Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Оновлено процедури ліцензування та реєстрації надавачів фінансових послуг

Оновлено процедури ліцензування та реєстрації надавачів фінансових послуг

Національний банк України оновив процедури ліцензування та реєстрації надавачів фінансових послуг.

Оновлення передбачають процедуру погодження набуття істотної участі в платіжних установах (у тому числі малих платіжних установах), установах електронних грошей, операторах поштового зв’язку, які мають право надавати фінансові платіжні послуги.

Крім того, запроваджуються нові вимоги до фінансового стану та ділової репутації цих суб’єктів та філій іноземних платіжних установ, установ електронних грошей, філій іноземних установ електронних грошей (далі – надавачі фінансових платіжних послуг), їх власників та керівників, а також інші зміни.

Зокрема:

  • врегульовано порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями з метою уніфікації підходу до видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями та загального підходу до видачі ліцензій на інші фінансові послуги;
  • врегульовано процедуру реорганізації надавачів фінансових послуг, надавачів фінансових платіжних послуг;
  • визначено оновлені підходи до оцінки походження джерел коштів для формування статутного капіталу;
  • виключено норми щодо потреби погодження, набуття або збільшення істотної участі в небанківській фінансовій установі (крім страховика), запроваджено процедуру погодження  Національним банком набуття істотної участі в надавачах фінансових платіжних послуг;
  • передбачено процедуру визнання власника істотної участі в надавачі фінансових послуг (особи, яка незалежно від формального володіння має значний або вирішальний вплив на управління або діяльність надавача фінансових послуг);
  • поширено вимоги Положення про ліцензування на надавачів фінансових платіжних послуг, зокрема: до системи корпоративного управління, керівників та порядку їх призначення; до правил суміщення посад, відокремлених підрозділів; до порядку погодження набуття або збільшення істотної участі, критеріїв оцінки фінансового та майнового стану. Також передбачено процедуру скасування рішення про погодження набуття або збільшення істотної участі в надавачі фінансових платіжних послуг у разі виявлення недостовірної інформації та процедуру ліквідації філії іноземної платіжної установи та філії іноземної установи електронних грошей;
  • уточнено порядок дій надавача фінансових послуг і Національного банку в разі виявлення ознак ненадання надавачем фінансових послуг жодної фінансової послуги протягом року з дня отримання ліцензії;
  • передбачено право Національного банку на встановлення тимчасової заборони використання власником істотної участі в небанківській фінансовій установі права голосу та визначено порядок призначення довіреної особи, якій передається право брати участь у голосуванні.

Також скасовується вимога щодо надання Національному банку інформації про відокремлені підрозділи, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями або фінансових платіжних послуг.

Крім того, під час дії воєнного стану важливо унеможливити ризик здійснення управління надавачами фінансових послуг особами, в яких є громадянство, податкове резидентство або які постійно проживають чи знаходяться в державі, що здійснює збройну агресію проти України (далі – держава-агресор), або особами, зареєстрованими в державі-агресорі.

Для досягнення цієї мети встановлено на постійній основі нову ознаку небездоганної ділової репутації:

  • для фізичних осіб – наявність в особи громадянства та/або податкового резидентства, та/або якщо місцем її постійного проживання є держава-агресор;
  • для юридичних осіб – особа, зареєстрована та/або є податковим резидентом, та/або її місцезнаходженням є держава-агресор.

Таким особам забороняється використовувати право голосу за їх акціями та частками і здійснювати будь-яке управління небанківською фінансовою установою.

Також визначено процедуру призначення довіреної особи, якій надається право голосу й управління та яка має відповідати вимогам Національного банку щодо ділової репутації та іншим встановленим вимогам.

Відповідні норми містяться в постанові Правління Національного банку України від 7 жовтня 2022 року № 216 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України", що набирає чинності 9 жовтня 2022 року.

Довідково

З 9 жовтня 2022 року втрачає чинність Положення про порядок видачі ліцензії на торгівлю валютними цінностями, затверджене постановою Правління Національного банку від 26 березня 2021 року № 26.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини