Немає жодних сумнівів у спроможності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) виконувати всі зобов’язання, покладені на нього законодавством.
Про це повідомив перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук під час круглого столу на тему “Реальні можливості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб виконати свої зобов’язання”, що відбувся 22 вересня 2014 року.
“Про нестачу коштів у Фонду наразі не йдеться. У Фонду достатньо коштів для виконання своїх зобов’язань”, – запевнив Олександр Писарук і додав, що в разі потреби фінансування Фонду може здійснюватись як коштами з Державного бюджету, так і кредитами, залученими від Національного банку України.
Олександр Писарук також зауважив, що згідно з оцінками Національного банку України в наступному році навантаження на Фонд щодо виплати гарантованого державою відшкодування буде значно меншим, ніж у 2014 році. Крім того, Національний банк України очікує, що вже найближчим часом зменшиться відплив депозитів із банківської системи.
“Ніякої системної кризи в банківському секторі немає. Є певні проблеми, здебільшого пов’язані з подіями на сході України, але вони не мають системного характеру”, – сказав перший заступник Голови Національного банку.
Олександр Писарук наголосив, що центральний банк виводитиме з ринку лише неплатоспроможні банки та банки, які здійснюють переведення безготівкових коштів в готівку в обсягах, що свідчать про протиправні цілі такої діяльності. До того ж, за його словами, до кінця цього року жодного системного банку це не стосуватиметься. “Ми розуміємо, що визнання банку неплатоспроможним і виведення його в управління Фонду – це крайній захід. Ми завжди працюємо з акціонерами і переконуємо їх капіталізувати банки. Більшість власників банків розуміють свою відповідальність та намагаються знайти джерела для капіталізації”, – зазначив він.
Перший заступник Голови Національного банку пояснив, що за роки функціонування банківської системи України накопичилося чимало проблем. Вирішувати їх можна в плановому режимі, що нині і відбувається.
Олександр Писарук зауважив: “Національний банк України має бажання очистити банківську систему, проте робитиме це поступово”. З цією метою Національний банк України наразі працює над забезпеченням більш прозорої структури власників банків, вживає заходів для забезпечення достатнього рівня капіталізації банківської системи, розробляє механізми підвищення відповідальності керівництва банків, у тому числі за викривлення звітності установи, уважно відстежує операції, що можуть становити високий ризик загрози для стійкості банку, посилює координацію та оперативний обмін інформацією між регулятором та Фондом тощо.
Також, на думку Олександра Писарука, з наступного року має бути підвищено розмір відрахувань банків до Фонду та удосконалена система диференціації таких відрахувань.
У свою чергу директор-розпорядник Фонду Василь Пасічник також запевнив усіх присутніх у готовності Фонду виконувати свої зобов’язання та наявності необхідних фінансових ресурсів: “Станом на сьогодні Фонд має більше 6,5 млрд. гривень. Ми також отримали значну підтримку від Національного банку України та Кабінету Міністрів України. Тож коштів у Фонду для забезпечення виплат на поточний рік достатньо”.