Начальник управління методології, аналізу та прогнозування платіжного балансу Департаменту платіжного балансу Сергій Ніколайчук прокоментував стан валового зовнішнього боргу України, обсяг якого на 1 жовтня 2012 року становив 132,4 млрд. дол. США.
“Рівень валового зовнішнього боргу України відносно ВВП порівняно з початком цього року знизився на 1,1 відсоткового пункту і становив 75,3%”, - зазначив Сергій Ніколайчук.
За його словами, у динаміці абсолютних показників зовнішнього боргу України в цьому році спостерігаються такі тенденції:
По-перше, зовнішній борг державного сектору скоротився на 1 млрд. дол. США порівняно з початком року і на звітну дату становив 32,4 млрд. дол. США. У цілому протягом останніх двох років цей показник залишається відносно стабільним.
Водночас відбуваються суттєві зміни в структурі валового зовнішнього боргу державного сектору. Україна в особі Уряду та Національного банку України вчасно та в повному обсязі здійснює виплати з погашення кредитів Міжнародного валютного фонду, що були залучені в достатньо складні часи для цілей фінансування дефіциту платіжного балансу та бюджету країни. Наразі Уряд України рефінансує ці платежі за допомогою залучення зовнішніх ресурсів на ринкових засадах, зокрема завдяки достатньо успішному розміщенню єврооблігацій.
По-друге, продовжується скорочення зовнішньої заборгованості банківського сектору, рівень якої на кінець ІІІ кварталу становив 22,6 млрд. дол. США. Цей рівень майже в два рази нижчий, ніж той, що був напередодні глобальної фінансово-економічної кризи в 2008 році. Відповідно зовнішня стійкість банківської системи суттєво посилилася.
“Крім того, питома вага короткострокової заборгованості банків становить лише 21% порівняно з 31% напередодні кризи і це є ще одним свідченням посилення зовнішньої стійкості банківської системи”, - сказав Сергій Ніколайчук.
Що стосується підприємств реального сектору, то вони продовжили достатньо активно залучати зовнішні боргові ресурси. За 9 місяців зовнішній борг інших секторів включно з кредитами прямих інвесторів збільшився майже на 10 млрд. дол. США і становив на звітну дату 77,5 млрд. дол. США. Таке зростання боргу пояснюється насамперед двома основними причинами. З одного боку, більшим використанням торгового фінансування потоків зовнішньої торгівлі, а з іншого – високими інвестиційними потребами української економіки і відповідно значним попитом на фінансові ресурси для задоволення цих інвестиційних потреб.
За словами Сергія Ніколайчука, у середньостроковій перспективі очікується, що цей високий інвестиційний попит дасть змогу підвищити конкурентоспроможність економіки України та відповідно приведе до скорочення обсягу зовнішнього боргу реального сектору.