15 вересня 2015 року Комітет Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти за основу проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення довіри між позичальниками та кредиторами", реєстраційний № 2286а.
Національний банк України підтримує положення даного законопроекту, прийняття якого дасть змогу врегулювати більшість проблем, пов’язаних із негативно класифікованими активами та неплатоспроможністю підприємств, зобов’язання щодо вирішення яких узяла на себе Україна відповідно до пункту 17 Меморандуму про економічну та фінансову політику, укладеного 21 липня 2015 року в рамках спільної з Міжнародним валютним фондом програми за Механізмом розширеного фінансування.
"Законопроект спрямований у першу чергу на встановлення чесних правил взаємодії банку та клієнта, коли правовідносини між ними будуються на основі повного розуміння відповідальності за свої кроки", – зазначає перший заступник Голови Національного банку України Олександр Писарук.
У зв’язку з переходом банківської системи України на нову, якісну стадію перезавантаження обсяги довгострокового кредитування реального сектору економіки та здешевлення кредитних ресурсів потребують якнайшвидшого відновлення та зростання. Це можливо завдяки реалізації ефективних механізмів повернення коштів у банківську систему України, серед яких важлива роль належить мінімізації ризиків банківських установ на всіх стадіях кредитування (надання, обслуговування, повернення).
Незважаючи на достатню ліквідність банківської системи, кошти банків спрямовуються переважно на надання короткострокових споживчих позик населенню, а також у безризикові інструменти регулятора. Великі ризики неплатоспроможності потенційних позичальників, наявність значного обсягу проблемних кредитів у портфелях банків, а також проблеми звернення стягнення на майно боржника в процедурах банкрутства та виконавчого провадження – це ключові фактори стримування кредитування.
Як підкреслив Олександр Писарук, частка простроченої заборгованості за кредитами постійно зростає. Через це банківські установи згорнули серйозні програми кредитування, працюють лише з перевіреними клієнтами, деякі – виконують лише окремі обслуговуючі операції на кшталт переказу коштів. В Україні просто відсутні ефективні інструменти врегулювання проблемної заборгованості недобросовісних клієнтів, яка створює високі ризики для банків. Від цього страждають і вкладники, й інші кредитори банків, а також добросовісні позичальники, які змушені сплачувати високу вартість кредитних ресурсів. Саме з метою вирішення цих проблем було спеціально розроблено законопроект 2286а.
За його словами, позитивний результат лише від розформування резервів, сформованих банками під негативно класифіковані кредити, принесе Державному бюджету України до 20 млрд. грн. (за рахунок сплати податку на прибуток). Відбудеться здешевлення кредитних ресурсів, що зробить банківський кредит доступнішим для суб’єктів господарювання та громадян. Крім того, посилення захисту банківських інвестицій в економіку зробить інвестиційний клімат нашої держави привабливішим, що сприятиме залученню додаткових коштів для розвитку нашої держави.
Зокрема законопроектом пропонується:
- урівнювання в правах забезпечених та конкурсних кредиторів у процедурі банкрутства;
- спрощення процедури звернення стягнення на предмет іпотеки в разі його самочинного переобладнання/перепланування іпотекодавцем;
- встановлення права забезпеченого кредитора в процедурі банкрутства та іпотекодержателя придбати непродане на аукціоні майно за найнижчою ціною;
- унеможливлення відчуження транспортного засобу без згоди обтяжувача;
- надання банкам права доступу до деяких державних реєстрів з метою вивчення платоспроможності потенційного клієнта-позичальника.
Законопроектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України, Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про заставу", "Про іпотеку", "Про дорожній рух", "Про нотаріат", "Про виконавче провадження", "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".