Перейти до вмісту

Публікація

Валерія Гонтарева провела щомісячну нараду з топ-менеджерами найбільших 40 банків

Голова Національного банку України Валерія Гонтарева 1 грудня 2015 року провела зустріч з керівниками найбільших банків. Від Національного банку були присутні всі члени правління: перший заступник Голови Національного банку Олександр Писарук, заступники Голови Національного банку Владислав Рашкован, Яків Смолій, Дмитро Сологуб та Олег Чурій.

Валерія Гонтарева повідомила банкірів про зміну прогнозу, щодо стану міжнародних резервів Національного банку до кінця року. «Згідно з нашими амбітними планами, до кінця року, у разі отримання третього та четвертого траншів за програмою EFF з Міжнародним валютним фондом, резерви повинні були зрости до 18 млрд. дол. США. Більш консервативний сценарій у випадку отримання лише третього траншу передбачав обсяг резервів на рівні 15 млрд. дол. США. Сьогодні отримання нових траншів до завершення поточного року стало менш імовірним. Відповідно Національний банк був змушений переглянути основний прогноз щодо стану резервів на кінець року. Ми очікуємо, що резерви продемонструють зростання вдвічі порівняно з початком року і сягнуть трохи більше 13 млрд. дол. США. Такий обсяг резервів є достатнім, адже ця сума покриває більше ніж три місяці імпорту», - зазначила Голова Національного банку України.

Стабільна ситуація на валютному ринку дозволила Національному банку з початку року придбати на міжбанківському валютному ринку близько 1,7 млрд. дол. США. Ці кошти були спрямовані в міжнародні резерви. За словами заступника Голови Національного банку Олега Чурія тільки з середини вересня, коли були започатковані валютні аукціони з продажу та купівлі валюти на валютному міжбанківському ринку, чиста купівля валюти Національним банком становила близько 300 млн. дол. США.

«Наприкінці жовтня та в листопаді після майже піврічної стабільності на міжбанківському валютному ринку спостерігалося посилення турбулентності. Девальваційний тиск на курс гривні мали здебільшого тимчасові дисбаланси попиту та пропозиції іноземної валюти, які визначають курс за режиму гнучкого курсоутворення.  До цих короткострокових факторів належать зростання невизначеності серед економічних агентів напередодні місцевих виборів, сезонне збільшення попиту на іноземну валюту, а також посилення в попередні місяці девальвації валют окремих торговельних партнерів України. Крім того, на курс впливало подальше зниження цін на ключові сировинні товари українського експорту, хоча частково це було компенсовано за рахунок зниження цін на імпортні носії», - зазначив Олег Чурій.

За цих умов Національний банк уживав заходів для згладжування короткострокових сплесків попиту на іноземну валюту. Так наприкінці жовтня та в листопаді 2015 року Національний банк проводив аукціони з продажу іноземної валюти. Зараз ринок врівноважився.

Перший заступник Голови Національного банку Олександр Писарук розповів про роботу над проектом нового положення щодо оцінки кредитних ризиків. «Ми провели дуже продуктивну роботу з банками по обговоренню проекту. Ми вивчили моделі деяких великих українських банків щодо оцінки кредитного ризику. Наші з вами підходи - ідея, яку ми закладаємо в положення, і практика, яка існує на сьогодні, не сильно відрізняється один від одного. Більшість конструктивних пропозицій буде врахована. До кінця тижня банки отримують оновлений проект положення і НБУ чекатиме зауважень вже до нового проекту», - зауважив Олександр Писарук.

Він також повідомив, що минулого тижня Кабінет Міністрів України затвердив пакет законопроектів для підтримки громадян та підприємств, які брали кредити у валюті, уключаючи проект Закону «Про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)» та проект Закону «Про фінансову реструктуризацію». Над законопроектами працювали Незалежна асоціація банків України, Національний банк України та Міністерство фінансів. Цього тижня пакет законопроектів буде подано на розгляд та обговорення до Верховної Ради України.

«Законопроект про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті нам здається розумним та логічним. Адже він дозволяє прощати частину кредитного боргу незахищеним верствам населення. Водночас банківська система не відчує надмірного  навантаження у результаті реалізації цього проекту закону. Натоміть, ми нарешті вирішимо проблему боргового навантаження на громадян та візьмемо на себе частину соціальної відповідальності. Ми переконали МВФ, що цей законопроект необхідно приймати, бо інакше не вийти з ситуації, що склалася. Цей пункт прописаний у проекті Меморандуму з МВФ», - підкреслив Писарук.

Що стосується законопроекту про фінансову реструктуризацію, то він, за словами першого заступника Голови Національного банку, дозволить (за попередніми оцінками) провести реструктуризацію близько 25% корпоративної заборгованості на основі запропонованого механізму. Звісно ж, мова йде виключно про життєздатні підприємства, які за рахунок цього зможуть повернутися до економічної активності, що забезпечить пожвавлення банківського кредитування в цілому. 

Олександр Писарук також акцентував увагу на тому, що до цих пір Верховною Радою України не поставлено на голосування законопроект № 2449, який дає право Національному банку не відносити банк до категорії проблемних та неплатоспроможних у разі, якщо погіршення його фінансового стану було спричинене девальвацією національної валюти та/або формуванням резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями.

«Законопроект є структурно важливим та розроблявся в рамках реалізації цілей програми МВФ. Крім того, він напряму сприятиме стабілізації банківської системи України та посиленню захисту прав інших кредиторів банків», - наголосив Писарук.

Національний банк очікує на якнайшвидший розгляд та результативне голосування цих законопроектів у Парламенті.

У свою чергу заступник Голови Національного банку Владислав Рашкован привітав присутніх із переходом на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку.

«З першого грудня українська банківська система переходить на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку. Це видатна подія, яку банки чекали протягом останніх 17 років», - зазначив Владислав Рашкован. Для реалізації цього проекту з лютого 2015 року був проведений пілотний проект, відбулися також два семінари Світового банку, на яких бухгалтери банків навчалися міжнародним стандартам обліку. «Ми також провели конференцію для бухгалтерів, на якій отримали коментарі та відгуки до наших інструкцій, які вже прийняті у Національному банку» - додав Владислав Рашкован.

Валерія Гонтарева також привітала банкірів з призначенням нового складу Ради НАБУ, у який увійшли представники усіх груп банків. І висловила надію, що вже скоро Верховна Рада та Президент затвердять новий склад членів Ради Національного банку.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини