Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Стратегія розвитку фінтеху в Україні до 2025 року – курс на сталий розвиток інновацій, кешлес та фінансову грамотність

Стратегія розвитку фінтеху в Україні до 2025 року – курс на сталий розвиток інновацій, кешлес та фінансову грамотність

Національний банк України затвердив Стратегію розвитку фінтеху в Україні до 2025 року* (далі – Стратегія) – покроковий план створення в Україні повноцінної фінтех-екосистеми з інноваційними фінансовими сервісами та доступними цифровими послугами.

"Головні завдання, на виконання яких спрямована Стратегія, – це  сталий розвиток інновацій, розвиток Cashless economy, підвищення фінансової грамотності споживачів та бізнесу. Мета цього верхньорівневого документа – розбудова інноваційного фінансового ринку з масштабною фінансовою інклюзією та зручними й безпечними у користуванні сервісами та продуктами, доступними за ціною і каналами розповсюдження", – наголосив заступник Голови Національного банку України Сергій Холод.

Стратегія ґрунтується на ключових напрямах, заданих Стратегією розвитку фінансового сектору України до 2025 року, яку Національний банк та інші регулятори презентували фінансовому ринку на початку цього року.

Зокрема, цей документ структурує та деталізує тренди і напрями розвитку фінансових  інновацій на наступні п’ять років.

Ключовими дієвими елементами Стратегії стануть:

 • розроблення та впровадження концепту повноцінної регуляторної "пісочниці" для швидкого тестування інноваційних проєктів;
 • підвищення рівня фінансової обізнаності та залученості (інклюзії) населення та бізнесу;
 • запуск академічної бази з фокусом на відкритий банкінг.

"Працюючи над Стратегією, ми розробили стійку модель майбутньої української фінтех-екосистеми. Вона має бути інтегрованою у світовий ландшафт, створювати інституціональні та інвестиційні умови для розвитку цифрових сервісів, а також стимулювати попит на інноваційні фінансові продукти і сприяти розвитку талантів на ринку", – зауважив директор Департаменту стратегії та розвитку Національного банку України Сергій Карпенко.

Він додав, що фінансовий ринок зазнав кардинальних змін упродовж останнього десятиріччя. За цей час він трансформувався з моделі традиційного корпоративного бізнесу банків до цілих екосистем банківського та небанківського ринків. Трансформації продиктовані й новими викликами, що стимулюють активне зростання діджитал-операцій та формують попит на цифрові продукти і сервіси у фінансовій сфері.

"Сьогодні на українському ринку фінансових технологій найрозвинутіші сфери – це платіжні послуги та мікрокредитування. Результатом виконання Стратегії розвитку фінтеху в Україні до 2025 року має стати створення сприятливих умов для розвитку всіх ніш цього ринку. Крім відповідних дій і заходів регуляторів та учасників ринку, цьому сприятиме запровадження регуляторної “пісочниці”, що дасть можливість скоротити час виведення на ринок інноваційних рішень та створить сприятливе середовище для перевірки гіпотез", – пояснив Сергій Карпенко.

Задля скоординованої роботи із реалізації у межах документа розроблено перелік заходів, дій та виконавців, а також індикаторів досягнення стратегічних цілей в кожному з трьох стратегічних напрямів:

 • розвинена кешлес-економіка;
 • високий рівень цифрової та фінансової грамотності;
 • стала фінтех-екосистема.

Реалізація Стратегії також значною мірою залежатиме від виконання пов’язаних діджитал-проєктів, над якими працює Національний банк. Зокрема, йдеться про запровадження віддаленої ідентифікації та верифікації, імплементацію євродирективи PSD2, надання можливості здійснення миттєвих платежів із рахунку на рахунок у СЕП у форматі 24/7; посилення регуляторного периметру у сфері кібербезпеки та всі інші інноваційні проєкти центробанку.

Так, основними індикаторами успішної реалізації Стратегії, зокрема, визначені:

 • перехід більшості гравців ринку на стандарти відкритого банкінгу та інструменти віддаленої ідентифікації та верифікації;
 • запуск регуляторної “пісочниці” та зростання кількості інноваційних продуктів, протестованих у ній, до 16-20 на рік;
 • збалансований розвиток усіх ніш фінтеху;
 • поширення використання інноваційних технологій у наглядових та регуляторних процесах;
 • підвищення цифрової та фінансової грамотності населення, а також рівня підготовки професійних кадрів на ринку (особливо напередодні імплементації PSD2) та розвиток талант-пулу на базі академічного середовища;
 • входження Національного банку України до глобальної "пісочниці” – Глобальної мережі фінансових інновацій (GFIN).

Водночас Національний банк уважно слідуватиме за фінтех-трендами та розвитком фінансових технологій у світі й Україні. У разі потреби центробанк спільно із учасниками фінансового ринку регулярно оновлюватиме Стратегію відповідно до вимог та викликів часу.


* Рішення Правління Національного банку України від 09 липня 2020 року № 453-рш

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини