Перейти до вмісту

Публікація

Національний банк України прагне якнайшвидшого вирішення проблем українських валютних позичальників

На цьому сьогодні, 28 серпня 2015 року, наголосила директор Департаменту банківського нагляду Національного банку України Катерина Рожкова під час круглого столу, присвяченого обговоренню шляхів вирішення проблем валютних позичальників на законодавчому рівні.

"Національний банк України прагне якнайшвидшого вирішення проблем українських валютних позичальників, виступаючи за реальні механізми захисту і підтримки таких осіб. У першу чергу йдеться про малозабезпечені та соціально незахищені верстви населення. Як і раніше, ми підтримуємо необхідність добровільного вирішення проблеми на прийнятних для банків і позичальників умовах. Одночасно ми вітаємо єдину консолідовану позицію, досягнуту банками в процесі підготовки окремого законопроекту, який об’єднав механізми існуючих меморандумів щодо реструктуризації споживчих кредитів в іноземній валюті", – зазначила Катерина Рожкова.

За словами Катерини Рожкової, сьогодні банки зайняли активну позицію, намагаючись урегулювати проблеми валютних кредитів фізичних осіб. Загалом динаміка реструктуризації є позитивною, оскільки спостерігається постійне зменшення кількості й обсягу таких кредитів у портфелях банківських установ. Так, станом на 1 січня 2015 року іпотечних кредитів налічувалось 73,5 тис. обсягом 3,6 млрд. доларів США. Станом на 1 серпня 2015 року загальна кількість іпотечних кредитів становила 55,7 тис. обсягом 2,4 млрд. доларів США.

Причому, як наголосили банкіри, основні піки спаду активності позичальників, які виявили бажання на договірних умовах реструктурувати власні валютні зобов’язання, припали саме на час розгляду та прийняття у Верховній Раді України законопроекту № 1558-1, що передбачав неринкові та популістські умови реструктуризації. Тому зважена і збалансована політика під час вирішенні цієї чутливої проблеми є необхідною як ніколи.

Під час круглого столу було також представлено концепцію законопроекту, розробленого за результатами спільних домовленостей між позичальниками та банками. Пропозиції сторін в єдиний документ об’єднала Незалежна асоціація банків України (НАБУ). За пропозицією Національного банку України текст законопроекту буде доопрацьовано спільно з банківською спільнотою та громадськістю. Таким чином, не виключаючи можливості та не обмежуючи право банків і їх клієнтів визначити умови реструктуризації валютних кредитів у договірному порядку, майбутній законопроект визначить чіткі та прозорі умови врегулювання проблеми.

Як зазначила виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова, законопроект стосуватиметься виключно валютних кредитів, отриманих позичальниками – фізичними особами для придбання єдиного житла. Для окремих категорій позичальників – громадян України (а саме учасників АТО, багатодітних сімей, інвалідів першої групи) умови реструктуризації кредитів будуть більш пільговими, ніж для інших позичальників.

"Законопроектом пропонується уніфікувати підходи, які банки застосовують у своїх програмах реструктуризації. Представлена сьогодні редакція найбільш повно охоплює всі соціально незахищені верстви населення. І це дуже важливо. Адже на велику частину кредитів не поширюється дія меморандумів. По-перше, це кредити, продані факторинговим компаніям, по-друге, – кредити, які знаходяться в ліквідованих банках і банках, де запроваджено тимчасові адміністрації. У таких установах неможливий процес реструктуризації. Стосовно Міжнародного валютного фонду, то його позиція незмінна: всі питання взаємин банків і позичальників мають бути врегульовані з доброї волі банків. Але оскільки ініціаторами законопроекту стали самі банки, вони, таким чином, самостійно висловлюють своє бажання вирішувати проблему валютних кредитів фізичних осіб саме в такій спосіб. Ґрунтуючись на цій позиції, Національний банк України готовий провести переговори з МВФ щодо необхідності прийняття даного законопроекту", – підкреслила директор Департаменту банківського нагляду Національного банку України Катерина Рожкова.

Захід організовано Незалежною асоціацією банків України. У круглому столі взяли участь керівники українських банків, зокрема, Райффайзен Банк Аваль, Укрсоцбанк, Правекс-банк, УкрСиббанк, Укрексімбанк, Приватбанк, Піреус Банк, Альфа-банк тощо, представники Громадської ради при Національному банку України.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини