Починаючи з 2014 року Національний банк проводить системну та послідовну роботу з очищення банківського ринку України від неплатоспроможних банків або банків, що були задіяні в незаконних оборудках з виведення та відмивання коштів.
Проте на заваді цьому стають неправосудні судові рішення про відновлення діяльності банків та скасування рішень НБУ стосовно виведення їх з ринку.
Так, станом на 01 травня 2017 року суди прийняли неправосудні рішення, які набрали законної сили, відносно 12 банків: "Фінансова ініціатива", "Союз", "Український інноваційний банк", "Преміум", "Капітал", "Велес", "Радикал банк", "ТК Кредит", "Східно-промисловий комерційний банк", "Київська Русь", "КСГ Банк", "Хрещатик".
Національний банк оскаржує неправосудні судові рішення до судів вищих інстанцій. Так, наприклад, у квітні 2017 року НБУ направив до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу на рішення суду апеляційної інстанції стосовно "КСГ Банк".
Нагадаємо, НБУ 30 серпня 2016 року відкликав ліцензію "КСГ Банк" за систематичні порушення законодавства у сфері фінансового моніторингу.
Національний банк неодноразово наголошував, що вбачає у неправосудних судових рішеннях про відновлення діяльності виведених з ринку банків виникнення системних ризиків для фінансової стабільності. Адже судова система використовується власниками таких банків, як квазі-легітимний інструмент повернення їх на ринок. Це, у свою чергу, нівелює зусилля НБУ, спрямовані на оздоровлення банківської системи України.
"Ми наголошуємо на необхідності якнайшвидшого проведення якісної судової реформи, яка б унеможливила корупційні дії, підвищила ефективність судової системи та повернула довіру до рішень судів", - зазначив директор Юридичного департаменту НБУ Олег Заморський.
Законодавчими та підзаконними актами законодавства України передбачено процедуру створення юридичної особи, яка має на меті здійснення банківської діяльності, регулювання цієї діяльності та ліквідацію банку. Разом з цим законодавством не передбачено механізму відновлення діяльності банку, у т.ч. за рішенням суду, відносно якого прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та його ліквідацію.
Унаслідок відсутності законодавчого механізму, Національний банк України змушений звертатися до суду з проханням встановити порядок і спосіб виконання рішення суду з відновлення діяльності банків, відносно яких прийнято рішення про відкликання банківської ліцензії та їх ліквідацію.