Перейти до вмісту

Публікація

Перший спільний семінар Національного банку України з Європейським центральним банком – знакова подія для розвитку банківських міжнародних стосунків, – Сергій Круглик

У рамках розширення співробітництва Національного банку України та  Європейського центрального банку 14 – 15 липня 2015 року в місті Києві відбувся семінар, що став платформою для визначення найбільш пріоритетних та актуальних напрямів подальшої взаємодії  Національного банку  та Європейського центрального банку.

Відкриваючи семінар, директор Департаменту міжнародних зв’язків Національного банку України Сергій Круглик привітав учасників та зауважив, що цей перший спільний з Європейським центральним банком семінар є знаковою подією для розвитку банківських міжнародних стосунків. “Проведення таких заходів сприятиме створенню підґрунтя для подальшої ефективної співпраці, зокрема завдяки підвищенню взаємної обізнаності та обміну досвідом стосовно підходів до інституційної побудови діяльності центрального банку в зоні євро та Україні”, – зазначив Сергій Круглик.

Під час робочого семінару фахівці Національного банку України ознайомили колег з Європейського центрального банку та Федерального банку Німеччини (Бундесбанку) з інституційною побудовою діяльності, останніми змінами та трансформаціями, що наразі відбуваються в Національному банку України, а також заходами, що вживаються для посилення його незалежності.

На думку Сергія Круглика, символічним є те, що перший захід проходить саме в місті Києві – місті, яке рішуче продемонструвало всьому світу незворотність нашої країни на шляху європейської інтеграції та відданість цінностям Європейського Союзу. Проте сучасний стан розвитку України та посилення євроінтеграційних процесів у нашій країні вимагають нових форм співробітництва та віддзеркалюють необхідність налагодження більш тісної взаємодії.

У свою чергу представник Європейського центрального банку Майкл Штурм відзначив, що для досягнення макроекономічної стабільності та загального добробуту населення необхідно забезпечити незалежність центробанку, що містить сукупність інституціональної, особистої, функціональної та фінансової незалежності регулятора.

Минулого року було підписано Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, що є важливим для політичного, соціального, економічного розвитку нашої країни. Важливою умовою євроінтеграції є рівень розвитку економіки держави, здатність витримати конкуренцію на ринку ЄС, цінова стабільність. Суттєвою умовою європейської інтеграції є співпраця Національного банку України та Європейського центрального банку, для опрацювання та запозичення позитивного досвіду регулювання банківської діяльності та організаційно-правового забезпечення банківських відносин, протидії корупції, спільної боротьби зі зловживаннями в сфері фінансових відносин.

“Наша країна зараз, як ніколи, потребує підтримки в проведенні економічних реформ та формуванні системи державного управління на європейських принципах, – зазначив Сергій Круглик. – Основою для подальших змін є стабільна банківська та фінансова системи. Приведення їх у відповідність до європейських та світових стандартів потребує великих зусиль, зокрема в аспекті гармонізації вітчизняного банківського законодавства з правом ЄС”.

Розповідаючи про Національний банк України, Сергій Круглик підкреслив, що в організацію його діяльності покладено саме європейський підхід, у тому числі щодо незалежності. Окремо він виділив економічну та політичну складові автономності центрального банку, які поєднують у собі інституціональну, особисту, функціональну та фінансову незалежність центрального банку. Економічна самостійність визначається здатністю центрального банку контролювати власний бюджет і розподіляти отриманий прибуток, тобто бути економічно незалежним. Політична незаангажованість забезпечується спеціальним порядком призначення Голови та членів Правління центрального банку, терміном виконання службових обов’язків і методами виконання основного завдання центрального банку – підтримки  цінової стабільності.

Трансформаційні зміні, що наразі відбуваюся в Національному банку України, ураховують досвід функціонування центральних банків в ЄС та покликані зміцнити якість та результативність діяльності центрального банку нашої країни, у тому числі в процесі прийняття рішень.

“Стратегічною метою для нас є створення сильної та ефективної банківської системи, – підсумував Cергій Круглик. – Одним з пріоритетів на цьому шляху є продовження інституціональних реформ у сфері функціонування центрального банку країни, які б забезпечили поступовий перехід на реалізацію політики центрального банку відповідно до стандартів ЄС”.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини