У Національному банку України 11 листопада 2015 року відбулася зустріч з керівниками банків 3 та 4 груп за розміром активів. Голова Національного банку Валерія Гонтарева зауважила, що в ці дві групи входять 92 банки. Їх частка на ринку становить близько 10%.
"Перед дрібними банками ми ставимо низку вимог – збільшити до середини 2016 року капітал до 120 млн гривень, цей капітал має бути реальним; розкрити кінцевих власників банків; зменшити частку інсайдерських кредитів та головне − не займатися протизаконною діяльністю. У НБУ нульова толерантність стосовно схемних дій банків. Зараз Національний банк має можливість виводити такі банки з ринку за один день, навіть без етапу віднесення до категорії проблемних", – заявила на зустрічі Валерія Гонтарева. Водночас вона підкреслила, що Національний банк не має жодного "чорного списку" банків або певного орієнтира щодо кількості банків, які повинні залишитися на ринку.
На цьому наголосив і перший заступник Голови Національного банку Олександр Писарук: "Малі та середні банки цілком мають право на існування, проте вони мають виконувати всі умови та стандарти Національного банку: незалежно від розміру активів мають бути платоспроможними, мати бізнес-модель ведення своєї діяльності, привести кредитування пов’язаних осіб до нормального рівня, легалізувати прозору структуру власності банку та не здійснювати ризикову діяльність, що загрожує інтересам вкладників".
У свою чергу директор Департаменту банківського нагляду Катерина Рожкова зазначила, що Національний банк переходить до нагляду за банками на основі оцінки ризиків, що дасть змогу краще розуміти ситуацію у фінансових установах та швидше реагувати на виклики. "Ми змінили підхід до банківського нагляду: формально оцінювати банки ми більше не будемо. Для того, щоб банківська система була прозорою та міцною, ми будуємо нагляд на основі оцінки ризиків. Банки мають бути кровоносною системою країни, а не "пилососом", що збирає кошти населення та кредитує бізнес свого власника", - підкреслила Катерина Рожкова.
Заступник Голови Національного банку Владислав Рашкован нагадав присутнім, що з 1 грудня 2015 року банківська система переходить на міжнародні стандарти фінансової звітності. "Ми вже направили листа усім банкам з опитуванням стосовно готовності переходу на МСФЗ. Радимо звернути особливу увагу на фінансову звітність, адже за правильність її відображення топ-менеджери банків несуть персональну відповідальність. Крім того, рекомендуємо звернути особливу увагу на річні звіти, які потім проходять незалежний аудит. Ми будемо ретельно вивчати всю звітність, тож поставтеся відповідально до її складання та підбору компетентних і професійних аудиторів", - сказав Владислав Рашкован.
На зустрічі директори профільних департаментів центробанку розповіли про нові підходи в інспектуванні банків, банківському нагляді та фінансовому моніторингу.
"Ми готові до діалогу, - резюмував наприкінці зустрічі Олександр Писарук. – До кінця I кварталу 2016 року всі банки повинні мати прозору структуру власності, до липня 2016 року – статутний капітал не менше ніж 120 млн грн. Все це повинно забезпечити стабільність фінансової системи, і ми сподіваємося на розуміння цього процесу з боку банків".