На цьому наголосив заступник Голови Національного банку України Владислав Рашкован під час засідання Комітету Верховної ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності вчора, 3 листопада, під час обговорення законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо створення та ведення Кредитного реєстру Національного банку України № 3111.
Створення Кредитного реєстру є зобов’язанням України відповідно до Меморандуму про економічну та фінансову політику, укладеного в межах спільної з Міжнародним валютним фондом програми в рамках Механізму розширеного фінансування. Крім того, законопроект № 3111 не передбачає ліквідацію приватних бюро кредитних історій, які функціонують в Україні, а навпаки – має на меті формування важливої складової системи обміну інформацією, необхідною для здійснення кредитування.
Під час засідання Владислав Рашкован повідомив, що така практика поширена як мінімум у 14 країнах Єврозони – державні кредитні реєстри дуже плідно працюють оночасно з приватними кредитними бюро: "Це такі країни, як Австрія, Болгарія, Чехія, Румунія, Португалія та інші. Створення державних кредитних реєстрів, їх функціонування та взаємодія з приватними кредитними бюро в цих країнах урегульовано на законодавчому рівні. І це забезпечує хороший результат як для розвитку ринку, так і для організації системи нагляду. Крім того, державні кредитні реєстри навіть співпрацюють між собою на європейському рівні, обмінюючись інформацією щодо великих корпоративних боржників".
Він додав, що Кредитний реєстр НБУ не буде конкурувати із комерційними бюро кредитних історій, адже створюється виключно для цілей банківського нагляду. Така інформація дасть змогу завчасно виявляти та запобігати ризикам концентрацій проблемних позичальників у банківській системі.
За прийняття законопроекту виступає також і банківська спільнота. Виконавчий директор Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова висловила консолідовану думку банків про те, що майбутній закон сприятиме зменшенню випадків кредитування пов'язаних осіб, що є вкрай важливо для стабільного розвитку банківської системи. "Можливість отримувати інформацію з Кредитного реєстру НБУ – це ще одно джерело для зменшення ризиків активних операцій. Але в будь-якому випадку не йдеться про заміну бюро кредитних історій, адже у них своя місія і набагато ширші функції, ніж у Кредитного реєстру", - прокоментувала Олена Коробкова.
Нагадаємо, що після створення Кредитного реєстру законопроектом № 3111 передбачено надати Національному банку право на:
- отримання від банків та надання їм інформації щодо юридичної або фізичної особи – учасника кредитної операції без згоди цієї особи;
- використання інформації з Кредитного реєстру з метою банківського регулювання та нагляду, уключаючи нагляд на консолідованій основі, а також управління кредитним ризиком у банках.
Разом з тим законопроект № 3111 встановлює обов’язок для банків щодо:
- надання інформації до Кредитного реєстру, у тому числі банками, віднесеними до категорії неплатоспроможних, та банками, що перебувають у стадії ліквідації;
- повідомлення клієнта про те, що інформація про нього надаватиметься до Кредитного реєстру.
Банкам також надається право використовувати інформацію з Кредитного реєстру для зменшення ризиків за кредитними операціями.
Після доопрацювання законопроекту відбудеться внесення його на розгляд Верховної Ради України.