Національний банк з 7 лютого 2019 року запровадив новий режим регулювання валютних операцій. На базі нової філософії, закладеної в основу прийнятого в 2018 році Закону України "Про валюту і валютні операції", реалізовано головний принцип: "Все що не заборонено - дозволено".
Нова база нормативних актів Національного банку складається з восьми ключових Постанов, що врегульовують порядок та процедури проведення операцій з іноземною валютою для резидентів та нерезидентів, юридичних та фізичних осіб, іноземних та вітчизняних інвесторів, введення та скасування заходів захисту та інше.
На сьогодні Національний банк скасував переважну більшість антикризових тимчасових заходів, що були запроваджені з метою стабілізації валютного ринку у 2014-2015 роках. Щодо решти декількох обмежень, які ще зберігаються, регулятор опублікував дорожню карту їх поступового зняття та передумов, настання яких є необхідним для переходу до режиму вільного руху капіталу – кінцевої мети валютної лібералізації.

Як можна інвестувати в Україну?
- у валюті України (кошти у гривнях);
- у іноземних валютах (1 та 2 групи Класифікатора валют НБУ);
- у вигляді акцій, облігацій, інших цінних паперів, корпоративних прав, будь-якого рухомого і нерухомого майна та пов'язаних з ним майнових прав тощо.
Яким чином іноземний інвестор може здійснити інвестицію?
- придбати частку у вже діючому підприємстві;
- створити підприємство, що повністю належить іноземному інвестору, відкрити філію або придбати у власність діюче підприємство повністю;
- придбати нерухоме/рухоме майно - будинки, квартири, приміщення, обладнання, транспортні засоби та ін., шляхом їх прямого одержання або у вигляді акцій, облігацій та інших цінних паперів;
- займатися господарською (підприємницькою) діяльністю на основі угод про розподіл продукції тощо.
Як інвесторам здійснювати розрахунки в Україні?
1. Можна переказати кошти (іноземну валюту чи гривню) із-за кордону на відкритий в місцевому банку власний рахунок:
- поточний,
- інвестиційний,
- рахунок умовного зберігання (ескроу),
- кореспондентський.
Кошти в іноземній валюті на рахунках інвесторів можна за потреби та без будь-яких обмежень обміняти на гривню. Також за отриману гривню можна вільно придбати іноземну валюту і перерахувати її за кордон.
2. Кошти з-за кордону можна переказувати безпосередньо на рахунок резидента в Україні. Це може бути як продавець об’єкта інвестиції, так і посередник (наприклад, торговець цінними паперами).
3. Можна здійснювати розрахунки в гривнях/іноземній валюті на території України з власних рахунків з іншими іноземними інвесторами чи резидентами, уключаючи рахунки номінальних утримувачів в Україні.
4. Можна також здійснити розрахунки через кореспондентський рахунок іноземного банку-депозитарію, що має рахунок у цінних паперах у Національному банку (розрахунки мають здійснюватися виключно за операціями з купівлі-продажу облігацій внутрішніх державних позик України).
5. Можна використати власний рахунок умовного зберігання (ескроу) для придбання акцій українських емітентів за процедурою "squeeze-out".
6. Можна переказати кошти з одного власного рахунку на інший, відкриті іноземним інвестором у банках України тощо;
Іноземний інвестор може розміщувати вклади (депозити) у гривнях/іноземній валюті в банках України на договірних засадах без будь-яких обмежень.
Як репатріювати кошти від іноземних інвестицій?
- Кошти від інвестицій (продаж, зменшення частки, доходи/дивіденди) можна отримати на рахунки (поточні/інвестиційні/кореспондентські рахунки інвестора), відкриті в місцевих банках. Далі ці кошти можна перерахувати на рахунки за кордоном.
- Ці ж кошти можна отримати безпосередньо на рахунки інвестора за кордоном без використання рахунків, відкритих в місцевих банках.
Розрахунки за такими операціями, у тому числі транскордонними переказами, можуть здійснюватися за вибором іноземного інвестора в:
1) гривнях;
2) в іноземній валюті (1 та 2 групи Класифікатора валют НБУ).
Такі операції здійснюються без обмежень за сумою та за наявності у обслуговуючого банку документального підтвердження, що розкриває економічну суть та умови відповідної інвестиційної операції іноземного інвестора. Наприклад:
- за операцією з виплати дивідендів у обслуговуючого банку мають бути наявні документи, що підтверджують право власності іноземного інвестора на корпоративні права / інвестиційні сертифікати українського емітента, за якими здійснюється виплата дивідендів, та рішення емітента про виплату дивідендів іноземному інвестору;
- за операцією з продажу іноземним інвестором ОВДП достатнім є наявність договору про продаж іноземним інвестором ОВДП та виписки з рахунку в цінних паперах, виданої депозитарною установою, що підтверджує права іноземного інвестора на ОВДП на дату відповідної операції / виписки про операції з цінними паперами, виданої депозитарною установою, що містить інформацію про здійснення відповідної операції;
Довідково: до останнього часу в Україні в пакеті антикризових заходів тимчасово діяли ліміти на репатріацію дивідендів та коштів, отриманих нерезидентами від продажу цінних паперів, корпоративних прав та деяких інших операцій. Проте на даний час ці ліміти для іноземних інвесторів повністю скасовані. Вони мають право здійснювати такі операції без обмеження за сумою.