Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Як ухвалюються рішення з монетарної політики

Рішення з монетарної політики ухвалюються Правлінням Національного банку для досягнення цінової та фінансової стабільності, підтримки стійкого економічного зростання. Правління ухвалює рішення щодо основного монетарного інструмента – облікової ставки.

Ми провадимо прозору монетарну політику, ухвалюємо та оголошуємо рішення за попередньо оприлюдненим графіком засідань Правління з питань монетарної політики.

Правління також може ухвалювати рішення, які стосуються обов’язкових резервів, валютних інтервенцій, адміністративних обмежень на валютному ринку та інших інструментів монетарної політики.

 

Процес ухвалення і комунікації рішень з монетарної політики містить п’ять етапів:

 

Етап 1. Підготовка персоналом НБУ пропозицій щодо рішень з монетарної політики

За тиждень до проведення засідання КМП та Правління НБУ з монетарних питань проводиться робоча зустріч керівників департаментів Національного банку України, причетних до процесу прийняття рішень з монетарної політики, а саме:

  • Департаменту монетарної політики та економічного аналізу;
  • Департаменту відкритих ринків;
  • Департаменту фінансової стабільності;
  • Департаменту статистики та звітності;
  • з залученням членів Правління Національного банку.

Під час цієї зустрічі окреслюється коло питань для розгляду на засіданнях КМП та Правління НБУ з питань монетарної політики та визначаються необхідні інформаційно-аналітичні матеріали для обґрунтування рішень з монетарної політики.

Презентаційні матеріали, які готують департаменти, містять макроекономічний прогноз, розширений аналіз економічного стану та монетарних показників, визначення можливих ризиків фінансовій стабільності, а також пропозиції стосовно змін у грошово-кредитній політиці.

 

Етап 2. "Режим тиші" з монетарної політики

Національний банк практикує тижневий "режим тиші" у комунікаціях з монетарної політики протягом семи діб до прийняття і оголошення рішення з монетарної політики. Він починається в останній четвер до засідання Правління з питань монетарної політики і завершується в 14:00 в день засідання одночасно з публікацією рішення Правління з монетарної політики на офіційному інтернет-представництві Національного банку.

Упродовж цього періоду члени Правління Національного банку, інші члени Комітету з монетарної політики, як і решта співробітників Національного банку, не повинні спілкуватися на теми, що стосуються питань монетарної політики Національного банку, з представниками ЗМІ, банків, експертної спільноти, інвесторами та іншими зацікавленими особами – ані on record, ані off record. Також "режим тиші" передбачає, що в цей період ЗМІ не можуть публікувати інтерв’ю, коментарі або інші публічні матеріали представників Національного банку, які були підготовлені до "режиму тиші", але містять висловлювання з питань монетарної політики.

Метою "режиму тиші", який є загальноприйнятою практикою центральних банків – таргетерів інфляції, є запобігання публічним спекуляціям щодо майбутнього рішення Національного банку з монетарної політики, які можуть неоднозначно вплинути на очікування учасників фінансових ринків, підвищити їх рівень невизначеності та спровокувати надмірну волатильність на ринках.

 

Етап 3. Засідання Комітету з монетарної політики

Засідання Комітету з монетарної політики відіграють значну роль у процесі прийняття рішень з монетарних питань, оскільки КМП слугує своєрідним форумом для проведення дискусій, обміну думками та узгодження позицій.

Засідання КМП проводяться напередодні засідань Правління Національного банку з питань монетарної політики. У засіданні беруть участь члени Правління Національного банку, а також директори департаментів, причетних до розробки рішень з монетарної політики.

 

Під час таких засідань представники цих департаментів презентують підготовлені інформаційно-аналітичні матеріали з питань макроекономічного прогнозу, розвитку грошово-кредитного та валютного ринків, фінансової стабільності та діляться інформацією щодо результатів аналізу, досвідом та оцінками з членами Правління Національного банку.

Також на засіданнях КМП обговорюються основні стратегічні та інформаційно-аналітичні документи НБУ, зокрема пропозиції до Основних засад грошово-кредитної політики та Інфляційний звіт.

 

Етап 4. Засідання Правління Національного банку з питань монетарної політики

Засідання Правління Національного банку з питань монетарної політики відбуваються згідно з попередньо узгодженим графіком (час їх проведення передбачений з 10:00 до 12:00). Під час засідання обговорюються пропозиції персоналу НБУ щодо необхідності змін у грошово-кредитній та валютно-курсовій політиці, основних параметрів проведення активних та пасивних операцій з поточного регулювання ліквідності банківської системи, а також щодо інших питань, розглянутих на засіданні КМП.

 

Рішення Правління з питань монетарної політики ухвалюються за підсумками такого обговорення на колегіальній основі простою більшістю голосів.

 

Етап 5. Оприлюднення рішень та проведення комунікаційних заходів

Через дві години після завершення засідання Правління НБУ з питань монетарної політики, о 14:00 оприлюднюється прес-реліз щодо прийнятих Правлінням НБУ рішень з питань монетарної політики, який розміщується на сторінках офіційного Інтернет-представництва НБУ, проводиться прес-брифінг Голови Національного банк України, під час якого оголошується та пояснюється прийняте рішення.