Перейти до вмісту

Публікація

Шлях до нормальної ринкової економіки можливий тільки через реформи, – Валерія Гонтарева

16 липня 2015 року  Голова Національного банку України Валерія Гонтарева зустрілася з понад 400 представниками міжнародного бізнесу в Україні – компаній, членів Європейської Бізнес Асоціації (EBA).

Коментуючи макроекономічну ситуацію, Валерія Гонтарева зазначила, що гривневі вклади збільшуються навіть з урахуванням “ефекту” від ситуації з виведенням неплатоспроможних банків з ринку. “Їх обсяг у національній валюті з початку червня збільшився на 1.9%”, – констатувала вона.

Валерія Гонтарева повідомила, що за “валютними депозитами точка стабілізації майже пройдена. За червень їх відплив був меншим, ніж 1%. Ми сподіваємось, що банки зможуть укріпити свої депозитні портфелі до кінця цього року”.

Крім того, вона повідомила: “Ми очікуємо продовження уповільнення інфляції впродовж наступних місяців. Саме з метою закріплення цих позитивних зрушень на грошово-кредитному ринку ми залишили облікову ставку незмінною. Водночас у разі подальшого зниження інфляції ми зможемо перейти до зниження облікової ставки вже найближчим часом”.

Голова Національного банку України, роз’яснюючи бізнес-спільноті регуляторні рішення, зазначила, що для стабілізації ситуації на валютному ринку та припинення відпливу капіталу з країни Національному банку України довелося запровадити пакет тимчасових антикризових заходів.

На її переконання, на сьогодні піднімати питання лібералізації норм валютного регулювання та відмовлятися від посиленого валютного контролю передчасно. Більше того, наявна законодавча база з питань валютного регулювання потребує перегляду та актуалізації з урахуванням імплементації норм та стандартів ЄС. Зняття антикризових обмежень неможливе без кардинальних зрушень в економічній системі нашої держави. А комплексні зміни у валютному законодавстві мають узгоджуватися з економічною та фінансовою політикою України.

“Не слід також забувати, що Україна сьогодні перебуває в умовах Програми МВФ. Усі валютні обмеження, уведені Національним банком у зв’язку з погіршенням стану платіжного балансу, визначені умовами цієї Програми. Зняття окремих обмежень на валютному ринку потребує проведення додаткових консультацій з МВФ та повинно відповідати визначеним Програмою строкам та послідовності”, − сказала Валерія Гонтарева.

Водночас Голова Національного банку України акцентувала, що регулятор переходить до наступного етапу реформування фінансового сектору країни – етапу якісних змін: “Його цільовими орієнтирами є: спрямованість монетарної політики на стабілізацію інфляції та формування її низхідного тренду. Зокрема, у перспективі очікуємо на зниження споживчої інфляції до 13% вже у 2016 році. Цільовим орієнтиром інфляції, якого ми прагнемо досягти, є рівень  5% (+/- 1%).  Стосовно нарощення міжнародних резервів – за чотири роки плануємо збільшити їх до рівня 38,5 млрд. доларів США. А також наші дії спрямовані на подальше зміцнення банківської системи та поступову відміну адміністративних обмежень на грошово-кредитному ринку”.

Утім щодо адміністративних обмежень Валерія Гонтарева додала: “Ми вже почали їх поступово пом’якшувати і за умови подальшої стабілізації ситуації й надалі будемо рухатися в цьому напрямі”.

“За нашими очікуваннями, поступове відновлення економічної активності розпочнеться у ІІІ кварталі 2015 року переважно за рахунок чистого експорту та завантаження вивільнених потужностей. Але в цілому за 2015 рік прогнозуємо падіння ВВП на 9.5%, насамперед через низький внутрішній споживчий попит, - повідомила Голова Національного банку України Валерія Гонтарева під час дискусії з членами Європейської Бізнес Асоціації (EBA). – За нашими прогнозами відновлення зростання реального ВВП відбудеться вже у 2016 році. Наш прогноз – “плюс” 3% за підсумками року”.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини