В.о. заступника Голови Національного банку Владислав Рашкован під час засідання круглого столу із журналістами, яке відбулось у п’ятницю 19 грудня, презентував реформу Національного банку України.
Головною метою реформи Національного банку є підвищення його інституційної спроможності як регулятора та оптимізації організаційної структури. Трансформація регуляторної функції передбачає, що структура Національного банку зосереджуватиметься на таких основних функціональних напрямах, як монетарна політика, пруденційний нагляд, фінансова стабільність, грошовий обіг та розрахункові операції. Завдання реформування організаційної структури полягають у зниженні ієрархічної структури регулятора до чотирьох рівнів – правління, департаменти, управління, відділи, повному перегляді функцій та чисельності персоналу, оптимізації мережі територіальних управлінь та виведенні за межі Національного банку України непритаманних центральному банку функцій.
“Реформування – це ключова умова порятунку та подальшого розвитку банківської системи, перед якою сьогодні стоять системні масштабні виклики. Тільки оновлений Національний банк зможе з ними упоратись”, – наголосив Владислав Рашкован.
Національний банк уже розпочав якісну перебудову власної організаційної структури та всіх управлінських процесів. Є перші результати – практично удвічі зменшено кошторис регулятора на наступний рік. Ці кошти надійдуть до державного бюджету.
Ускладнюють реформи системні дисбаланси, що накопичились у балансах банків за минулі роки, та їх наслідки: проблеми достатності капіталу та його якості, незахищеність прав кредиторів, високий рівень доларизації банківської системи, невирішені питання строковості депозитів тощо.
Водночас Владислав Рашкован зазначив, що реформа системи Національного банку є частиною Стратегії реформування банківської системи України та щільно корелює зі Стратегією розвитку України – 2020, представленою Президентом України. Тож активні реформаторські кроки Національного банку мають стати прикладом для всіх інших владних інституцій, що готові втілювати зміни з метою підвищення результативності та зниження витрат на державне управління.
Під час реалізації реформ Національний банк зосередить свої зусилля також на розвитку фінансових ринків та на покращенні корпоративного управління в банках, що у свою чергу сприятиме зростанню кредитування реального сектору економіки та відновленню довіри до банківської системи України, – зазначив Владислав Рашкован і додав, що реформа структури Національного банку з метою посилення його регуляторних функцій, пов’язаних із забезпеченням монетарної та фінансової стабільності, ефективної організації банківського нагляду та грошового обігу – це лише перший крок.