Перейти до вмісту

Публікація

Олександр Писарук: За рік-два ми повинні мати оновлену банківську систему

20 жовтня 2014 року Перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук зустрівся із журналістами та представниками банківської спільноти під час круглого столу на тему: “Як повернути стабільність банківській системі”. Захід відбувся в прес-центрі інформаційного агентства “Українські Новини”. Участь у круглому столі також взяли Заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) Андрій Оленчик, голова ради директорів АТ “Дельта Банк” Олена Попова, президент Українського товариства фінансових аналітиків Юрій Прозоров та член Ради Національного банку України Роман Шпек. Під час засідання обговорювалися нагальні питання відновлення довіри до банківської системи, результати стрес-тестування 35 найбільших за розміром активів банків, робота Фонду з проблемними банками тощо.

Перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук підтвердив інформацію про необхідність докапіталізації дев’яти банків з тих, що пройшли стрес-тестування, на загальну суму 56 млрд. грн. Щодо наступних 20 банків – дані наразі опрацьовуються. За попередніми оцінками, потреба цих банків у додатковій капіталізації становитиме близько 10 млрд. грн.

“З власниками та інвесторами цих банків ведеться конструктивний діалог, з їхнього боку є розуміння необхідності поповнювати статутні капітали фінансових установ та висловлюється готовність це робити” – запевнив Олександр Писарук.

Андрій Оленчик повідомив, що ситуація у Фонді стабільна. “За 16 років діяльності Фонду жодного разу не відбулося системного збою. Упораємося і з ситуацією, що склалася цього року – коштів для цього вистачить”, – запевнив він.

Представники банківської спільноти вкотре наголосили на потребі якнайскорішого вирішення питання щодо захисту інтересів кредиторів. Адже це призводить до зменшення обсягів іноземних інвестицій в Україну та нарощення портфеля проблемних кредитів українськими банками через погіршення платіжної дисципліни позичальників, які, зокрема, не сплачують за кредитами. Олександр Писарук повідомив, що Національний банк України розробляє та планує до кінця року подати до Верховної Ради України законопроект, який суттєво посилить захист інтересів кредиторів. Також у листопаді цього року планується подати на розгляд до парламенту законопроект, що передбачає спрощення процедури реструктуризації та консолідації банківської системи.

Представники банківської спільноти також зійшлися на тому, що банківську систему потрібно «очищати» – банки не мають займатися невластивими їм операціями та обслуговувати бізнес їхніх акціонерів. Адже цим вони наражають на ризик як кошти своїх клієнтів, так і інших учасників ринку, стабільність банківського сектору в цілому.

За цих умов, заявив Олександр Писарук, стратегія Національного банку України передбачає здійснення таких першочергових кроків:

  • виведення з ринку проблемних банків і банків, які порушують законодавство у сфері фінансового моніторингу. Це оздоровить банківську систему та дасть їй можливість ефективно розвиватися;
  • підтримка Національним банком платоспроможних банків, зокрема, надання кредитів рефінансування;
  • вживання заходів Національним банком щодо покращення якості управління банків, зокрема, шляхом підвищення вимог до менеджменту, посилення відповідальності керівництва банків та акціонерів, поліпшення ризик-менеджменту, фінансового моніторингу тощо.
  • сприяння покращенню середовища діяльності банків, зокрема стосовно захисту прав кредитора.

Реалізація цих кроків та об’єднання зусиль Національного банку, Фонду, банківської спільноти та органів державної влади, дасть змогу вже через рік-два мати оновлену банківську систему, переконаний Олександр Писарук.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини