Національний банк України затвердив перелік банків, які зможуть брати участь у валютних інтервенціях НБУ у формі запиту щодо найкращого курсу у І кварталі 2019 року.
Згідно з критеріями відбору банків, у такій формі валютної інтервенції можуть брати участь 20 установ, які за підсумками попереднього кварталу мали найкращий загальний рейтинг серед банків-учасників міжбанківського ринку. Цей загальний рейтинг розраховується на основі місця банку в кожному з трьох складових рейтингів, побудованих за трьома прозорими критеріями:
- обсяг операцій банку з купівлі та продажу іноземної валюти з іншими суб’єктами ринку та Національним банком (питома вага місця в цьому рейтингу в обрахунку загального рейтингу становить 50%),
- обсяг операцій банку з клієнтами з купівлі та продажу безготівкової іноземної валюти (питома вага місця в цьому рейтингу – 30%),
- обсяг активів банку (питома вага місця в цьому рейтингу – 20%).
Відповідно до вказаних критеріїв, у I кварталі 2019 року до переліку банків-учасників валютної інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу було додано ПАТ "Банк Інвестицій та Заощаджень" і виключено АТ "Банк Кредит Дніпро".
Таким чином, у січні-березні 2019 року брати участь у таких інтервенціях зможуть наступні фінансові установи:
- АТ "Альфа-Банк"
- АТ "Банк Альянс"
- ПАТ "Банк Інвестицій та Заощаджень"
- ПАТ "КБ "Глобус"
- ПАT "ІНГ Банк Україна"
- АКБ "Індустріалбанк"
- ПАТ "Креді Агріколь Банк"
- АТ "ОТП Банк"
- АТ "Ощадбанк"
- Акціонерний банк "Південний"
- АТ КБ "Приватбанк"
- ПАT "ПУМБ"
- АТ "Райффайзен Банк Аваль"
- АТ "Сбербанк"
- АТ "Сітібанк"
- АТ "ТАСкомбанк"
- АБ "Укргазбанк"
- АТ "Укрексімбанк"
- АТ "УкрСиббанк"
- ПАТ "Укрсоцбанк"
Нагадаємо, інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу були запроваджені відповідно до Стратегії валютних інтервенцій Національного банку на 2016-2020 роки і проводяться з початку 2017 року.
У 2018 році Національний банк купив на міжбанківському валютному ринку майже 3.2 млрд дол. США, у тому числі через інтервенції за формою запиту щодо найкращого курсу – більше 699 млн дол. США. За цей період Національний банк продав на міжбанківському валютному ринку 1.8 млрд дол. США, у тому числі через інтервенції за формою запиту щодо найкращого курсу – 333 млн дол. США.
Валютна інтервенція у такій формі здійснюється наступним чином. Спочатку Національний банк проводить одночасний запит у банків щодо ціни на купівлю/продаж іноземної валюти через функціонал торговельно-інформаційних систем Блумберг або Рейтер. Отримавши пропозиції банків, Національний банк укладає угоду з тим банком, який запропонував найкращу ціну.
З квітня 2018 року передбачено можливість проведення інтервенції за найкращим курсом двома шляхами. Перший – той, яким вона проводилися до цього, а саме – шляхом запиту щодо ціни на купівлю/продаж іноземної валюти в суб’єктів ринку через торговельно-інформаційні системи та укладення угод із суб’єктом ринку, який запропонував цю ціну. Другий – шляхом вибору найкращої ціни купівлі/продажу іноземної валюти з наявних в торговельно-інформаційних системах котирувань суб’єктів ринку, та укладення угод із суб’єктом ринку, який запропонував цю ціну (тобто через Matching – новий функціонал для укладання угод в торговельно-інформаційних системах).
Якщо у першому випадку з огляду на технічні особливості інших функціоналів у інтервенції у формі запиту щодо найкращого курсу можуть брати участь лише 20 установ, то у випадку проведення інтервенції за найкращим курсом через Matching взяти у ній участь можуть всі банки, що користуються новим фунціоналом.