Звичайна версія сайту
Звіт про фінансову стабільність

Грудень 2020 року

Звіт про фінансову стабільність

Основна тема  чергового Звіту про фінансову стабільність – вплив поточної кризи на фінансову систему: від першої реакції до довгострокових наслідків.

Український банківський сектор продемонстрував стійкість до коронакризи: банки високоліквідні, прибуткові, добре капіталізовані, мають достатній запас міцності, щоб належним чином виконувати свої функції та підтримати економіку кредитними ресурсами. Уперше в історії під час кризи банки не стали фактором посилення економічної нестабільності, а навпаки – підтримують бізнес і сприяють відновленню економічного зростання.

На оновленій карті ризиків оцінка більшості ризиків залишилася незмінною. Втім, дещо знижено порівняно з червневими показниками кредитний ризик та ризик достатності капіталу, адже червневі очікування виявилися консервативнішими, ніж реальне проходження кризи банками.

У Звіті зазначається, що Національний банк вчасно задіяв низку антикризових інструментів, зокрема було відтерміновано введення додаткових регуляторних вимог, призупинено впровадження буферів консервації капіталу та системної важливості, щоб банки могли використовувати капітал понад мінімальний рівень для поглинання кредитних збитків і нарощування кредитного портфеля. Також банкам було рекомендовано проводити реструктуризацію кредитів боржників, які зазнали тимчасових фінансових труднощів. Саме завдяки ефективним заходам регулятора й банків кредитний ризик реалізувався в менших обсягах, ніж очікувалося.

З вересня кредитний портфель поступово зростає. Найбільш жваве відновлення кредитування спостерігається в сегменті позик малому бізнесу та, попри кризу, в іпотечному кредитуванні. Ключовим сприятливим фактором для відновлення кредитування є зниження вартості позик для бізнесу та населення.

Хоча зростання споживчого кредитування значно уповільнилося, водночас споживчі кредити й надалі забезпечують банкам значну частину доходів. Щоб стимулювати належне врахування переваг та ризиків роботи в цьому сегменті та збільшити стійкість банків до кредитних ризиків, НБУ підтверджує наміри впровадити вищі ваги ризику для незабезпечених споживчих кредитів.

Другий ключовий ризик для прибутковості банків – звуження процентного спреду. За збереження макроекономічної стабільності ставки за кредитами знижуватимуться й надалі. Водночас простір для зменшення депозитних ставок, які сьогодні вже є найнижчими в історії українського банківського сектору, дуже обмежений. Банкам варто працювати над збереженням ефективності та прибутковості, яка є важливим джерелом підтримки капіталу.

Вперше в Звіті аналізуються ризики, які виникають у небанківському сегменті фінансового сектору. Зазначається, що нині небанківські фінансові установи не несуть системних ризиків, з огляду на особливості своєї діяльності, незначні обсяги активів та низьку пов’язаність між собою та з банками. Проте НБУ готовий, за потреби, застосовувати макропруденційні інструменти, щоб убезпечити фінансову систему від накопичення та реалізації системних ризиків.

Вже традиційно Звіт містить рекомендації органам влади й банкам, дотримання яких підвищить стійкість фінансової системи та допоможе протидіяти наявним та майбутнім ризикам. Адже фінансова стабільність залежить від дій усіх гілок влади та учасників ринку. Її забезпечення потребує узгоджених та скоординованих зусиль усіх сторін.

Сприяння фінансовій стабільності та стабільності банківської системи є однією з ключових функцій НБУ відповідно до Закону України “Про Національний банк України”.

Звіт про фінансову стабільність адресовано насамперед учасникам фінансового ринку, органам влади та всім, хто цікавиться стабільністю української фінансової системи. Наведені в ньому аналіз та висновки допоможуть економічним агентам та ЗМІ краще зрозуміти актуальні ризики, потенціал їх впливу на фінансову стабільність, а також принципи дій та наміри регулятора.

Оприлюднення звіту підвищує прозорість та передбачуваність макропруденційної політики, допомагає формувати довіру суспільства до неї, сприяє Національному банку в управлінні системними ризиками.