Звичайна версія сайту
Звіт про фінансову стабільність

Грудень 2021 року

Звіт про фінансову стабільність

У черговому Звіті про фінансову стабільність йдеться про відновлення кредитування, плани подальшого впровадження регуляторних змін та ризики банківського сектору.

Ескалація конфлікту з Росією, високі ціни на енергоносії, поширення нового штаму коронавірусу – усе це погіршило очікування розвитку економіки. Премія за український ризик зросла, що ускладнює доступ до ресурсів на світових фінансових ринках, тож важливо й надалі співпрацювати з МВФ. Водночас банківська система практично не фондується із зовнішніх ринків, тож прямі ефекти для неї помірні. Економіка має достатній запас міцності для протистояння зазначеним ризикам, однак зростає повільніше, ніж очікувалося. Для її пришвидшення  потрібні інвестиції.

Банки прибуткові, добре капіталізовані та ліквідні, тож готові активно кредитувати. Посилився інтерес іноземних інвесторів до банківського сектору. Попит на позики з боку населення та бізнесу підживлювали вищі доходи, нижчі ставки та державні програми: кредитний портфель стрімко зростав. Якість кредитного портфеля поліпшується, тож відрахування в резерви банків суттєво скоротилися.

Крім ризику ліквідності, решта ризиків фінансового сектору знизилася або не змінилася (відповідно до карти ризиків).

Фондування банків достатнє для подальшого кредитування. Однак фінансові установи зацікавлені в збільшенні строковості депозитів, тож у другому півріччі почали підвищувати ставки. Ще одна причина зростання ставок – підвищення облікової ставки НБУ. Подальше зниження кредитних ставок звужує чисту процентну маржу банків, проте доходи зростають через швидке зростання кредитного портфеля.

Прибутковість банків та наявний запас капіталу свідчать, що підстав для зволікання із запровадженням нових регуляторних змін немає. Банки мають повинні сформувати буфери консервації капіталу та системної важливості в повному розмірі до 01 січня 2024 року.

Традиційно Звіт про фінансову стабільність містить рекомендації органам влади, банкам, небанківським фінансовим установам, дотримання яких підвищить стійкість фінансової системи, дасть змогу протидіяти наявним та майбутнім ризикам.

Звіт про фінансову стабільність адресовано насамперед учасникам фінансового ринку, органам влади та всім, хто цікавиться стабільністю української фінансової системи. Наведені в ньому аналіз та висновки допоможуть економічним агентам та ЗМІ краще зрозуміти актуальні ризики, потенціал їх впливу на фінансову стабільність, а також принципи дій та наміри регулятора.

Оприлюднення звіту підвищує прозорість та передбачуваність макропруденційної політики, допомагає формувати довіру суспільства до неї, сприяє Національному банку в управлінні системними ризиками.