Банкнота номіналом 50 гривень

Уведення в обіг 20 грудня 2019 року

Нова банкнота

Перетягуйте банкноту або скористайтесь смугою прокрутки нижче,
щоб переглянути у форматі 360°

Рельєфний елемент
Елемент для людей з послабленим зором, шорсткість якого відчувається на дотик

Зображення Михайла Грушевського
Основне зображення лицьового боку – портрет Михайла Грушевського переміщено в центр банкноти

Зображення будинку Української Центральної Ради
Центральний елемент дизайну – зображення будинку, який прикрашає з двох сторін фігури робітника та селянки

Зображення будинку Української Центральної Ради
Центральний елемент дизайну – зображення будинку, який прикрашає з двох сторін фігури робітника та селянки

Захисна стрічка
Занурена в товщу паперу стрічка, на якій за допомогою збільшувального скла можна побачити зображення у прямому та перевернутому вигляді

Захисна стрічка
Занурена в товщу паперу стрічка, на якій за допомогою збільшувального скла можна побачити зображення у прямому та перевернутому виглядіНаскрізний елемент
Цілісне зображення цифрового позначення номіналу, видиме при розгляданні банкноти проти світла

Наскрізний елемент
Цілісне зображення цифрового позначення номіналу, видиме при розгляданні банкноти проти світла

Оптично-змінний елемент
Стилізоване зображення прапора, що змінює колір при нахилі банкноти з малиново-фіолетового на оливково-зелений

Оптично-змінний елемент
Стилізоване зображення прапора, що змінює колір при нахилі банкноти з малиново-фіолетового на оливково-зелений

Михайло Грушевський

Михайло Грушевський — одна з найпомітніших українських постатей ХХ століття. Він творив українську історію, з одного боку, як автор багатотомної «Історії України-Руси», з іншого — як громадсько-політичний діяч та голова Центральної Ради.

Саме Михайло Грушевський став першим керівником першої в історії Української держави, яка підписала універсал про незалежність у 1918 році.

«Добре робити історію важливше, ніж гарно писати її», — говорив він у буремні часи визвольної боротьби 1914–1918 років.

«Ми жили недаремно, наш час не проходив безслідно», — також зазначив Грушевський у своїх мемуарах.

Діяльність Грушевського і його однодумців стала прикладом для наступних поколінь українців, яким таки вдалося здобути незалежність.Елементи захисту

Водяні знаки

Багатотоновий водяний знак – портретне зображення М. Грушевського та світлий елемент водяного знака – зображення цифрового позначення номіналу (розміщене вертикально в правій нижній частині багатотонового водяного знака)

Захисна стрічка

Повністю занурена в товщу паперу полімерна стрічка з магнітним кодом, на якій за допомогою збільшувального скла можна побачити прозорі зображення у прямому та перевернутому вигляді: «50 ГРН», елемент малого Державного Герба України (тризуб) і підкреслене цифрове позначення номіналу «50» .

Наскрізний елемент

Зображення цифрового позначення номіналу «50», усі елементи якого збігаються та доповнюють один одного під час розглядання банкноти проти світла

Оптично-змінний елемент

Стилізоване зображення прапора, яке розміщене праворуч від портрета М. Грушевського. При зміні кута нахилу банкноти колір зображення прапора змінюється з малиново-фіолетового на оливково-зелений

Латентне зображення

Зображення цифрового позначення номіналу – «50»: цифри видимі під час розглядання банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом:

  • темні на світлому фоні – при розгляданні банкноти з довгої сторони;
  • світлі на темному фоні – при розгляданні банкноти з короткої сторони
Рельєфні елементи

Елементи зображень, шорсткість яких відчувається на дотик; для прикладу наведені збільшені зображення:

  • написи та зображення;
  • елемент для людей з послабленим зором;
  • фрагмент портрета
Мікротексти

Написи, цифрові та текстові позначення номіналу, що повторюються, і які можна прочитати за допомогою збільшувального склаРозміщення елементів захисту нової банкноти номіналом 50 гривень


Завантажуйте
мобільний додаток

Завантажуйте
мобільний додаток

Поширені запитання

Коли з’являться в обігу нові банкноти номіналом 50 гривень?

Нові банкноти номіналом 50 гривень будуть уведені в обіг 20 грудня 2019 року.

Старі банкноти номіналом 50 гривень будуть вилучати?

Ні, банкноти зразка 2004 та 2019 років перебуватимуть в обігу одночасно. Після введення в обіг нових 50-гривневих банкнот громадянам не потрібно обмінювати банкноти попереднього зразка на нові.

Новими банкнотами Національний банк заміщуватиме зношені та пошкоджені 50-гривневі банкноти зразка 2004 року. Поступово в обігу ставатиме більше нових 50-гривневих банкнот через заміну зношених.

Як саме змінилася банкнота?

За дизайном вона наслідує нові сучасні банкноти номіналом 20, 100, 500 та 1000 гривень. На банкноті нового зразка номіналом 50 гривень збережено основні зображення банкноти зразка 2004 року. Зокрема, на лицьовому боці розміщено портрет Михайла Грушевського, а на зворотному боці – зображення будівлі Української Центральної Ради. Портрет Михайла Грушевського переміщено у центр банкноти (раніше був з правого боку). Розмір нової банкноти не змінився – 72 х 136 мм. Кольорова гама та ж сама.

Чи пов’язано введення в обіг нової банкноти з великою кількістю підробок?

Національний банк прагне підвищувати надійність українських банкнот. Згідно з міжнародними стандартами грошові знаки потрібно оновлювати з певною періодичністю, щоб мінімізувати або зовсім унеможливити спроби шахраїв підробити банкноти. Система захисту банкнот має високий рівень і співвідноситься з рівнями систем захисту провідних валют світу. При цьому, кількість вилучених підробок національної валюти стабільно низький. Наприклад, у 2018 році з обігу вилучено лише трохи більше тисячі штук фальшивих банкнот номіналом 50 гривень.

Якщо основна причина оновлення банкнотного ряду – удосконалення системи захисту, чи означає це, що 50-гривневі банкноти зразка 2004 року погано захищені?

Українські гроші всіх років випуску добре захищені. Проте з появою нових технологій Національний банк ще наполегливіше працює над підвищенням системи захисту банкнот.

Захист нової банкноти 50 гривень у порівнянні з банкнотою зразка 2004 року удосконалено. Зокрема, покращено рельєфність елементів друку, у тому числі елементу для людей з вадами зору. Змінено й удосконалено ультрафіолетовий та інфрачервоний захист; серійний номер чорного кольору виконаний шрифтом зі змінною висотою знаків та розташований вертикально вздовж правого краю зворотного боку банкноти.

Скільки зношених банкнот номіналом 50 гривень Національний банк знищив у 2018 році?

Заміщення зношених банкнот новими – це процес, що відбувається постійно. Загалом у зв’язку з фізичним зношенням банкнот гривні Національний банк щороку вилучає майже 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких становлять банкноти низьких номіналів від 1 до 20 гривень.

Протягом 2018 року Національний банк утилізував непридатних до обігу 115,7 млн штук банкнот номіналом 50 гривень на суму майже 5,8 млрд гривень. Це – майже 17,5% від загальної кількості вилучених з обігу зношених банкнот.

Скільки банкнот номіналом 50 гривень сьогодні перебуває в обігу?

Станом на 01.10.2019 кількість банкнот номіналом 50 гривень в обігу становила 161,5 млн штук (близько 5,75% від загальної кількості банкнот у готівковому обігу).

...

Дізнатися більше

Цікава інформація