Звичайна версія сайту
Звіт про фінансову стабільність

Червень 2021 року

Звіт про фінансову стабільність

Основна тема чергового Звіту про фінансову стабільність – динаміка та результати посткризового відновлення фінансового сектору.

Український банківський сектор є високоприбутковим та добре капіталізованим. Банки швидко пристосувалися до карантинних умов роботи і нарощують кредитування в роздрібному та корпоративному сегментах.

Індекс фінансового стресу свідчить про низький рівень напруги у фінансовому секторі.

На оновленій карті ризиків, яка відтепер базується виключно на кількісних індикаторах ризику, оцінка більшості ризиків залишилася незмінною. Утім, знизився макроекономічний ризик, що повернувся на докризовий рівень, та кредитний ризик корпоративного сектору.

У Звіті зазначається, що за результатами кризового 2020 року витрати на формування резервів під кредитні збитки банків зросли вдвічі, проте загалом залишилися прийнятними.

Фондування є стабільним, незважаючи на зміну строкової структури зобов'язань на користь коштів на вимогу.

Банки зберігають високу рентабельність і спрямовують значну частину прибутку на нарощення капіталу. Це дає змогу Національному банку поступово згортати антикризові заходи і продовжити впровадження регуляторних змін, спрямованих на підвищення стійкості та прозорості фінансового сектору.

Процентна маржа банків надалі звужуватиметься через вичерпання ефекту зниження вартості фондування на тлі подальшого зниження кредитних ставок. Тож банкам варто враховувати це у своїх бізнес-моделях.

Традиційно Звіт містить рекомендації органам влади, банкам, небанківським фінансовим установам, дотримання яких підвищить стійкість фінансової системи, допоможе протидіяти наявним та майбутнім ризикам.

Звіт про фінансову стабільність адресовано насамперед учасникам фінансового ринку, органам влади та всім, хто цікавиться стабільністю української фінансової системи. Наведені в ньому аналіз та висновки допоможуть економічним агентам та ЗМІ краще зрозуміти актуальні ризики, потенціал їх впливу на фінансову стабільність, а також принципи дій та наміри регулятора.

Оприлюднення звіту підвищує прозорість та передбачуваність макропруденційної політики, допомагає формувати довіру суспільства до неї, сприяє Національному банку в управлінні системними ризиками.