Звичайна версія сайту
Звіт про фінансову стабільність

Червень 2022 року

Звіт про фінансову стабільність

У черговому Звіті про фінансову стабільність основну увагу сфокусовано на ризиках та загрозах для фінансового сектору, спричинених військовою агресією росії, та на заходах для підтримання його стійкості. Повномасштабна війна росії проти Україні призвела до глибокої кризи, що матиме далекосяжні наслідки для фінансового сектору. Внаслідок війни ВВП впаде більш як на третину, а інфляція в рази перевищуватиме цільовий рівень. 

Неконтрольованої девальвації вдалося уникнути завдяки тимчасовій фіксації обмінного курсу. Водночас тиск на валютному ринку зберігається, НБУ проводить значні інтервенції з продажу іноземної валюти, щоб їх згладити. Також НБУ в червні різко підвищив облікову ставку, щоб серед іншого забезпечити привабливість гривневих вкладів та послабити тиск на валютному ринку. Це рішення надалі спонукає банки підняти ставки за депозитами. Також має зрости дохідність ОВДП.

 

Банки підійшли до кризи зі значним запасом капіталу та ліквідності, операційно стійкими та ефективними, мали плани дій на випадок несприятливих подій. Довіра вкладників до банків збереглася: обсяги коштів на рахунках населення та бізнесу зросли в перші тижні після початку війни. Однак, нині зростання вкладів призупинилося. Попри те, що ліквідність банківського сектору наразі не викликає занепокоєнь, ризик ліквідності все ще може реалізуватися під час війни, тож ігнорувати його не можна. 

Навіть під час війни банки продовжують кредитувати, проте збільшення фінансування потребують лише окремі підприємства та галузі, зокрема сільське господарство. Зважаючи на невизначеність макроекономічних умов та фінансового стану позичальників, масове кредитування бізнесу зараз є можливим лише у разі розширення програм державної підтримки.

Кредитний ризик наразі залишається ключовим для банків, а його реалізація – найбільшою загрозою для сектору. Фінустанови поволі почали визнавати вже понесені та очікувані збитки. Банківський сектор вперше за п’ять років став збитковим через різке зростання відрахувань до резервів. За очікуваннями НБУ, банки втратять мінімум 20% кредитного портфеля унаслідок війни та економічної кризи.

Такі втрати матимуть значний вплив на достатність капіталу банків. З огляду на це НБУ дотримуватиметься політики регуляторних послаблень, щоб допомогти банкам подолати кризу. З кінця липня НБУ знижує ваги ризику за незабезпеченими споживчими кредитами із 150% до 100%. Банки зможуть використати накопичений запас капіталу, щоб покрити кредитні втрати. 

За оцінками НБУ, більшість фінустанов мають достатній капітал, аби покрити значні втрати від кредитного ризику. Збереження операційної прибутковості дасть змогу банкам самостійно відновити капітал після проходження глибокої фази поточної кризи. НБУ дасть достатньо часу банкам для підготовки планів відновлення та їх виконання. Надалі дії регулятора залежатимуть від зміни ринкових умов. 

Небанківські фінансові установи гірше, ніж банки, впоралися з операційним ризиком, однак в усіх сегментах залишаються гравці, що надалі безперервно надають якісні послуги. 

Запорукою швидшого відновлення фінансової системи після кризи стане прозорість у відображенні фінансового стану банків та небанківських фінансових установ. Маючи достатньо інформації про розвиток сектору, НБУ зможе ефективніше реагувати на поточні виклики та забезпечити фінансову стабільність.