Звичайна версія сайту
Пропозиції до проєкту Закону України "Про платіжні послуги" (PSD2)

Національний банк презентує для обговорення пропозиції до проєкту Закону України "Про платіжні послуги", що регулюватиме діяльність українського ринку платежів та переказу коштів.

Чинний закон про платіжні системи та переказ коштів в Україні, який був ухвалений ще у 2001 році, морально застарів і не відповідає вимогам сьогодення.

Пропозиції до законопроєкту були розроблені Національним банком із залученням зовнішньої юридичної експертизи за технічної підтримки Європейського Банку Реконструкції та Розвитку.

Цей документ базується на сучасних вимогах та ураховуватиме норми європейських регуляторних актів, зокрема Другої платіжної директиви (PSD2), Директиви з електронних грошей (EMD), а також і застережні засади, спрямовані оминути проблеми, з якими зустрілись в ЄС.

Новим регулюванням платіжного ринку передбачені такі ключові зміни на ринку платіжних послуг:

  • буде визначено перелік з дев’яти платіжних послуг, сім з яких є фінансовими платіжними послугами, та дві – нефінансовими;
  • низка фінансових установ автоматично отримають право на надання окремих платіжних послуг на підставі основної ліцензії на здійснення діяльності з надання фінансових послуг. Крім того, впроваджуючи провідний світовий досвід, планується запровадити можливість створення та діяльності малих платіжних установ зі спрощеним порядком реєстрації в Національному банку України;
  • постачальники платіжних послуг зможуть здійснювати платіжні операції без обов’язкової необхідності створення та реєстрації платіжних систем. Водночас буде встановлено вимоги до операторів платіжних систем (наразі це платіжні організації платіжних систем) з метою забезпечення рівного, пропорційного та недискримінаційного доступу будь-яким авторизованим надавачам платіжних послуг до цих платіжних систем;
  • емітентами електронних грошей зможуть бути не лише банки, але й інші учасники платіжного ринку, що отримали відповідну ліцензію.
  • з’являться зрозумілі умови роботи "відкритого банкінгу" у платіжній інфраструктурі України;
  • буде визначено перелік рахунків для виконання платіжних операцій та порядок їх відкриття;
  • приділятиметься підвищена увага захисту прав користувачів;
  • підвищаться вимоги до забезпечення безпеки платіжних операцій, у тому числі, стосовно необхідності використання постачальниками платіжних послуг посиленої автентифікації користувачів у визначених випадках.

Національний банк виступає за партнерство та діалог із учасниками ринку, тому зацікавлений у ефективному зворотному зв’язку стосовно нового регулювання ринку платежів. Регулятор закликає всі зацікавлені сторони до активного обговорення та надання пропозицій, що можуть покращити та доповнити закладені в основу законопроєкту ідеї з реформування платіжного законодавства.

Пропозиції і зауваження можна надіслати до 01 березня 2020 року на електронну адресу PSD2@bank.gov.ua у форматі "Норма ПЗУ – Пропозиція/Зауваження – Обґрунтування".

 

Проєкт Закону України "Про платіжні послуги"

pdf

Презентація до проєкту Закону України "Про платіжні послуги"

pdf

Презентація "Реформування платіжного законодавства України: ПЗУ "Про платіжні послуги"

pdf