Перейти до вмісту

Публікація

В умовах воєнної економіки дуже важлива солідарна відповідальність бізнесу, банків та Уряду, – Валерія Гонтарева

Про це Голова Національного банку України Валерія Гонтарева заявила під час виступу на зустрічі з керівниками 150 найбільших українських бізнес-компаній, організатором якого була Європейська Бізнес Асоціація.

Зокрема Голова Нацбанку розповіла про проблеми валютного ринку, що таке розрахункова величина курсу гривні і чому він досяг сьогоднішнього рівня, а також про необхідність створення інституту ринкових маркет-мейкерів та важливість солідарної відповідальності в умовах режиму воєнної економіки.

Валерія Гонтарева пояснила, що історично накопичена девальвація привела до того, що з 2008 року курс періодично тримали в ручному управлінні. На таке штучне підтримання курсу було витрачено величезну кількість валютних резервів. “Такі процеси не пройшли безслідно, і в кінцевому результаті стабільність перейшла в накопичування дисбалансів. Те, що курс був 8 грн. за дол. США і став 12 не відбулося випадково. Це мало статися давно, як тільки було б прийнято рішення припинити спалювати резерви і перетворювати свою країну на неконкурентоспроможну”, – підкреслила Валерія Гонтарева.

Розповідаючи про те, що таке розрахункова величина курсу гривні, Валерія Гонтарева зазначила, що він залежить від того, як країна торгує зі своїми основними партнерами, як змінюється курс валюти в цей момент, яким є торговий баланс країни з партнерами, і яка в цих країнах інфляція. “Потрібно розуміти, що розрахункова величина курсу гривні жодного відношення до того, що зараз буде відбуватися на ринку, немає. Є правило, що всі розрахункові величини працюють в умовах збалансованої економіки. У нас же напружена ситуація на сході країни, але я вірю, що припинення вогню буде тривалим та призведе до поновлення миру, і нам не буде потрібно переходити до режиму воєнної економіки”, – прокоментувала Гонтарева.

На її переконання, сьогодні всі повинні зрозуміти, що солідарна відповідальність під час війни – це є і солідарна відповідальність бізнесу, банків і Уряду. Тільки таким чином ми зможемо перемогти.

Наразі регулятор займається створенням інституту “маркет-мейкерів”. Це робиться виключно для того, щоб побудувати правильну інфраструктуру валютного ринку. В. Гонтарева зазначила, що з цією метою в Україну на її прохання спеціально приїхала місія МВФ.

“Нещодавно ми отримали транш від МВФ і транш від Світового банку. Гроші, які надійшли від Світового банку, будуть спрямовані виключно для поповнення коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Усі повинні чітко розуміти і, я вважаю, це дуже хороший сигнал для ринку, – Фонд буде наповнений грошима в достатній кількості”, – повідомила Голова Національного банку.

Також було сказано, що сьогодні регулятор зайнятий очищенням банківської системи: “Окрім тих банків, які займаються незаконним бізнесом і які ми виводимо з ринку, ми робимо також реальну чистку і всередині Нацбанку.

Ми віддаємо непрофільні активи і проводимо величезну внутрішню перебудову”, – наголосила очільник НБУ. Крім того, за її словами, Національний банк націлений на проведення реформи. “Наприклад, ми проаналізували всі постанови з рефінансування і зараз приводимо їх у відповідність з кращими світовими практиками. Уперше в цій країні ми зробили ставку рефінансування такою, яка вже приблизно почала відповідати міжнародним стандартам”.

Підбиваючи підсумки зустрічі, Валерія Гонтарева зазначила, що регулятор поставив перед собою головне завдання – це макростабільність, тобто прогнозований валютний курс та низькій рівень інфляції в середньостроковій перспективі та стабільність банківської системи країни.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини