Генеральний департамент регулювання грошового обігу провів тижневий семінар на тему “Організація емісійно-касової роботи в системі Національного банку України і касової роботи в банках України”.
Семінар був проведений 11 − 15 червня 2012 року на базі Севастопольського інституту банківської справи Української академії банківської справи Національного банку України для начальників відділів готівкового обігу і касових операцій територіальних управлінь Національного банку України та викладачів навчальних закладів Національного банку України.
У семінарі взяли участь заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська, представники Генерального департаменту регулювання грошового обігу та старший радник з питань управління готівкою Дойче Бундесбанку пан Єнс Фурман.
На початку семінару директор Департаменту готівково-грошового обігу Роман Кисельов окреслив шляхи вдосконалення готівково-грошового обігу в Україні та основні завдання територіальних управлінь Національного банку України у сфері готівково-грошового обігу на сьогодні.
Фахівці Департаменту готівково-грошового обігу виступили з презентаціями та доповідями. Заступник начальника відділу емісійних операцій та забезпечення готівкою Світлана Сорока проаналізувала обґрунтованість надання заявок територіальними управліннями на підкріплення запасів готівки та їх задоволення протягом 2011 – 2012 років. Крім того, вона ознайомила присутніх з актуальними питаннями подальшого вдосконалення автоматизованого обліку банкнот і монет.
Про тенденції соціально-економічного розвитку України й регіонів та їх вплив на готівковий обіг розповіла учасникам семінару начальник відділу оперативного аналізу та прогнозування готівкового обігу Ольга Алямкіна.
Тамара Лошманова, начальник Управління нумізматичної продукції та маркетингу, розглянула питання організації роботи з випуску і реалізації пам’ятних та інвестиційних монет України, нормативно-правові акти, що регулюють такі операції. Активно обговорювали учасники семінару нову редакцію Інструкції про організацію виготовлення, випуску в обіг і реалізації пам’ятних монет України та сувенірної продукції.
Учасників семінару зацікавила доповідь стосовно вилучення з обігу сумнівних щодо справжності та платіжності грошових знаків головного експерту відділу експертизи та захисту грошей Департаменту готівково-грошового обігу Віталія Ковтонюка.
Начальник відділу автоматизації оброблення готівкових операцій Леонід Косінов розповів про організацію роботи автоматизованих систем оброблення готівки, інвестиційні заходи щодо зміцнення матеріально-технічної бази територіальних управлінь Національного банку України для оброблення готівки, методологічні аспекти організації перевірки банків з питань виконання вимог Національного банку стосовно застосування обладнання для автоматизованого оброблення банкнот.
З начальником відділу методології організації касової роботи Департаменту готівково-грошового обігу Катериною Солошенко учасники семінару обговорили проблемні питання, що виникають у територіальних управліннях Національного банку України під час роботи з готівкою.
На важливу тему вимог стосовно технічного стану та організації охорони приміщень банків України звернув увагу в своєму виступі начальник відділу технічного оснащення кас Юрій Гунченко.
Окремі питання, що виникають під час застосування нормативно-правової бази з інкасації та перевезення цінностей як у системі Національного банку України, так і під час перевірки банків, обговорили учасники семінару із завідувачем сектору організації перевезення цінностей та інкасації Анатолієм Бабичем.
Про досвід впровадження новітніх технологій під час здійснення операцій з готівкою в деяких країнах світу та Єврозони розповів заступник начальника управління касових операцій та впровадження сучасних технологій Володимир Лабунько.
У роботі семінару взяв участь старший радник з питань управління готівкою Дойче Бундесбанку пан Єнс Фурман, який поділився з присутніми міжнародним досвідом, зокрема, розповівши про роль Дойче Бундесбанку в циклі обігу готівки, а також про електронний взаємообмін даними щодо готівки (Cash Electronic Data Interchange) та систему обробки готівки.
На завершення семінару заступник Голови Національного банку України Віра Ричаківська, яка брала в ньому активну участь, окреслила проблеми, вирішенню яких має бути присвячена подальша робота територіальних управлінь та Генерального департаменту регулювання грошового обігу Національного банку України. Насамперед така робота має бути спрямована на подальше удосконалення готівкового грошового обігу, забезпечення виконання банками вимог нормативно-правових актів Національного банку України стосовно регулювання готівково-грошового обігу, упровадження новітніх технологій у процес управління готівковим обігом, активну імплементацію та інтеграцію законодавчих вимог Євросоюзу.