Національний банк України з метою убезпечення негативного впливу світової кризи на економічний розвиток держави постійно та безперервно проводить роботу з диверсифікації складових міжнародних резервів України.
Міжнародні резерви України за станом на 1 грудня 2012 року перебувають на рівні 25,3 млрд. дол. США. Основною їх складовою, як і раніше, є резерви в іноземній валюті, їх питома вага перевищує 90%.
Проте, завдяки зусиллям Національного банку України, з початку 2012 року обсяг монетарного золота в міжнародних резервах України збільшився на 25,5 % (на 0,23 млн. тройських унцій) і за станом на початок грудня поточного року становить 1,13 млн. тройських унцій.
Тобто питома вага монетарного золота в міжнародних резервах України зросла майже удвічі − з 4,36% (на початок 2012 року) до 7,72% (у грудні 2012 року).
Зазвичай у структурі золотовалютних резервів європейських країн частка монетарного золота становить 15% і Україна наближається до цього показника.
Так, на сьогодні Україна посідає 45 місце серед країн світу за обсягом монетарного золота в складі міжнародних резервів (розрахунки на основі даних агенції Bloomberg Finance L.P.) та, ураховуючи темпи зростання, має всі передумови для його збільшення.
Довідково.
До міжнародних резервів (резервних активів) належить частина зовнішніх активів центрального банку, що перебуває під його контролем і може використовуватися для прямого фінансування дефіциту платіжного балансу чи здійснення непрямого впливу на величину такого дефіциту. Зокрема міжнародні резерви охоплюють: монетарне золото, резервну позицію країни в Міжнародному валютному фонді, спеціальні права запозичення, що належать державі, та іноземну валюту.
Монетарне золото – це золото у формі монет, зливків або брусків, не нижче 995 проби, що перебуває у власності або під контролем центрального банку чи органів державного управління.
Золото залишається “ідеальним активом” для центральних банків, оскільки його вартість безпосередньо не залежить від монетарної та валютної (курсової) політики іноземних держав. Крім того, золото вважається одним із найкращих видів захисту від інфляції.