Національний банк України

Виступ Голови НБУ Якова Смолія щодо проекту Закону "Про валюту і валютні операції" №8152 під час пленарного засідання Верховної Ради України
[повернутись

Шановні народні депутати,

 

Закликаємо вас підтримати проект Закону "Про валюту і валютні операції".  Зараз ваші голоси здатні привести Україну до довгоочікуваної свободи проведення валютних операцій за європейським зразком. Валютні обмеження будуть поступово скасовані, і в решті решт бізнес та населення зможуть самостійно вирішувати, коли і як проводити валютні операції.

 

Дійсно, це не станеться за один день – ми будемо прибирати обмеження поступово і обережно, щоб не похитнути фінансову стабільність. Але прийняття закону дає "зелене світло" скасувати найбільш болісні обмеження одразу після набуття ним чинності. Наприклад, щодо інвестування за кордон та зовнішньоекономічних операцій.

 

Разом з тим, більша свобода у проведенні валютних операцій має іншу сторону – більшу вразливість економіки до різноманітних шоків, передбачити які зазвичай неможливо. У разі негараздів капітал набагато швидше втікає з країни, якщо його ніщо не обмежує. Наслідки зрозумілі – девальвація гривні і прискорення інфляції. А за ними – економічна та фінансова кризи.

 

Цінова та фінансова стабільність – пріоритет Національного банку. А недостатність антикризових повноважень обмежить можливості регулятора проводити швидку і масштабну валютну лібералізацію. Законопроект не передбачає розширення повноважень Національного банку. Він лише дає йому можливість вчасно та ефективно реагувати на ознаки кризи і запобігати її розгортанню незалежно від її природи.

 

Підхід "свобода плюс захищеність" – це стандартна практика центральних банків. Тому на важливості достатніх антикризових повноважень та інструментів Національного банку наголошують і міжнародні партнери України – МВФ, ЄБРР, Єврокомісія.

 

Ваша підтримка закону в такій редакції створить комфортні, прозорі та безпечні умови для ведення бізнесу в Україні і відкриє двері іноземним інвесторам. А українці подякують вам за право інвестувати в цінні папери на глобальних ринках та розміщувати кошти на рахунках будь-яких банків світу.

 

Дякую за увагу!

 

 

[повернутись