Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Розпочинається громадське обговорення положення про авторизацію надавачів фінансових послуг

Розпочинається громадське обговорення положення про авторизацію надавачів фінансових послуг

Національний банк пропонує до громадського обговорення проєкт Положення про авторизацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг (далі – Проєкт). Проєкт розроблено з метою забезпечення реалізації Законів України "Про фінансові послуги та фінансові компанії", "Про страхування" та "Про кредитні спілки".

Метою Проєкту є врегулювання порядку авторизації надавачів фінансових послуг (крім банків та надавачів фінансових платіжних послуг) та визначення умов провадження ними діяльності з надання фінансових послуг.  

Головним  нововведенням Проєкту є спрощення підходу до видачі ліцензій. А саме перехід від принципу  "одна ліцензія – одна фінансова послуга" до ліцензії на вид діяльності, яка включатиме одну чи кілька фінансових послуг (ліцензії на здійснення діяльності із страхування, кредитної спілки, ліцензії на діяльність фінансової компанії, ломбарду).

Серед інших ключових новацій у Проєкті передбачено:

 • процедуру розширення та звуження обсягу ліцензії на вид діяльності з надання фінансових послуг;
 • порядок залучення субординованого боргу небанківськими фінансовими установами та порядок отримання дозволу НБУ страховиками, кредитними спілками та фінансовими компаніями-гарантами на включення субординованого боргу до капіталу фінансової установи;
 • врегулювання питання залучення інших осіб на договірній основі для виконання окремих функцій (аутсорсингу);
 • встановлення вимог до системи внутрішнього контролю фінансових установ, що мають ліцензію на здійснення валютних операцій у частині торгівлі валютними цінностями.

Крім того, Проєкт урегульовує такі питання:

 • порядок та процедуру погодження / повідомлення про набуття або збільшення істотної участі в надавачах фінансових послуг (крім кредитних спілок);
 • порядок погодження Національним банком зміни статутного капіталу страховика;
 • вимоги до ділової репутації та порядок оцінки ділової репутації надавачів фінансових послуг, державне регулювання і нагляд за якими здійснює Національний банк, а також керівників, ключових осіб таких надавачів фінансових послуг, власників істотної участі;
 • вимоги до професійної придатності керівників, ключових осіб надавачів фінансових послуг; 
 • порядок погодження на посаду керівника, ключової особи страховика, об’єднаної кредитної спілки, значимої кредитної спілки, платіжної установи, установи електронних грошей, оператора поштового зв’язку, що має право на надання фінансових платіжних послуг;
 • додаткові вимоги до здійснення діяльності надавачів фінансових послуг;
 • порядок припинення діяльності з надання фінансових послуг надавачами фінансових послуг (крім страховиків і кредитних спілок).

Проєктом постанови передбачено, що Положення набере чинності з 1 січня 2024 року. 

Водночас чинне Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг, затверджене постановою Правління Національного банку України від 24 грудня 2021 року № 153 (зі змінами), втратить чинність.

Громадське обговорення триватиме один місяць.

Ознайомитися з матеріалами до обговорення можна за посиланням: 

Зауваження та пропозиції до Проєкту приймаються до 4 грудня 2023 року на електронну адресу Національного банку України: [email protected] або на поштову адресу: вул. Інститутська, 9, м. Київ-8, 01601.

Теги
Документи
Your browser does not support SVGs
Проєкт постанови (pdf)
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Проєкт постанови (docx)
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Аналіз регуляторного впливу проєкту постанови (pdf)
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Аналіз регуляторного впливу проєкту постанови (docx)
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Презентація (pdf)
Завантажити
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини