Перейти до вмісту

Публікація

У Національному банку України відбулася чергова нарада з керівниками 40 найбільших банків

Під час щотижневої наради в Національному банку України було обговорено стан грошово-кредитного ринку. Так більшість присутніх банкірів підтвердила ознаки стабілізації ситуації. За їх словами, протягом минулого тижня зафіксовано приріст депозитної бази банків у національній валюті.

Голова Національного банку України Валерія Гонтарева поінформувала банкірів, що наразі пропозиція іноземної валюти перевищує попит на неї. Така ситуація спостерігається як на готівковому, так і на міжбанківському ринку. Завдяки цьому Національний банк України з початку місяця поповнив чисті валютні резерви майже на 579 млн. дол. США. "У подальшому ці кошти можуть бути використані для проведення валютних інтервенцій у разі збільшення попиту на валюту або посилення волатильності на ринку", – зазначила вона.

Також під час зустрічі Голова Національного банку України повідомила банкірам, що кошти першого траншу кредиту в рамках Програми розширеного фінансування від Міжнародного валютного фонду в розмірі майже 5 млрд. дол. США вже надійшли на рахунки Національного банку України. Вона наголосила, що одним із головних критеріїв виконання Програми є досягнення фінансової стабільності. Збільшення золотовалютних резервів суттєво сприятиме цьому. "Програмою передбачено збільшення валютних резервів України до кінця 2015 року до 17 млрд. дол. США", – додала Голова Національного банку України.

Окрему увагу учасники наради приділили обговоренню норм Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких інших законодавчих актів України" від 02.03.2015 № 211-VIII (далі – Закон). Занепокоєння банківської спільноти та учасників ринку пов’язано з відсутністю чіткого порядку стягнення та адміністрування збору відповідно до норм Закону. Зокрема, ним передбачено, що починаючи з 13.03.2015 доходи від операцій із валютними цінностями (окрім цінних паперів), пов’язаними із переходом права власності на такі валютні цінності, обкладаються військовим збором за ставкою 1,5%. З огляду на актуальність питання в нараді взяв участь директор департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Міністерства фінансів України Микола Чемерук. За його словами, Міністерство фінансів України з метою врегулювання цього питання проводить консультації з представниками Національного банку України, Державної фіскальної служби та банків; найближчим часом будуть надані докладні роз’яснення учасникам ринку. Наразі зрозуміло, що податковий збір не буде розповсюджуватись на увесь перелік банківських операцій, які можна віднести до валютообмінних.

Крім того, під час щотижневої наради додатково були розглянуті перспективи подальшого зниження граничної суми готівкових розрахунків. Голова Національного банку України Валерія Гонтарева зауважила, що існує необхідність активізувати зусилля банківської спільноти в цьому напрямі, провести консультації серед банкірів та визначити оптимальну граничну межу готівкових розрахунків відповідно до європейського досвіду. "Зниження максимально дозволеної суми розрахунків готівкою стимулюватиме розвиток безготівкового ринку та дасть змогу залучити додаткові ресурси в банківську систему", – сказала Валерія Гонтарева та додала, що такий крок сприятиме зменшенню тіньового сектору економіки України. Також регулятор запропонував на розгляд та подальше обговорення банківської спільноти можливість випуску депозитних сертифікатів Національного банку України, номінованих в іноземній валюті.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини