Звичайна версія сайту
Звіт про фінансову стабільність

Червень 2020 року

Звіт про фінансову стабільність

У черговому випуску Звіту про фінансову стабільність велика увага зосереджена на аналізі впливу пандемії COVID-19 та пов'язаних з нею карантинних заходів на економіку та фінансовий сектор України. Український банківський сектор увійшов у викликану пандемією кризу в хорошій формі та з достатнім запасом міцності. У Звіті наводяться результати експрес-стрес-тестування, яке Національний банк провів навесні 2020 року. Експрес-стрес-тест банків свідчить, що більшість банків збережуть фінансову стійкість попри кризу. Водночас було виявлено, що дев’ять банків можуть порушити показники достатності основного капіталу, із них два – державні. Це ті ж установи, які мали негативні результати стрес-тестування і в минулому, проте не вжили достатніх заходів для вирішення накопичених проблем. 

Зниження внутрішнього та зовнішнього попиту, карантинні обмеження та невирішені структурні проблеми в багатьох секторах економіки матимуть помітний вплив на платоспроможність позичальників. Саме тому, пропонуючи кредитні продукти, банки повинні відстежувати фінансовий стан боржників та враховувати їхні тимчасові фінансові труднощі.

Також у Звіті вказується, що уповільнення інфляції, стабільність на валютному ринку та робота банківського сектору без збоїв сприяють подальшому зниженню процентних ставок. Уперше з часів відновлення незалежності Україна входить у період однознакових процентних ставок за вкладами. Це є передумовою для істотного зниження вартості кредитів. За відсутності нових макроекономічних шоків та подальшого посилення захисту прав кредиторів ставки за кредитами для населення та бізнесу до кінця року стануть найнижчими за всю історію банківського сектору. Зважаючи на достатність капіталу та ліквідності, а також зниження процентних ставок, банки готові підтримати бізнес та населення та сприяти економічному відновленню.

Говорячи про майбутні плани, ключовими є ті, що пов'язані з роботою НБУ з небанківським сектором. Від початку липня НБУ стає регулятором більшості учасників небанківського фінансового ринку, зокрема страхових компаній та кредитних спілок. Попередній аналіз засвідчив, що багато гравців у цих сегментах недостатньо фінансово стійкі. Тому правила гри для них буде поступово змінено.

Фінансова стабільність тісно пов’язана з пріоритетним завданням Національного банку – підтриманням цінової стабільності. Сприяння фінансовій стабільності та стабільності банківської системи є однією з ключових функцій НБУ, відповідно до Закону України “Про Національний банк України”. Фінансова стабільність залежить від дій усіх гілок влади та учасників ринку. Її забезпечення потребує узгоджених та скоординованих зусиль усіх сторін. Звіт містить рекомендації органам влади і банкам, дотримання яких підвищить стійкість фінансової системи та допоможе протидіяти наявним та майбутнім ризикам. Звіт про фінансову стабільність адресовано насамперед учасникам фінансового ринку, органам влади та всім, хто цікавиться стабільністю української фінансової системи. Наведені в ньому аналіз та висновки допоможуть економічним агентам та ЗМІ краще зрозуміти актуальні ризики, потенціал їхнього впливу на фінансову стабільність, а також принципи дій та наміри регулятора.