Національний банк України

Національний банк у червні застосував до АКБ "ІНДУСТРІАЛБАНК" захід впливу за порушення законодавства у сфері фінмоніторингу
[повернутись

27.06.2019

прес-реліз

 

Національний банк України за результатами перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення у червні 2019 року застосував до АКБ "ІНДУСТРІАЛБАНК" як захід впливу штраф у розмірі 6 852 526,49 гривень за здійснення ризикової діяльності у сфері фінансового моніторингу, яка полягає у проведенні банком за період з 31.10.2017 по 14.06.2018 фінансових операцій із перерахування коштів[1] 3 клієнтів банку у сумі близько 906 млн грн на рахунки в інших банках. У подальшому ці кошти засобами інкасації цих банків доставлялися готівкою до підрозділів[2] зазначених клієнтів, зокрема, для видачі кредитів[3].

 

Характер та наслідки цих фінансових операцій дають підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані, зокрема, з легалізацією кримінальних доходів, конвертацією (переведенням) безготівкових коштів у готівку.

 

Водночас банком не було здійснено заходів, які б дозволили отримати вичерпну інформацію щодо вищезазначених клієнтів, їх спроможності ведення фінансової діяльності на відповідні об’єми, з’ясувати суть вищезазначених фінансових операцій, зокрема шляхом здійснення поглибленої перевірки клієнтів, витребування у них додаткових пояснень, документів і відомостей стосовно фінансових операцій та подальшого використання готівкових коштів.

 

До того ж щодо учасників зазначених операцій наявні ознаки фіктивності.[1] Кошти отримано клієнтами Банку від інших юридичних осіб переважно як відступлення права вимоги або як розрахунок за цінні папери (поза фондовою біржою) у безготівковій формі без дотримання принципу "поставка цінних паперів проти оплати" за ціною реалізації, яка до 36 разів перевищувала номінальну вартість цих цінних паперів.

[2] В офіційних джерелах наявна інформація, що відокремлені підрозділи деяких з клієнтів Банку на момент укладення договорів на послуги інкасації не існували.

[3] Фінансові операції з погашення фізичними особами відповідних кредитів та/або сплати відсотків за їх користування відсутні.

 

[повернутись