Правління Національного банку України з метою вдосконалення валютного регулювання ухвалило постанову від 29 жовтня 2012 року № 450, якою вносяться зміни до деяких нормативно-правових актів. Ці зміни передбачають:
1) подальше спрощення адміністративних процедур відповідно до електронної реєстрації Національним банком України договорів про залучення резидентами-позичальниками, що не є банками, кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів.
Зокрема додатково передбачена можливість подання резидентом-позичальником до обслуговуючого банку повідомлення про договір у вигляді електронного документа (раніше такі повідомлення резидент-позичальник міг надати лише на паперових носіях);
2) можливість проведення уповноваженими банками розрахунків з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем через кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях.
Це дасть змогу мінімізувати валютні ризики в діяльності банків та сприятиме зменшенню використання іноземної валюти як засобу платежу на території України;
3) запровадження обмежень на використання готівкової іноземної валюти за операціями, пов’язаними зі здійсненням іноземних інвестицій в Україну.
Відтепер іноземні інвестори мають змогу поповнювати свої інвестиційні рахунки лише шляхом здійснення безготівкових перерахувань.
Запровадження таких обмежень зумовлено необхідністю унеможливлення використання в Україні фінансових схем, які давали змогу під виглядом "іноземних інвестицій" проводити операції з відмивання та легалізації коштів, отриманих незаконним способом за кордоном у готівковій формі.
Також слід звернути увагу на те, що запровадження зазначених обмежень:
жодним чином не ускладнює діяльність добросовісних інвесторів;
відповідає останнім світовим тенденціям щодо мінімізації готівкових розрахунків;
спрямоване на практичну реалізацію положень Концепції забезпечення національної безпеки у фінансовій сфері (схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 серпня 2012 року № 569-р).
Довідково: зазначеною Концепцією, зокрема, передбачені завдання щодо зниження рівня доларизації економіки України, у тому числі необхідність:
встановлення на законодавчому рівні рівних умов участі резидентів та нерезидентів на ринку інвестиційних операцій України в частині визначення обов’язку щодо проведення іноземними інвесторами розрахунків за інвестиційними операціями на території України виключно в національній валюті України;
мінімізації використання готівкової іноземної валюти на території України;
запобігання нелегальному використанню іноземної валюти як засобу платежу на території України.