Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Регулювання ринку небанківських фінансових послуг

Національний банк регулює діяльність учасників ринку небанківських фінансових послуг: страховиків, кредитних спілок, фінансових компаній, ломбардів та небанківських надавачів платіжних послуг. Регулювання ринку небанківських фінансових послуг здійснюється з метою дотримання учасниками ринку фінансових послуг вимог законодавства, забезпечення рівного доступу до фінансових послуг, захисту прав та інтересів клієнтів, контролю за прозорістю та відкритістю ринку. Національний банк розробляє та впроваджує нові регуляції, зважаючи на кращі міжнародні стандарти та практики.

Здійснюючи регулювання ринку небанківських фінансових послуг, Національний банк керується принципами, визначеними Законом України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" та іншими законами України.
Електронна поштова скринька для надання пропозицій щодо удосконалення регулювання на ринку небанківських фінансових послуг: [email protected].

Національний банк приймає зауваження та пропозиції до оприлюднених проєктів нормативно-правових актів, що підлягають обговоренню відповідно до вимог статті 56 Закону України "Про Національний банк України", за формою для подання зауважень і пропозицій до оприлюдненого проєкту нормативно-правого акта Національного банку України на офіційному Інтернет-представництві Національного банку.

Регулювання окремих ринків
Загальне регулювання
Кредитування фінансовими компаніями
Страхування
Платіжні послуги
Лізинг
Валютні операції
Кредитні спілки
Інші небанківські фінансові послуги
Імплементація нових законів

Упродовж 2021–2023 рр. Верховна Рада України ухвалила низку законів з метою фундаментального оновлення регулювання та нагляду за ринками фінансових послуг, а саме:

  • Закон України "Про фінансові послуги та фінансові компанії" від 14.12.2021 № 1953-ІХ;
  • Закон України "Про страхування" від 18.11.2021 № 1909-IX;
  • Закон України "Про кредитні спілки" від 14.07.2023 № 3254-IX.

Більшість положень зазначених законів введено в дію з 01.01.2024.

Акти, ухвалені Національним банком з метою реалізації положень нових законів:

Загальні питання
Спеціальні акти з питань регулювання страхового ринку
Спеціальні акти з питань захисту прав споживачів

 

Регулювання під час воєнного стану

Під час воєнного стану дії Національного банку як регулятора спрямовані на дерегуляцію ринку, мета якої – підтримання учасників ринку та надання можливості зосередитись на основній діяльності.

Акти, ухвалені Національним банком з метою визначення особливостей регулювання у зв’язку з воєнним станом:

Чинні акти

 

 

Інші акти, прийняті Національним банком під час воєнного стану, що не визначають особливості регулювання у зв’язку із воєнним станом, а стосуються загальних питань, наведено нижче.