Під час наради було обговорено стан грошово-кредитного ринку та законодавчі ініціативи у сфері розвитку фінансового ринку. Коментуючи розвиток ситуації на валютному ринку України, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева підкреслила, що нині він практично збалансований. Національний банк України активно використовує наявні в його арсеналі інструменти, зокрема перевірку імпортних контрактів та здійснення інтервенцій. Також Валерія Гонтарева зазначила, що поступово буде задовольнятися увесь обґрунтований попит на іноземну валюту.
Про макроекономічні прогнози, нещодавно затверджені Комітетом з монетарної політики Національного банку України, доповів заступник Голови Національного банку України Дмитро Сологуб. Зокрема, він підкреслив, що регулятор застосовує нові процедури розрахунку та публікації прогнозів ВВП та інфляції, які переглядаються один раз на квартал та будуть опубліковані 2 квітня на сайті Національного банку України в новому інформаційному продукті регулятора – “Інфляційному звіті”. Поширення документа є складовою поступового переходу до запровадження режиму інфляційного таргетування. У ньому будуть висвітлені основні економічні тренди в різних секторах, прогнозні очікування регулятора, а також заходи, які застосовуватимуться Національним банком України в напрямі монетарної політики. Прогнозні оцінки були узгоджені з Міністерством фінансів України та Міністерством економічного розвитку та торгівлі України.
“За нашим поточним прогнозом, темп падіння ВВП оцінюється на рівні 7,5%. Проте вже наступного року є всі шанси вийти на позитивні темпи зростання – 2 – 3%. Наразі рівень інфляції ми фіксуємо на рівні 34,5%, але до кінця року очікуємо зворотну тенденцію, зокрема зниження до 30%. Наступного ж року ми сподіваємося на серйозне зниження інфляції – до рівня 13 – 14%”, – зазначив Дмитро Сологуб. Також він повідомив, що ситуація з торговим балансом нормалізувалася. Відбулося суттєве зниження імпорту (мінус 34%) на тлі корекції експорту товарів (мінус 32%).
Під час наради було проаналізовано прогрес у підготовці законодавчих ініціатив за підтримки Національного банку України. Директор Юридичного департаменту Віктор Новіков зазначив, що:
отримано пропозиції від Президента України щодо законопроекту про захист прав кредиторів, і найближчим часом він буде доопрацьований для наступного подання на розгляд до парламенту;
20 березня 2015 року на розгляд Верховної Ради України внесено законопроект (реєстраційний номер 2449) про внесення змін до статті 8 Закону України “Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків”;
уже підготовлено законодавчі зміни, що скасовують військовий збір у розмірі 1,5%, яким з 13 березня оподатковуються доходи від операцій, пов’язаних з переходом прав власності за валютними цінностями.
Також він зазначив, що на розгляді Верховної Ради України перебуває проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо умов повернення строкових депозитів). Законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України та Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, що регулює оплату ощадних (депозитних сертифікатів), відповідно до яких клієнти банку матимуть право отримати вклади та нараховані за ними відсотки за строковим банківським договором після закінчення терміну дії договору.
Комітетом Верховної Ради України з питань податкової та митної політики рекомендовано до прийняття парламентом законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо реструктуризації кредитних зобов’язань з іноземної валюти в гривню) за номером 0939. Оновлену редакцію законопроекту розроблено з урахуванням пропозицій Національного банку України. Законопроект звільняє від оподаткування податком на доходи фізичних осіб прибутки фізичної особи-позичальника, які виникають у разі прощення кредитором частини боргу. “Тож законодавча робота активно триває”, – сказав Віктор Новіков.
Керівники банків загалом підтвердили дієвість та ефективність дій Національного банку України на валютному ринку, ситуація на якому набуває ознак стабільності. За останній місяць на готівковому ринку немає ажіотажного попиту на валюту. Протягом минулого тижня в окремих банках було зафіксовано приріст депозитної бази.