Перейти до вмісту

Публікація

У першому півріччі учасники СЕП здійснили початкових платежів та надіслали електронних розрахункових повідомлень на суму більше 5 трильйонів гривень

У першому півріччі 2013 року учасники Системи електронних платежів (далі – СЕП) здійснили 163 762 тис. початкових платежів та надіслали електронних розрахункових повідомлень на суму 5 680 172 млн. грн., що більше на 2 % за кількістю та на 8 % за сумою порівняно з першим півріччям 2012 року.

Переважна більшість початкових платежів і електронних розрахункових повідомлень була надіслана до СЕП банками України – 152 236 тис. документів (93 % від їх загальної кількості).

У звітному періоді частка початкових платежів за сумою платежу до 1 тис. грн. становила 65 % від загальної кількості початкових платежів. Сума цих трансакцій становила лише 0,5 % від загальної суми проведених через СЕП початкових платежів за цей період.

Учасники СЕП, ураховуючи свої потреби, самостійно вирішують те, працювати їм за окремим чи консолідованим кореспондентським рахунком.

Найбільшим попитом серед учасників СЕП користувалася третя модель обслуговування консолідованого кореспондентського рахунку, за якою юридична особа має консолідований кореспондентський рахунок і внутрішньобанківську міжфілійну платіжну систему, яка забезпечує проведення переказу коштів між філіями банку та взаємодію із СЕП для здійснення міжбанківського переказу коштів філіями банку. У першому півріччі 2013 року учасники СЕП, які працювали за цією моделлю, здійснили 80 027 тис. початкових платежів та електронних розрахункових повідомлень, що становить 49 % від їх загальної кількості.

У першому півріччі 2013 року в середньому за день оброблялося 1 365 тис. початкових платежів та електронних розрахункових повідомлень на суму 47 335 млн. грн., у тому числі:

у файловому режимі – 1 361 тис. початкових платежів і електронних розрахункових повідомлень на суму 35 235 млн. грн.;

у режимі реального часу – 4 тис. початкових платежів і електронних розрахункових повідомлень на суму 12 100 млн. грн.

Середньоденний залишок коштів на рахунках учасників СЕП становив 27,8 млрд. грн.

Середньодобовий коефіцієнт обігу коштів за рахунками учасників СЕП становив 1,7.

“Аналіз статистичних даних роботи СЕП свідчить про те, що система протягом першого півріччя 2013 року успішно виконувала покладені на неї функції державної системи міжбанківських розрахунків, задовольняла потреби її учасників у переказі коштів, забезпечувала максимальну швидкість, прозорість, високий рівень безпеки та надійності проведення платежів”, – сказала директор Генерального департаменту інформаційних технологій та платіжних систем Національного банку України Наталія Синявська.

Довідково:

Законом України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні” СЕП  Національного банку України визначено державною системою міжбанківських розрахунків.

СЕП забезпечує здійснення розрахунків у межах України між банками як за дорученнями клієнтів банків, так і за зобов’язаннями банків та інших учасників системи. У СЕП виконуються міжбанківські перекази у файловому режимі та в режимі реального часу. Здійснення банком початкових платежів у файловому режимі є обов’язковим, а в режимі реального часу – за його вибором. Разом з тим учасник системи, який працює в СЕП у файловому режимі, забезпечує приймання платежів у режимі реального часу.

За станом на 1 липня 2013 року учасниками СЕП Національного банку України були 457 установ, із них:

176 банки України;

215 філії банків України;

28 органи Державної казначейської служби України;

37 установи Національного банку України;

1 ПАТ “Розрахунковий центр з обслуговування договорів на фінансових ринках”.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини