної незалежності Національного банку України був прийнятий напередодні першої річниці мого головування в НБУ.

 

Сьогодні минає рік від дня мого призначення на цю важливу посаду. Що вдалося зробити за цей час і які наші подальші плани?

 

Ми вже впровадили надзвичайно складні і надзвичайно важливі речі. По-перше, ми перейшли до гнучкого курсу гривні та майже збалансували рахунок поточних операцій, а значить – і наш платіжний баланс у цілому.

 

Ми поступово витягуємо «курсовий гачок» із свідомості простих людей і бізнесу, які вже розуміють, що фіксований курс гривні – це була загибель нашої економіки. Зараз помірні курсові коливання вже не сприймаються як «кінець світу» та не провокують панічної поведінки.

 

По-друге, ми кардинально змінили та поліпшили «портрет» банківської системи.

 

По-третє, ми трансформували та осучаснили структуру самого Національного банку.

 

На цьому шляху нам дуже допомогли міжнародні фінансові організації. Поновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом і Світовим банком дозволили економіці втриматися «на плаву» у катастрофічно складних умовах.

 

Тепер уже можна стверджувати, що ми винесли тягар порятунку гривні, майже урівноважили зовнішню позицію України, ліквідували левову частку кримінальних схем виводу капіталу з України та суттєво оздоровили банківський сектор.

 

Ми стабілізували ситуацію на фінансовому ринку та практично завершили перший етап реформування банківської системи – очистили її від неплатоспроможних банків.

 

Ми завершуємо перший етап рекапіталізації банківської системи.

 

Ми припинили практику відмивання брудних грошей всередині банківської системи, масштаби якого оцінювалися сотнями мільярдів гривень на рік.

 

Ми поклали край концепції «олігархічного банкінгу», який процвітав у країні останні двадцять років.

 

Ми підвищили відповідальність менеджменту і власників банків за результати діяльності їхніх фінустанов, подання недостовірної звітності та кредитування пов’язаних осіб.

 

Ми удосконалили процедури розкриття кінцевих власників банків. Тепер це не просто розкриття інформації про акціонерів та власників – це кінець безвідповідальності. Тепер за долю банку є кому відповідати особисто.

 

Узявши на себе відповідальність за роботу регулятора, ми почали з перебудови та очищення самого Національного банку. Мені дуже приємно чути, що сьогодні команда Національного банку – це dream team. І це дійсно так! Це справді команда потужних, безкомпромісних професіоналів, які здійснюють радикальну перебудову всіх напрямків нашої діяльності.

 

За великим рахунком, наша команда кинула виклик неефективній системі всередині нашої країни. Ми наполегливо працюємо, бо усвідомлюємо, що лише революційні зміни на фінансовому ринку дадуть суспільству шанс жити у новій Україні.

 

І ми продовжуємо йти до нашої мети – фінансової стабільності в державі та надійного банківського сектору з відновленою довірою нашого населення.

 

Оцінюючи результати того, що зроблено, з упевненістю можу сказати, що точка неповернення до старої системи Національним банком вже пройдена. Адже не лише створена нова команда, не лише оновлене законодавство про підвищення інституціональної незалежності НБУ, а й, що дуже важливо, – змінені правила, процедури та внутрішні процеси регулятора. Тому цей процес незворотній і вже не залежатиме від того, хто очолює регулятор.

 

І я пишаюся цим! Вважаю, що це головне надбання нашої перебудови та головний захисний механізм від повернення до старого корупційно-бюрократичного регулятора банківського сектору.

 

 Як ви знаєте, ми маємо Програму розвитку фінансового сектору до 2020 року, затверджену Національною радою реформ, яку ми наполегливо впроваджуємо та реалізовуємо.

 

Перший етап реформи банківського сектору – очищення системи від неплатоспроможних банків – ми вже закінчуємо й переходимо до наступного – етапу перезавантаження банківської системи, етапу якісних змін.

 

Його цільові орієнтири: спрямованість монетарної політики на стабілізацію інфляції та формування її низхідного тренду; активного нарощення міжнародних резервів, подальше зміцнення банківської системи і повернення довіри вкладників загалом.

 

 Уже через рік ми плануємо перейти до третього етапу реформ – етапу сталого розвитку і зростання банківської системи. Також ми плануємо вийти на тренд поступового розвитку ринків капіталу, зростання активів усього фінансового сектору, нарощення внутрішніх та зовнішніх інвестицій.

 

А для цього нам потрібне поступове скасування адміністративних обмежень. Ми вже погодили з МВФ графік та умови поступової лібералізації як на валютному ринку, так і на ринку депозитів.

 

 Ми усвідомлюємо, що сьогодні Україна як ніколи потребує інвестиційних ресурсів, але також розуміємо, що, разом з економічною вигодою, інвестора насамперед цікавить захищеність його інтересів та стабільність.

 

Тому сьогодні на порядку денному стоять питання: посилення захисту прав кредиторів, удосконалення процедур банкротства акціонерних товариств (у тому числі, банків і їх боржників), подальше врегулювання процедур капіталізації та реструктуризації банків, посилення захищеності вкладників-фізичних осіб.

 

 Шановні українці, колеги! Я люблю Україну і так само, як і ви, хочу бачити її мирною, щасливою, багатою державою, з якою рахуються у світі, яка не лише приваблює інвесторів з усього світу, а й сама активно інвестує у свій розвиток та бере участь у масштабних світових проектах.

 

А розбудова відкритого та незалежного, від політичної кон’юнктури центрального банку, інтегрованого до європейського товариства центральних банків – це передумова такого розвитку.

 

Ми віримо, що Національний банк України має стати справжнім Банком Нації.

 

Переконана, що нам це вдасться. Ми йдемо правильним шляхом – це не тільки моя думка, а й думка міжнародної спільноти.

 

 Вірю, що скоро ми матимемо оновлену ефективну банківську систему, якісні банківські послуги, доступні кредити, а це і буде шляхом до розбудови нової європейської країни.

 

Сьогодні нам потрібно багато працювати і навчитися довіряти одне одному. Процес реформування – дуже болісний процес. Запевняю вас, зупинятися ми не будемо, бо не маємо права, адже всі чудово розуміємо, що на сьогодні у нас немає іншого шляху до ринкової економіки, окрім шляху через реформи.

 

Цей шлях – незворотній та безальтернативний як для України, так і для Національного банку.

 

Ваша довіра, підтримка та допомога надзвичайно важливі й необхідні нам у здійсненні реформ.

 

Разом ми досягнемо успіху!

 

Слава Україні!

 

 


 

[повернутись