Продовжуючи діяльність з переходу відповідно до вимог чинного законодавства на складання консолідованої фінансової звітності на основі міжнародних стандартів (Закони України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" тощо), Національний банк України взяв участь у роботі засідань круглих столів, які відбулися протягом вересня-жовтня 2012 року.
Так 28 вересня 2012 року Федерацією професійних бухгалтерів і аудиторів України спільно з Міністерством фінансів України та Аудиторською палатою України ініційовано проведення засідання круглого столу на тему "Міжнародні стандарти фінансової звітності в Україні: практичні кроки та майбутні виклики". У засіданні круглого столу взяли участь представники регуляторних органів, аудиторських компаній та Світового банку.
Під час круглого столу було заслухано низку доповідей його учасників. Зокрема, про завдання найближчого часу щодо запровадження МСФЗ у банківській сфері детально проінформувала заступник Голови Національного банку України Ричаківська В. І., окремі питання методологічного забезпечення впровадження МСФЗ в Україні розглянув начальник управління методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Канцуров О. О., завдання та перспективи щодо удосконалення звітності та аудиту в країнах Східного партнерства виклав Керівник Центру фінансової звітності Світового банку Генрі Фортін, фінансовий менеджер Центру фінансової звітності Світового банку Андрій Бусійок проаналізував перспективи підвищення репутації професії та внесок професійних бухгалтерських організацій у підвищення якості фінансової звітності та аудиту. Окремі аспекти впровадження МСФЗ розглянули інші учасники круглого столу.
Крім того, на засіданні активно обговорювалися питання щодо необхідності сприйняття впровадження МСФЗ усіма учасниками ринку як важливого базового елементу економічного розвитку та створення сприятливого інвестиційного клімату, інструменту ефективного нагляду за фінансовим ринком та формування інформаційної інфраструктури. Під час заходу було зазначено, що перехід на МСФЗ вимагає значної та постійної роботи державних регуляторних органів і відповідної підготовки спеціалістів.
Також не менш важливим є питання формату надання інформації, яке розглядалося на засіданні круглого столу на тему "Таксономія XBRL: перспективи запровадження", що відбулося 4, 5 жовтня 2012 року та було ініційовано Міністерством фінансів України за сприяння Проекту USAID "Розвиток фінансового сектору". У роботі засідання круглого столу взяли участь представники регуляторних органів, а саме: заступник Голови Національного банку України Ричаківська В. І., головний бухгалтер – директор Департаменту бухгалтерського обліку Національного банку України Лукасевич Б. В., начальник управління методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Канцуров О. О., радник Голови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Олена Величко, а також виконавчий директор Федерації професійних бухгалтерів і аудиторів України Легка В. Г., представники USAID.
Під час засідання Керівник групи з розроблення таксономії XBRL Олів’є Серве [Рада з міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (IASB)] представив доповідь "Застосування XBRL: глобальні тенденції, міжнародний досвід та кроки, що мають бути зроблені для прийняття таксономії, переваги від прийняття для компаній та регуляторів". Зокрема було зазначено, що XBRL може стати стандартом електронної звітності, забезпечити представлення фінансової звітності та зближення стандартів через кодифікацію понять, покращити доступ до фінансової інформації та розширити коло користувачів, полегшити перехід на МСФЗ, розуміння та запровадження міжнародних стандартів. Були презентовані напрацювання Групи з розроблення таксономії XBRL та заходи, яких вживатиме Група в подальшому.
Модератором обговорення питання щодо дій стосовно впровадження таксономії XBRL в Україні був представник Міністерства фінансів України Канцуров О. О. Учасники обговорення підтримали позицію, що на сьогодні важливим є питання щодо єдиного стандарту подання фінансової звітності в цифровому форматі із застосуванням XBRL. Запровадження такого стандарту дає змогу здійснювати автоматичний обмін фінансовою інформацією в єдиному, зрозумілому для всіх користувачів, форматі, підвищує швидкість оброблення інформації, автоматизує процеси перевірки, що особливо є актуальним для залучення інвестицій та здійснення ефективного державного регулювання.
Серед основних питань запровадження XBRL в Україні були визначені такі: розуміння ефективності обов’язкового запровадження XBRL суб’єктами господарювання, які складають звітність за МСФЗ, та регуляторами; вивчення проблемних питань, які виникатимуть під час запровадження XBRL; внесення питання щодо запровадження XBRL на законодавчий рівень; організаційні питання, зокрема розроблення плану заходів на державному рівні щодо запровадження XBRL, координація програми, вивчення досвіду країн, які вже впровадили XBRL, підготовка фахівців тощо.
В Україні вже започатковано процес упровадження XBRL, зокрема проведена важлива і велика за обсягом робота – переклад таксономії XBRL.