Банкнота номіналом 20 грн

Уведення в обіг 25 вересня 2018 року

Нова банкнота

Щоб переглянути банкноту в форматі 360°, скористайтеся смугою прокрутки нижче

Рельєфний елемент
Елемент для людей з послабленим зором, шорсткість якого відчувається на дотик

Зображення Івана Франка
Основне зображення лицьового боку – портрет Івана Франка переміщено в центр банкноти

Зображення Львівського оперного театру
Центральний елемент дизайну – зображення театру, який прикрашає скульптура жінки з пальмовою гілкою над головою

Зображення Львівського оперного театру
Центральний елемент дизайну – зображення театру, який прикрашає скульптура жінки з пальмовою гілкою над головою

Захисна стрічка
Занурена в товщу паперу стрічка, на якій за допомогою збільшувального скла можна побачити зображення у прямому та перевернутому вигляді

Захисна стрічка
Занурена в товщу паперу стрічка, на якій за допомогою збільшувального скла можна побачити зображення у прямому та перевернутому вигляді
Наскрізний елемент
Цілісне зображення цифрового позначення номіналу, видиме при розгляданні банкноти проти світла

Наскрізний елемент
Цілісне зображення цифрового позначення номіналу, видиме при розгляданні банкноти проти світла

Оптично-змінний елемент
Стилізоване зображення квітки, що змінює колір при нахилі банкноти з малиново-фіолетового на оливково-зелений

Оптично-змінний елемент
Стилізоване зображення квітки, що змінює колір при нахилі банкноти з малиново-фіолетового на оливково-зелений

Іван Франко

Іван Франко втілює у собі єдність українців та невтомну працелюбність. За свого життя Іван Франко доклав чимало зусиль для об’єднання українців. Його заклик «Ми мусимо навчитися чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів…» сьогодні особливо актуальний.

Ще за життя Іван Франко став легендою. Його називали «титаном праці». Лише за приблизними підрахунками, творча спадщина письменника становить понад 100 томів.

У той же час, він був також перекладачем із багатьох іноземних мов, громадським і політичним діячем. Разом із Михайлом Грушевським він перетворив Наукове Товариство імені Шевченка у Львові у своєрідну неофіційну українську академію наук.

Земле, моя всеплодющая мати,
Сили, що в твоїй живе глубині,
Краплю, щоб в бою сильніше стояти,
Дай і мені!

Елементи захисту

Водяні знаки

Багатотоновий водяний знак – портретне зображення І. Франка та світлий елемент водяного знака – зображення цифрового позначення номіналу (розміщено вертикально в правій нижній частині багатотонового водяного знака)

Захисна стрічка

Повністю занурена в товщу паперу захисна стрічка, на якій за допомогою збільшувального скла можна побачити зображення у прямому та перевернутому вигляді: «20 ГРН», елемент малого Державного Герба України (тризуб) і цифрове позначення номіналу «20» у два рядки

Наскрізний елемент

Зображення цифрового позначення номіналу «20», усі елементи якого збігаються та доповнюють один одного під час розглядання банкноти проти світла

Оптично-змінний елемент

Стилізоване зображення квітки, розміщене праворуч від портрета І. Франка. При зміні кута нахилу банкноти колір зображення квітки змінюється з малиново-фіолетового на оливково-зелений

Латентне зображення

Зображення цифрового позначення номіналу – «20»: цифри видимі під час розглядання банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом:

  • темні на світлому фоні – при розгляданні банкноти з довгої сторони;
  • світлі на темному фоні – при розгляданні банкноти з короткої сторони

Рельєфні елементи

Елементи зображень, шорсткість яких відчувається на дотик; для прикладу наведені збільшені зображення:

  • написи та зображення;
  • елемент для людей з послабленим зором;
  • фрагмент портрета
Мікротексти

Написи, що повторюються, і які можна прочитати за допомогою збільшувального склаРозміщення елементів захисту банкноти
номіналом 20 гривень


Завантажуйте
мобільний додаток

Поширені запитання

Коли з’являться в обігу нові банкноти номіналом 20 гривень?

Нові банкноти номіналом 20 гривень будуть уведені в обіг 25 вересня 2018 року.

Старі банкноти номіналом 20 гривень будуть вилучати?

Ні, банкноти зразка 2003 та 2018 років перебуватимуть в обігу одночасно. Після введення в обіг нових 20-гривневих банкнот громадянам не потрібно обмінювати банкноти попереднього зразка на нові.

Новими банкнотами Національний банк заміщуватиме зношені та пошкоджені 20-гривневі банкноти зразка 2003 року. Поступово в обігу ставатиме більше нових 20-гривневих банкнот через заміну зношених.

Як саме змінилася банкнота?

За дизайном вона наслідує оновлені банкноти номіналом 100 та 500 гривень. На банкноті нового зразка номіналом 20 гривень збережено основні зображення банкноти зразка 2003 року. Зокрема, на лицьовому боці розміщено портрет Івана Франка, а на зворотному боці – зображення будівлі Львівського оперного театру. Портрет Івана Франка переміщено у центр банкноти (раніше був з правого боку). Розмір нової банкноти не змінився – 69х130 мм. Кольорова гама та ж сама.

Чи пов’язано введення в обіг нової банкноти з великою кількістю підробок?

Національний банк прагне підвищувати надійність українських банкнот. Згідно з міжнародними стандартами грошові знаки потрібно оновлювати з певною періодичністю, щоб мінімізувати або зовсім унеможливити спроби шахраїв підробити банкноти. Система захисту банкнот має високий рівень і співвідноситься з рівнями систем захисту провідних валют світу. При цьому, кількість вилучених підробок національної валюти стабільно низький. Наприклад, у 2017 році з обігу вилучено лише 126 фальшивих банкнот номіналом 20 гривень.

Якщо основна причина оновлення банкнотного ряду – удосконалення системи захисту, чи означає це, що 20-гривневі банкноти зразка 2003 року погано захищені?

Українські гроші всіх років випуску добре захищені. Проте з появою нових технологій Національний банк ще наполегливіше працює над підвищенням системи захисту банкнот.

Захист нової банкноти 20 гривень у порівнянні з банкнотою зразка 2003 року удосконалено. Зокрема, покращено рельєфність елементів друку, у тому числі елементу для людей з вадами зору. Змінено й удосконалено ультрафіолетовий та інфрачервоний захист; серійний номер чорного кольору виконаний шрифтом зі змінною висотою знаків та розташований вертикально вздовж правого краю зворотного боку банкноти.

Скільки зношених банкнот номіналом 20 гривень Національний банк знищив у 2017 та 2018 роках?

Заміщення зношених банкнот новими – це процес, що відбувається постійно. Загалом у зв’язку з фізичним зношенням банкнот гривні Національний банк щороку вилучає майже 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 20 гривень.

Протягом 2017 року Національний банк утилізував непридатних до обігу 72 млн штук банкнот номіналом 20 гривень на суму майже 1,5 млрд гривень. Це – майже 10% від загальної кількості вилучених з обігу зношених банкнот.

Скільки банкнот номіналом 20 гривень сьогодні перебуває в обігу?

Станом на 01.07.2018 кількість банкнот номіналом 20 гривень в обігу становила майже 127 млн штук (близько 4,4% від загальної кількості банкнот у готівковому обігу).

...

Дізнатися більше

Цікава інформація