Перейти до вмісту

Публікація

На валютному ринку формуються реальні тенденції до поступової стабілізації

24 листопада 2014 року в Національному банку України відбулася чергова нарада з керівниками 40 найбільших банків, під час якої були обговорені питання курсоутворення, формування обов’язкових резервів, ситуація на грошово-кредитному ринку України та особливості роботи банківської системи в Донецьку та Луганську.

Банкіри підтвердили, що формуються реальні тенденції до поступової стабілізації на валютному ринку. У той же час, регулятор в черговий раз наголосив, що щоденні валютні аукціони мають на меті не задоволення попиту на валюту, а допомагають знайти ціну рівноваги на ринку, що в даний час не має достатньої ліквідності. Валютний аукціон – це тільки дзеркало пропозицій (заявок), які надають комерційні банки, а відповідно – надання заявок за неринковими цінами суперечить самій ідеї цього аукціону.

Зокрема, 24 листопада загальний обсяг заявок суб'єктів ринку становив 27,3 млн. дол. США. Максимальний курс гривні, заявлений учасниками аукціону, був 15,2157 грн. за 1 долар США, мінімальний – 14,90. Тому за результатами аукціону середньозважений курс гривні становив 15.0496 грн. за 1 долар США. Під час зустрічі зазначалося, що якщо керівники банків вважають, що ринковий курс має бути вищим, вони повинні надавати реальні котирування.

Під час наради банкірам було запропоновано розглянути пропозиції представників Незалежної асоціації банків України (далі – НАБУ), зокрема щодо припинення проведення валютних аукціонів як малоефективного, на їх думку, механізму пошуку рівноважного курсу. Зазначена пропозиція НАБУ не знайшла підтримки серед присутніх. Більшість банкірів закликали Національний банк продовжувати практику проведення щоденних аукціонів із продажу іноземної валюти.

Голова Національного банку Валерія Гонтарева підтримала пропозицію продовжити проведення щоденних аукціонів, але зазначила, що банки повинні зазначати реальні котирування валют, щоб не перешкоджати пошуку рівноважного курсу гривні. Також, за її словами, незабаром Національний банк України розгляне можливість переходу до форми традиційного голландського аукціону та скасування індикативного курсу.

Представники НАБУ також наголошували на необхідності збільшення облікової ставки Національного банку до рівня показника інфляції та значного підвищення вимог до обов’язкових резервів банків. Під час обговорення цих пропозицій зазначалося, що нещодавно Національний банк уже підвищив облікову ставку з 12,5% до 14%, тому не вважає за доцільне підвищувати її зараз, адже ставка, що встановлюється під час щотижневих тендерів з надання кредитів рефінансування під заставу ОВДП, нині на рівні 19-20%, а ставка за стабілізаційними кредитами становить 21% (півтори облікової ставки Національного банку) і є в рамках інфляції, яка в річному обчисленні становила 19,8%.

Що стосується обов’язкових резервів, то регулятор планує зменшити розмір резервів за валютними вкладами та збільшити розміру обов’язкових резервів за залишками у національній валюті. Ці питання планується розглянути під час засідання Правління Національного банку України вже цього тижня.

Голова Національного банку України Валерія Гонтарева проінформувала присутніх про структуру міжнародних резервів, зокрема повідомила, що Національним банком було прийнято рішення про зниження питомої ваги золота у резервах до 7% плюс/мінус 2%. На сьогоднішній день його частка у резервах складає майже 8% та повністю відповідає зазначеному орієнтиру. "Ми збалансували свої резерви, упорядкували їх структуру", – зазначила Валерія Гонтарева.

Також під час зустрічі заступник голови Національного банку України Яків Смолій звернув увагу керівників банків на необхідність неухильного виконання вимог постанови Правління Національного банку України від 06 серпня 2014 року № 466 "Про призупинення здійснення фінансових операцій" щодо обмеження здійснення фінансових операцій банками та небанківськими установами і національним оператором поштового зв’язку, які є платіжними організаціями внутрішньодержавних/міжнародних платіжних систем та/або їх учасниками, у населених пунктах, що не контролюються українською владою.

Національний банк, нагадав Яків Смолій, направив банкам України лист у зв’язку з набранням чинності Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях".

Учасники зустрічі також домовилися про формування ініціативної групи для розгляду питання вирішення проблеми реструктуризації валютних кредитів. До складу цієї групи ввійдуть представники банків, фахівці банківських асоціацій та члени Громадської ради при Національному банку України. Чергова зустріч керівництва Національного банку України з банкірами відбудеться традиційно наступного понеділка.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини