Перейти до вмісту

Публікація

Національний банк обговорив з учасниками ринку питання визначення ділової репутації (уточнено)

Національний банк України обговорив з учасниками ринку питання визначення ділової репутації для призначення на посаду або погодження керівників банків. На зустрічі були присутні зокрема перший заступник Голови Національного банку Олександр Писарук, директори профільних департаментів Національного банку, представники НАБУ, АУБ, УКБС та деякі банкіри.

У процесі обговорення банкіри та представники професійної асоціації НАБУ підкреслювали, що не можуть створювати незалежний орган для додаткового визначення ділової репутації банкірів із низки причин, до яких належать:

  • відсутність документів, які б давали змогу приймати відповідні рішення, оскільки доступ до більшості таких документів обмежений;
  • відсутність об'єктивних критеріїв, за якими можна приймати рішення;
  • небажання банкірів ризикувати власною діловою репутацією, ухвалюючи рішення без доступу до документів.

При цьому Національний банк не зможе надавати незалежному органу банківської спільноти відомості про конкретних банкірів у зв’язку із законодавчими обмеженнями щодо доступу до інформації.

"Таким чином, після обговорення з поважними банкірами ми дійшли висновку, що остаточне рішення з питання визначення ділової репутації треба закріпити за Національним банком, оскільки саме регулятор має доступ до результатів інспекційних перевірок, фінансового моніторингу тощо. У свою чергу, будь-яка банківська асоціація буде мати можливість надавати кандидатові клопотання про визнання його репутації бездоганною всупереч ознакам. На основі такого клопотання колегіальний орган НБУ вже прийматиме рішення, використовуючи власні ресурси та джерела інформації", – зазначив Олександр Писарук.

На його думку, такий підхід буде оптимальним та найоб’єктивнішим і дасть змогу вже найближчим часом почати вирішувати проблему визначення ділової репутації з урахуванням конкретних обставин.

"Даними, які можуть довести вину чи невинність банкіра до причетності до банкрутства конкретного банку, володіють виключно Національний банк і Фонд гарантування вкладів, оскільки це банківська таємниця. Вирішувати, хто має право залишитися в професії, а хто ні, не маючи доступу до такої інформації, – абсолютно безвідповідально", – вважає Голова Ради НАБУ Роман Шпек. Він підкреслив, що рішення повинен приймати Національний банк спільно з Фондом, а за асоціаціями доцільно залишити право подавати клопотання.

Як наголошувалося на нараді, на сьогодні понад 800 осіб позбавлено можливості бути керівниками банків, із них близько 620 осіб – на три роки та 180 осіб – на десять років. При цьому в Україні досі відсутній механізм визначення ділової репутації особи всупереч формальним ознакам, з урахуванням конкретних обставин або фактів.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини