Перейти до вмісту

Публікація

Професійна спільнота обговорила інновації та безпеку інформаційних банківських технологій

Упродовж цього тижня представники Національного банку України брали активну участь у роботі Першої міжнародної конференції "Інновації та безпека інформаційних банківських технологій".

У ході заходу директор департаменту інформаційної безпеки Національного банку Дмитро Лук’янов презентував основні напрями та завдання Стратегічної програми розвитку інформаційної безпеки в Національному банку України та банківській системі України до 2020 року.

"Під час реалізації завдань цієї програми за відповідними напрямами очікується, що до 2020 року будуть створені передумови для такого розвитку інформаційної безпеки банківської системи України, за якого забезпечуватиметься її випереджальний та сталий розвиток, а негативні впливи не створюватимуть реальних небезпек стану інформаційної безпеки", – сказав він. Передбачається реалізація завдань програми як на внутрішньому (у Національному банку України), так і на зовнішньому (у банках України) рівнях.

На зовнішньому рівні визначені задачі, пов’язані з нормативним урегулюванням побудови інформаційної безпеки із застосуванням стандартів України та Європейського Союзу з питань інформаційної безпеки, вдосконаленням та оптимізацією методів контролю за станом інформаційної безпеки, удосконаленням каналів комунікацій з українською банківською системою для побудови ефективного "зворотного зв’язку" та забезпеченням банків засобами захисту інформації.

У своєму виступі заступник директора Департаменту платіжних систем Національного банку України Олена Махаєва зазначила, що одним із стратегічних напрямів діяльності регулятора в сфері платіжних систем є перехід від реєстраційних підходів щодо платіжних систем та їх учасників до здійснення оверсайта платіжних систем на основі оцінки ризиків.

"Метою оверсайта платіжних систем є надійність та ефективність платіжних систем в інтересах їх користувачів – фізичних осіб, бізнесу та держави, – розповіла вона. – Упроваджуючи оверсайт, Національний банк застосовує кращі міжнародні практики та стандарти, у тому числі Принципи для інфраструктур фінансового ринку Банку міжнародних розрахунків та Технічного комітету Міжнародної організації комісій з цінних паперів".

За її словами, керуючись принципом послідовності, регулятор застосовує міжнародні стандарти та вимоги до всіх значущих платіжних систем в Україні, у тому числі до тих, що створені самим центральним банком. Так найближчим часом розпочнеться оцінювання на відповідність міжнародними стандартами Системи електронних платежів Національного банку України, яка визнана системно важливою платіжною системою за обсягами операцій та їх видами. Наступним кроком буде оцінювання тих платіжних систем приватного сектору, що увійшли до категорій соціально важливих платіжних систем в Україні.

Значну увагу учасники заходу приділили питанню розбудови української національної платіжної системи. Директор Департаменту роздрібних платежів Національного банку України Сергій Шацький розповів про поточний стан розвитку НСМЕП і ключові переломні етапи, які відбулися за останній час.

За його словами, наразі швидко зростає мережа приймання оновлених карток у торгівельній мережі та банкоматах по всій території України. "За останні півроку роботи вдалося збільшити мережу приймання карток НСМЕП як в банкоматах, так і в терміналах до 80% всієї еквайрингової мережі України", – сказав він.

Сергій Шацький проінформував про успішне тестування безконтактних платежів за допомогою картки на базі НСМЕП та продемонстрував її присутнім. Найближчим часом регулятор планує провести ребрендинг НСМЕП, упровадити р2р-перекази, повноцінну e-commerce та мобільні платежі.

У рамках конференції також відбулися засідання круглих столів, теми яких викликали жваве обговорення серед учасників. Так були обговорені питання відкритості та продуктового наповнення оновленої НСМЕП, продемонстровано інтерактивну модель витрат комерційних банків на обслуговування карток НСМЕП порівняно з іншими картковими платіжними системами в Україні. Під час круглого столу, присвяченого системі управління інформаційною безпекою, учасники детально розглянули напрями розвитку інформаційної безпеки в банківській системі України. Активна дискусія продемонструвала, що участь у формуванні майбутнього СУІБ безпосередньо вітчизняних банків є найбільш дієвим та якісним підходом до формування в подальшому передумов для підвищення її зрілості та дієвості.

Довідково

Перша міжнародна конференція "Інновації та безпека інформаційних банківських технологій" відбувється в Яремчі з 14 до 18 вересня 2015 року.

Головна мета заходу − розвиток банківської системи України, запровадження інноваційних інформаційних і платіжних технологій та забезпечення їх інформаційної безпеки.

Захід організований за підтримки Незалежної асоціації банків України.

Національний банк України також підтримав проведення конференції, участь у якій взяли представники департаментів платіжних систем, роздрібних платежів та інформаційної безпеки.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини