Національний банк України

Коментар Національного банку України щодо рівня інфляції у травні 2017 року
[повернутись

09.06.2017

прес-реліз

 

У травні 2017 року споживча інфляція прискорилася до 13.5% у річному вимірі з 12.2% у квітні. У місячному вимірі зростання індексу споживчих цін становило 1.3%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

 

Фактична інфляція як у місячному вимірі, так і в річному виявилася вищою за прогноз Національного банку. Це пояснюється насамперед вищими темпами зростання цін на сирі продукти та посиленням впливу адміністративних факторів. Водночас тиск фундаментальних факторів був слабшим за очікуваний.

 

Базова інфляція у травні очікувано прискорилась і становила 6.5% р/р (у місячному вимірі становила 0.3%). Однак вона була нижчою за прогноз завдяки покращенню інфляційних очікувань на тлі зміцнення курсу гривні до долара США. Прискорення базової інфляції відбулося через дію вторинних ефектів від підвищення цін на сирі продукти та подальше відображення в цінах збільшення витрат. Це, відповідно, зумовило прискорення зростання цін на продукти харчування з високим ступенем обробки та цін на послуги, що входять до показника базової інфляції. Зокрема у травні прискорилося зростання вартості м’ясних виробів, сирів, послуг закладів відпочинку та культури, ресторанів та готелів тощо.

Зростання цін на сирі продовольчі товари продовжило прискорюватися до 13.8% р/р (за місяць ціни зросли на 4.7%). В цілому подорожчання цих товарів було очікуваним, проте темпи зростання цін на них перевищили прогнози НБУ. Насамперед, тривало пришвидшення зростання цін на м’ясо та молоко в річному вимірі через вищі світові ціни та інтенсивний експорт. Також на динаміці цін на сирі продовольчі товари й надалі відображатися складні погодні умови. Через скорочення внутрішньої пропозиції (зокрема внаслідок заморозків у квітні-травні) та збільшення пропозиції більш дорогої імпортної продукції відновилося зростання цін на овочі (9.8% р/р) та прискорилося зростання цін на фрукти (до 12.7% р/р). Водночас, у травні подешевшали яйця (на 10.4% р/р) внаслідок збереження часткових обмежень на експорт продукції птахівництва.

Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, прискорилося до 28.1% р/р (за місяць підвищилися на 1.4%). Це насамперед відображало підвищення тарифів на холодну воду та водовідведення з 12 травня. Крім того, в травні суттєво прискорилось зростання цін на тютюнові вироби (до 40.8% р/р) у зв’язку з проблемами із дистрибуцією.

Ціни на паливо уповільнили зростання до 15.7% р/р (збільшилися на 0.9% м/м) на тлі високої бази порівняння. Це відповідало оцінкам НБУ.

 

Індекс цін виробників у травні сповільнився до 27.1% р/р (-1.3% м/м) насамперед за рахунок зменшення темпів зростання цін у добуванні металевих руд та металургійному виробництві.

 

Поточна динаміка ІСЦ та його складових, попри нижчу, ніж очікувалося, базову інфляцію, свідчить про посилення ризиків, що споживча інфляція за результатами 2017 року може через шоки з боку пропозиції перевищити прогноз НБУ (9.1% р/р), оприлюднений в Інфляційному звіті (квітень 2017 року).

 


 

[повернутись