Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Для учасників небанківського фінринку з’являться нові правила ліцензування – Національний банк оприлюднив проєкт Положення (уточнено)

Для учасників небанківського фінринку з’являться нові правила ліцензування – Національний банк оприлюднив проєкт Положення (уточнено)

Національний банк України пропонує для обговорення з ринком нові правила ліцензування та реєстрації надавачів фінансових послуг на ринку небанківських фінансових послуг. Для цього опубліковано проєкт Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг (далі – Положення).

Нові правила розроблені з урахуванням ризик-орієнтованого підходу до діяльності небанківських установ та передбачають суттєве оновлення ліцензійних умов, а також дозвільних процедур.

Удосконалення підходів до реєстрації небанківських фінустанов та видачі ліцензій

Національний банк пропонує чітко врегулювати процедуру одночасного включення заявника до Державного реєстру фінансових установ та видачі їй ліцензії. Водночас буде оптимізовано перелік документів, які подаються для отримання ліцензії, а також передбачено право не подавати деякі документи для отримання ліцензії, якщо заявник раніше вже подавав їх до Національного банку.

Погодження набуття істотної участі

Положення суттєво вдосконалює процедуру погодження набуття чи збільшення істотної участі. Зокрема:

  • встановлює випадки, коли настає опосередкована істотна участь;
  • визначає ознаки спільного володіння істотною участю, а також передбачений порядок подання клопотання про незастосування ознак спільного володіння істотною участю;
  • передбачає порядок призначення довіреної особи для випадків, коли набуття істотної участі не було погоджено регулятором.

Вимоги до ділової репутації керівників та власників установ

Національний банк пропонує суттєво оновити підходи до вимог та оцінки ділової репутації надавачів фінансових послуг. Зокрема, Положення передбачає такі категорії ознак небездоганної ділової репутації:

  • пов’язані з дотриманням закону та публічного порядку;
  • пов’язані з виконанням фінансових зобов’язань;
  • пов’язані з професійною діяльністю;
  • пов’язані з обійманням посад або володінням істотною участю в фінансових установах;
  • пов’язані з правопорушеннями.

Крім того, нові правила передбачатимуть можливість подання особою клопотання до Національного банку про незастосування окремих ознак небездоганної ділової репутації.

Корпоративне управління та вимоги до кваліфікаційних вимог керівників установ

Національний банк пропонує перелік кваліфікаційних вимог до керівників та передбачає обов’язок установ самостійно перевіряти, чи відповідають їм керівники.

Також Положення встановлює загальні вимоги до корпоративного управління,  управління конфліктом інтересів, суміщення посад в надавачі фінансових послуг.

Водночас документ передбачає обов’язок для страховиків та об’єднаних кредитних спілок погоджувати із Національним банком призначення керівників на посаду. Решта учасників ринку повинні будуть повідомляти НБУ про призначення керівників.

Вимоги до фінансового стану установи та її власників

Національний банк пропонує комплексно змінити підходи до оцінки фінансового стану надавачів фінансових послуг. Так, Положення передбачає критерії оцінки фінансового стану юридичної особи або майнового стану фізичної особи для кожного конкретного випадку (критерії оцінки під час реєстрації або ліцензування, набуття істотної участі тощо).

Також нові правила передбачатимуть обов’язок осіб розкривати інформацію про розмір власних коштів, джерела їх походження, а також трасу (маршрут) платежу.

Національний банк оцінюватиме фінансовий або майновий стану особи на підставі інформації аудитора, зокрема висновку про наявність у заявника власних/грошових коштів, а також оцінку достатності підтверджень джерел їх походження (розкриття траси платежу).

Електронна комунікація

Всі процедури ліцензування та реєстрації здійснюватимуться в електронній формі. Водночас Положення передбачає право Національного банку переходити на паперову форму комунікації.

Нагадаємо, що 30 березня 2021 року Правлінням Національного банку було прийнято постанову “Про затвердження Положення про визначення умов провадження діяльності з надання фінансових послуг, здійснення яких потребує відповідної ліцензії (ліцензійних умов)”. Цей документ фактично став “тимчасовими” ліцензійними умовами, які не змінювали підходи до ліцензування небанківських установ.

Натомість оприлюднений сьогодні проєкт Положення покликаний якісно удосконалити регулювання відносин у сфері ліцензування та реєстрації надавачів фінансових послуг.

Ознайомитися з матеріалами Положення до обговорення можна за посиланням:

Зауваження та пропозиції до проєкту Положення приймаються до 15 серпня 2021 року на електронну адресу: [email protected]

Теги
Документи
Your browser does not support SVGs
Проєкт Положення (у форматі pdf)
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Проєкт Положення (у форматі docx)
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Аналіз регуляторного впливу проєкту Положення (у форматі pdf)
Завантажити
Your browser does not support SVGs
Аналіз регуляторного впливу проєкту Положення (у форматі docx)
Завантажити
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини