Перейти до вмісту

Публікація

Скасування публікації Державним комітетом статистики України показника номінального та реального ВВП на щомісячній основі

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.02.09 №155-р з 2009 року було відмінено щомісячне визначення Державним комітетом статистики величини валового внутрішнього продукту з публікацією його показників в номінальному та реальному вимірі.

Дискусії щодо відміни показника номінального ВВП на щомісячній основі проводились Державним комітетом статистики протягом 2007 – початку 2008 року в умовах стабільного економічного розвитку. Представники НБУ неодноразово приймали участь в робочих зустрічах та висловлювали свою підтримку відміни публікації Держкомстатом номінального ВВП на щомісячній основі, не заперечуючи одночасно проведення аналітичної оцінки номінального ВВП на місячній основі як органами виконавчої влади (Міністерство економіки, Міністерство фінансів тощо), так і аналітичними центрами.

Фахівцями Національного банку було проведене дослідження щодо відмінностей розрахунку ВВП на щомісячній та квартальній основі протягом 2001-2008 рр. При порівнянні розрахунку номінального ВВП на щомісячній основі та всіх квартальних оцінок середня лінійна відносна похибка щомісячної оцінки становить від 4.2% до 7.2%, середньоквадратична похибка – від 5.2% до 8.5%. Одночасно, середня лінійна абсолютна похибка щомісячної оцінки зміни реального ВВП становить від 0.4 до 0.9 в.п. та середньоквадратична – від 0.5 до 1.2 в.п.

В той же час, для покращення забезпечення суспільства статистичною інформацією стосовно економічного розвитку країни НБУ пропонував розглянути питання щодо розроблення методології та започаткування розрахунку в Державному комітеті статистики на місячній основі індикатора подібного до індексу економічних настроїв (Economic sentiment indicator (ESI)), що розраховується статистичним агентством ЄС Eurostat і базується на опитуваннях споживачів та представників бізнесу. Запровадження в практику статистичного аналізу даного показника надало б можливість мати короткострокову оцінку економічного стану на заміну ВВП. Також, згідно з міжнародним досвідом пропонується перенести терміни квартальної публікації ВВП. Держкомстат публікує квартальну оцінку ВВП на 90-й день після звітного періоду, в той час як в США попередня квартальна оцінка ВВП публікується на 30-й день після звітного періоду, в країнах ЄС – на 45-й день, в Російській Федерації – на 70-й день.

Одночасно, Департамент економічного аналізу та прогнозування Національного банку України на основі власних досліджень ввів в практику економічного аналізу показник "Індекс виробництва базових галузей" (ІВБГ), результати якого були наведені в аналітичній записці "Оцінка економічного стану України" за січень 2009 року (див. офіційний сайт Національного банку, розділ "Статистичні публікації та аналітичні огляди" від 19.02.09). Для розрахунку вказаного показника використовуються дані щодо динаміки сільськогосподарського виробництва, добувної та переробної промисловості, виробництва та розподілення електроенергії, газу та води, будівництва та роздрібної торгівлі. Питома вага вказаних видів економічної діяльності у ВВП становить більше 40%. До складу індексу не входять види економічної діяльності в сфері послуг (освіта, охорона здоров’я, фінансова діяльність, операції з нерухомим майном тощо) та чисті податки на продукти. За нашими оцінками, падіння індексу виробництва базових галузей в січні 2009 року становить 32%. Як засвідчують аналітичні оцінки Департаменту, між показником ІВБГ та індексом реального ВВП на історичному періоді існує досить щільний зв’язок, середнє лінійне відхилення становить 1.5, середньоквадратичне відхилення – 1.9.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини